#1


Felsefe öğretmenlerinin baş tacı olan bu filmin konusu tarihteki başarılı bilim kadınlarından biri olan Hyptia'nın ve yanındaki diğer insanların çektiği zorluklardır.

Film MS 391 yılının İskenderiye'sinde geçiyor. Bilimin ve felsefenin doğduğu Roma İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri olan İskenderiye de o dönemler bolca din çeşitliliği var, Hristiyanlığın yeni yeni dünyaya yayılmaya başladığı bu dönemde İskenderiye şehrinin baskın topluluğu olan Paganlar bilim ve felsefeyle yakından ilgilenmekte. İşte Hypatia'da bu bilim insanlarından biri, oldukça güzel ve akıllı olan bu bilim kadını dönemin en ünlü bilim yuvası olan İslenderiye Kütüphanesinde öğretmenlik yapıp araştırmalar sürdürmektedir.

[Resim: MV5BZGQyZWU1NGQtYzM3NC00OTgzLTljZjUtNDhm...y._V1_.jpg]

Bir gün Paganlar ile Hristiyanlar arasındaki soğuk savaşın gerçek bir saldırıya dönüşmesiyle Paganların baskınlığı sona erer böylece Paganlar şehri terk etmek zorunda kalır.

Bir süre sonra kaçan Paganlar şehre geri döner fakat yeni İskenderiye'de herkes Hristiyan’dır ve bilme karşıdır, işte böyle bir ortamda Hypatia'nın bilimsel araştırmaları ve söylemleri herkesin gözüne batmaya başlar. Bu durumda Hypatia'dan Hristiyan olması istenir fakat Hypatia kabul etmez. Bunun üstüne Hristiyanlar Hypatia'yı vahşice katleder.

[Resim: MV5BOTk4N2NlNWYtNjdlYS00ZjA3LWJlZDYtZjY4...y._V1_.jpg]

Karanlık çağın ayak seslerinin duyulduğu, farkı bir dine saygı duyulmayan bir toplumda bir kadın bilim insanı olarak var olmaya çalışan matematiğin ve astronominin önemli kişilerinden olan Hypatia'nın hayatından bir kesiti anlatan bu film tarihsel dram filmine sizlere mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.
gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#2
"Neden kadın filozof yok?" diyenler için mükemmel. Felsefeciler izlerken kendinden geçiyor. Teşekkürler Gülümseme
EvriFaessa beğendi
#3
Müthiş bir film . İzlenmeyi hak ediyor.
#4
Güzel konulu bir filmdi
#5
Ben de felsefe ödevim için izlemek zorunda kaldım ama filmi izlemeye başlayınca zorunluluk kavramı bitti, içine aldı film. Daha yavaş bir film bekliyordum ama temposu gayet yeterliydi. Güzel bir hikayesi var. İzlenmeli.
gogolunpaltosu beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Curious Case of Benjamin Button - Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi (2009) gogolunpaltosu 1586 4 18.12.2020, Saat: 16:03
Son Cevap: buraksahiin