Sponsor


#1
Alıntı:‘’How many lives do we live? How many times do we die?’’
‘’Kaç hayat yaşarız? Kaç kez ölürüz?’’ 

2003 yapımı dram türünde olan 21 Grams filminde, birbirinden bağımsız üç insanın başına gelenleri ve hayatlarının nasıl kesiştiği konu ediliyor. 

[Resim: 576-11052073934.jpeg]

Paul Rivers, ileri seviyede kalp yetmezliği olan, her an kalbi iflas edebilecek bir adam. Bu duruma alışmış ve ölümü bekleme noktasına gelmiş bulunmakta. Kalp nakli sırası bekliyor, fakat pek bi umudu yok. Karısı Mary ile aralarında anlaşmazlıklar bulunan Paul, karısıyla bebek sahibi olma konusunda fikirleri ayrı düşüyor. Ayrıca her ne kadar hasta olsa da sigara içmekten vazgeçmiyor. 

Cristina Peck, mutlu bir evliliği olan genç ve güzel bir kadın. İki kız çocuğu var ve hayatını kocasına ve çocuklarına adamış. Huzurlu bir hayatı var, taa ki o kaza gerçekleşene kadar. Gerçekleşen araba kazasında kocasını ve iki çocuğunu kaybeden Cristina’nın hayatı tamamen tersine dönüyor. Sevdiklerini kaybetmenin acısıyla birlikte kendisini uyuşturucuya veriyor. 

Jack Jordan, geçmişte pek hoş şeyler yapmayıp birçok kez tutuklanmış bir adam. Fakat düzelmeye karar verip kendisini dinine adamış. Biri kız biri erkek iki çocuk babası. Bir gün yaptığı araba kazasıyla, kendisi de dahil olmak üzere 3 kişinin hayatını değiştiriyor, ve diğer 3 tanesinin de son bulmasına sebep oluyor...  

[Resim: 576-11052074542.jpeg]

Alıntı:‘’How much fits into 21 grams? How much is lost?’’ 
‘’21 grama kaç yaşam sığar? Ne kadarı kaybolur?’’

Cristina’nın ölen kocasının kalbi, kalp nakli bekleyen Paul’a veriliyor. Cristina kocasının kalbinin kime verildiğini bilmek istemese de, Paul onu buluyor ve bu şekilde hayatına girmiş oluyor. Paul, ölen adamın kalbini taşıdığı için ona ikinci bir şans verildiğini düşünüyor ve bunun üzerine araba kazasına sebep olan adamı öldürmek için harekete geçiyor. 

Filmin alışılmışın dışında, karmaşık bir yapısı var. Olay örgüsü anlatılışı kelimenin tam anlamıyla saç örgüsü gibi, bir oradan bir buradan. Karakterlerin geçmiş, şimdiki ve gelecekteki anılarından kısa kısa kesitler izliyoruz. Bu sebeple anlam karmaşası oluyor. Ne olduğunu kavramakta zorlanıyoruz. Ama dakikalar ilerleyince, taşlar yerine oturuyor. 

[Resim: 576-11052074654.jpeg]

Derin, ve anlamlı bir film 21 Grams. Sahneler karanlık ve kasvetli. Soğuk bir yapısı var. Film aksiyonlu ya da eğlenceli değil. Yavaş tempoda ilerliyor ve diyalogları oldukça sade. Ama çok şey anlatan türden. 

Alıntı:‘’They say we all lose 21 grams at the exact moment of our death... Everyone.’’ 
‘’Ölüm anında hepimizin gram kaybettiğimizi söylerler.’’ 

Öldükten sonra insan vücudundan 21 gram eksilir. Eksilen 21 gramın bedenden çıkan ruhun ağırlığı olduğunun teorisi bulunmakta. İşte filmin ismi de bu teoriden geliyor. Başrolümüzdeki Paul’dan bunu duyuyoruz filmde. Sorguluyor kendince; 21 gram ne kadar ağırlıktadır, ne zaman kaybolur, kaç yaşam sığar... 

Gelelim oyunculuklara... Sean Penn, Naomi Watts ve Benicio Tel Toro... Hepsi başarılı ve güzel bir iş çıkarmışlar. Özellikle Naomi Watts, çıldırış sahnesinde, çığlıklarında, bağırmalarında sanki gerçekten o acıyı yaşıyormuş gibi oynamış. Yaralı bir annenin duygusunu gerçekten çok iyi aktardığını düşünüyorum.  

Alıntı:‘’When do we lose 21 grams? How much goes with them? How much is gain?’’ 
‘’21 gram ne zaman kaybolur? Ne kadarı onunla gider? Geriye ne kadarı kalır?’’ 

Oldukça çarpıcı senaryosu olan bu filmde karakterler üzerinden kaybetmenin acısı, ölüme yakın olma, ve vicdan azabı işlenmiş.  21 gramda hayatları kesişmiş bu insanlar, kadere karşı bakış açınızı değiştirecek ve yaşadıklarınızı sorgulatacak.


[Resim: 576-11052074712.jpeg]  

hashasin ve 4 diğer kişi beğendi
#2
ansızın gece yarısı evde izlenmemesi gereken filmlerden. tekinsiz bir anlatımı ve olağan dışı senaryosuyla izleyeni geriyor.
durağan filmlerde sahne detaylarını tekrar tekrar görmenize neden olabilecek, pek bilinmeyen bir eser. eline sağlık!
hashasin ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Yapılan deneyi de araştırmış bir insan olarak bu teorinin bilimsel açıdan gerçek olmadığını söyleyebilirim ama her şeye rağmen şahane bir film. İzlemenizi tavsiye ederim. Bu filmi çok seviyorum(teoriyi de Göz Kırpma ), paylaştığın için teşekkürler Gülümseme
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#4
etkileyici bir film tavsiye ederim.
gamzebaytur beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Identity-Kimlik (2003) Black Eagle 1672 5 07.09.2021, Saat: 17:58
Son Cevap: Nilay
MYSTIC RIVER / Gizemli Nehir (2003) Sadece Melek 1152 1 12.04.2021, Saat: 09:07
Son Cevap: loverfovizm
Big Fish (2003) süm 1308 2 04.11.2020, Saat: 21:13
Son Cevap: Dmrg
The Life of David Gale (2003) gogolunpaltosu 1844 2 18.04.2020, Saat: 19:08
Son Cevap: gogolunpaltosu
The Station Agent - Hayatın İçinden (2003) admin 1237 1 10.04.2020, Saat: 13:06
Son Cevap: Nanze Wren

Sponsor