Sponsor


#1
[Resim: MV5BY2I0YzFmZTMtNzg4OC00ZmQxLTgxMGMtNThk...@._V1_.jpg]

Netflix'in yapımını üstlendiği '1922', Stephen King'in aynı isimli romanından uyarlanmış 1 saat 41 dakikalık gerilim filmidir. Zak Hilditch'in yönetmenliğini üstlendiği IMDb puanı 6,3 olan bu filmin oyuncuları Thomas Jane, Molly Parker ve Dylan Scmihd...

 Bütün hikâye adının geçtiği 1922 yılında gerçekleşiyor. Wilfred James (Thomas Jane) karısı Arlette James'e (Molly Parker) ait 400 dönümlük arazide oturmakta, 14 yaşına basmış çocukları Henry James'i (Dylan Scmihd) büyütmektedirler. 

Gergin bir mizaca sahip Wilfred'in karısının arsayı satıp şehre taşınma fikrini uygun görmemesi, karısına olan bütün kinini ve biten sevgisini görmesinde yardımcı olmuştur. Gitgide nefretinin arttığı bu kadının davranışları adamın gözüne çok büyük gelmeye başlar ve bu kadını ortadan kaldırırsa oğluna miras bırakacağı 400 dönümlük güzel arazide mutlu mesut yaşayacağını düşünmektedir.

[Resim: MV5BMjlkZTFhYjUtMGEwMi00ZWE5LWFhYmMtMWY3...@._V1_.jpg]

Karısı ise şehre taşınmanın hem ilişkilerini hem de oğlunun geleceğini kurmakta önemli bir adım olacağını belirtirken ne kadar yanlış düşündüğünü psikopat kocasının kendisine yapacağı davranışlardan sonra anlayabilecektir. Zira ev, bu davranıştan sonra lanetlenecek, arazi hiç olmadığı kadar ıssız ve korkutucu görünecektir.

Harikulade kişinin tavsiyesi üzerine izlediğim Netflix'in ilk gerilim filmi olmasının yanı sıra çiğ kalmış bir romanın, taze çıkmış ekmeği olarak nitelendirdiğim filmin sakin gerilim havası çoğu kimseyi sıktığını gördüm. Fakat sadece gerilim filmi olduğunu ve korku kısmının bu kadar ağır basmadığının farkında olduğumu belirtmek isterim. 

Ayrıca King'in parmak uçlarını sahnelerde azar azar ve bir sonraki sayfaya gerim gerim gerilmiş hâlde olan bir okuyucuya bürünmüş gibi hissettiğim çok oldu. Bunun nedeni, gerilimi apansız verilmemiş, giderek dozu arttırmış ve sonunda nihaî bitişle tamamlanmış film. Çünkü bir King okuyucusu olarak şunu belirtmeliyim ki, Stephen King romanlarını sakin başlatan ve gerilim ayarını her bir kelimede ufak ufak arttıran bir yazar. Bu filmde ona çok güzel sadık kalınmış.

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcQm0zpIlwFMhGqGgExy_...Q&usqp=CAU]

Şu günlerde oldukça iyi gelebilecek bir Netflix yapımı olduğunu söylemeliyim. Oyunculukların sınırlı olması konunun giderek daha az saptırılmasına neden olduğunu düşünüyorum. Yani az sayıda tutulan oyuncuların konuyu yansımakta daha başarılı olduğunu düşünmekteyim. 

Halihazırda bu içerikten sonra duygu değişimlerine neden olan karakterimizin yaşadıkları kamera açılarıyla güzelce aktarılmış. Yakın çekimlerin tadı güzelce verilirken filmi izledikten sonra eğer musophobianız varsa (fare ve sürüngenlerden tiksinme durumu) daha da artacaktır. O yüzden izlemeden uyarmakta fayda var diyelim.
Tüm bunları geride bırakırsak; kısacası, izlenebilir, gerilimi hoş, sizi sürekli içine alan psikolojik gerilimi de mevcut bir film. Eğer King'in eserlerine siz de ilgi duyuyorsanız izlemeden geçmeyin.

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSYuTX1CfMkKTYNFYRRF...4&usqp=CAU]    

hashasin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Beni çok etkileyen bir filmdi. Adamın yaptıkları akıl almaz derecede şeyler. Bir insan nasıl bu kadar nefret dolu olabilir ve bunları yapablir? Yer yer korktuğum, tiksindiğim, sinirlendiğim yerler oldu izlerken. Yavaş tempolu olmasına karşın izlettiriyor. Güzel anlatımın için teşekkürler!😊
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#3
En kısa sürede izleyeceğim.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Shape of Water-Suyun Sesi (2017) Black Eagle 2831 15 18.01.2021, Saat: 06:32
Son Cevap: Nilay
Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (2017) admin 1823 6 26.11.2020, Saat: 17:39
Son Cevap: AHMET0138
A Bag of Marbles (2017) süm 1126 2 11.05.2020, Saat: 16:29
Son Cevap: Orenda

Sponsor