Sponsor


#1
Henüz ikinci defa izleyip yine çok beğendiğim harika kült filmlerden. Zira sürekli farkında olup gördüğümüz değişik insanları bu filmde bir arada, bir odada fikir yarışı içerisinde görmek benim için, en azından sürekli insanları inceleyen bir kişilik olarak, harika bir deneyim oldu.
Konu itibariyle suçlu olarak görülen 18 yaşında gencin yargısını hakim juri üyelerine devrediyor, aralardan kararsız olanlar çekilince geriye 12 kişi kalıyor, bunlar zorunda kaldıkları münakaşa yapmanın ve tek bir fikir ile ayrılmanın şart konulduğu odaya kilitleniyorlar. Hal böyle olunca 11 kişinin kabul edip 1 kişinin ayrıcılık yapma gibi bir düşünce özgürlüğü de var, eh, 12 kafadan tek ses çıkamayacağı bariz.

Filmin benim için önemli kısmı insanların inandığı ya da güddüğü önyargıların delil olmadan, hiçbir dayanağa dayandırmadan tek başlarına bir halta yaramadığını farkettiğim andı. Sözgelimi filmde aşırı önyargılı birinin kabuğunun kırıldığını görmenin hazzını yaşadım, benim içinde bu süreç çok önemliydi ve bunu tatmış oldum.
Film bir buçuk saat boyunca aynı mekanda insanların birbiri ile olan tartışmaları içerisinde su gibi akıp geçiyor. Zihin savaşları ve beyin fırtınıları hakim olduğu bu filmin oyunculukları hat safhada ve kurgu harikulade. Maalesef şu ana kadar bu oyunculardan hiçbiri halen yaşamakta değil zira filmin yapım yılı 1957. Ayrıca IMDb puanı da 8,9.

Eğer boş vaktiniz varsa izleyin, yoksa da yer açın bu harikulade filme. Zira beğenmeden kalkan olacağını sanmıyorum.


Sadece Melek beğendi
#2
Döneminin çok üstünde bir film , kesinlikle izlenilmesi gereken yapımlardan biri.
#3
Okullarda izletilmesi gereken bir filmdir. O odadaki 13. kişiymişsinizcesine izlettiriyor kendini. Kaliteli bir gerilimin yanında ciddi toplumsal mesajlar veren; döneminin, dönemimizin ve gelecek dönemin başyapıtları arasında kalmaya devam edecektir umarım.
Sadece Melek beğendi
#4
Oyununu okulda okutmuslardi cok iyiydi tavsiye ederim. Filmi de guzel ama sonucta sadece bir odada geciyor. Oyunu kesinlikle daha fazla etkiliyor
#5
Filmin nerdeyse %95'inin tek bir mekanda tek bir odada geçmesine nazaran izleyici hiç sıkmıyor aksine her zaman ilgiyi kendisinde topluyor. On iki kişinin yaptığı o tartışma, değişmez doğruyu savunanların bir bir şüpheye düştüğü o tartışma, her diyalog çok iyi işlenmiş. Herkesin film izleme niyetiniyle değil de gerçekten temaya odaklanarak, filmi anlayarak izlemesini isterim.
#6
kesinlike tek plan filmlerin en iyilerinden. incelikle düşünülmüş bir senaryo, insanı içine çeken atmosfer, harika oyunculuklar. siyah beyaz olmasına rağmen sıkmayan mükemmel bir film. not guilty....
#7
Oyunculuk, senaryo, kurgu her şeyi mükemmel. Çekildiği dönemi düşünürsek yönetmen Sidney Lumet çok iyi iş çıkarmış. Eskiden eski filmleri çok kötüdür kesin diye izlemezdim. Bu film önyargımı yıktı geçti.
#8
Tek bir odada geçmesine ve eski bi yapım rağmen çok başarılı bulduğum bi film herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Paths of Glory (1957) gogolunpaltosu 964 0 15.05.2020, Saat: 01:23
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor