#1
Henüz ikinci defa izleyip yine çok beğendiğim harika kült filmlerden. Zira sürekli farkında olup gördüğümüz değişik insanları bu filmde bir arada, bir odada fikir yarışı içerisinde görmek benim için, en azından sürekli insanları inceleyen bir kişilik olarak, harika bir deneyim oldu.
Konu itibariyle suçlu olarak görülen 18 yaşında gencin yargısını hakim juri üyelerine devrediyor, aralardan kararsız olanlar çekilince geriye 12 kişi kalıyor, bunlar zorunda kaldıkları münakaşa yapmanın ve tek bir fikir ile ayrılmanın şart konulduğu odaya kilitleniyorlar. Hal böyle olunca 11 kişinin kabul edip 1 kişinin ayrıcılık yapma gibi bir düşünce özgürlüğü de var, eh, 12 kafadan tek ses çıkamayacağı bariz.

Filmin benim için önemli kısmı insanların inandığı ya da güddüğü önyargıların delil olmadan, hiçbir dayanağa dayandırmadan tek başlarına bir halta yaramadığını farkettiğim andı. Sözgelimi filmde aşırı önyargılı birinin kabuğunun kırıldığını görmenin hazzını yaşadım, benim içinde bu süreç çok önemliydi ve bunu tatmış oldum.
Film bir buçuk saat boyunca aynı mekanda insanların birbiri ile olan tartışmaları içerisinde su gibi akıp geçiyor. Zihin savaşları ve beyin fırtınıları hakim olduğu bu filmin oyunculukları hat safhada ve kurgu harikulade. Maalesef şu ana kadar bu oyunculardan hiçbiri halen yaşamakta değil zira filmin yapım yılı 1957. Ayrıca IMDb puanı da 8,9.

Eğer boş vaktiniz varsa izleyin, yoksa da yer açın bu harikulade filme. Zira beğenmeden kalkan olacağını sanmıyorum.


Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Paths of Glory (1957) gogolunpaltosu 235 0 15.05.2020, Saat: 01:23
Son Cevap: gogolunpaltosu