Sponsor


#1
[Resim: 62ddd972-5450-4e6d-a50e-dc3f638bf208.jpg...mwidth=412]

 Margaret Atwood’un gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığı romandan uyarlanan Alias Grace dizisi, Grace Marks isimli genç bir kadının hikayesini anlatıyor. 1843 yılında, Grace henüz 16 yaşındayken hizmetçi olarak çalıştığı evin sahibi Thomas Kinnear ve evin kahyası Nancy Montgomery öldürülüyor. Grace ve evin diğer çalışanı James bu cinayetten suçlanıyorlar ve James’e idam, Grace’e ömür boyu hapis cezası veriliyor. 1800’lerde kadın katil çok fazla görülmediğinden Grace, toplumun ilgi odağı haline geliyor. Cinayet gününe dair hiçbir şey hatırlamayan Grace’in bu durumu halkı ikiye bölüyor. Bir taraf Grace’i suçlu bulurken, diğer taraf masum olduğuna inanıyor. Olaydan 15 sene sonra, cinayet soruşturmasının aydınlatması ve Grace’in masumiyetinin kanıtlanması için Amerika’nın en başarılı psikologlarından biri görevlendiriliyor.


 Grace’in, cinayet gününde yaşananlara dair hafızasını geri getirmeye çalışan Dr. Simon Jordan’la birlikte, hikayeye biz de dahil oluyoruz. Hikayesini anlatmaya en başından başlayan Grace tane tane, hiçbir olayı atlamadan bize aktarıyor. Hikayenin gayet akıcı bir düzeyde ilerlediği bu dizide kostümler, sinematografi, müzik, mekanlar mükemmel derecede özenle hazırlanmış. Tam olarak 1800’ler havasını yaşatıyor bize. Ve tabii ki saf güzelliğiyle hayran bırakan Sarah Gadon’dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Grace karakterine hayat verdiği bu dizide başarılı oyunculuğuyla Grace’i bize çok iyi yansıtmış. Sarah Gadon’a eşlik eden Dr. James rolündeki Edward Holcroft’ın ve Jeremiah rolündeki ‘Chuck’ dizisinden çok sevdiğim Zachary Levi’nin de diziye renk kattığını ve kalitesini arttırdığını düşünüyorum. 


 Grace’in yaşadıkları kolay denilebilecek nitelikte değil. O yıllarda 16 yaşındaki küçük, saf, kırılgan ve yalnız olan bir hizmetçi kız için dünyanın ne kadar acımasız ve adaletsiz olduğunu görüyoruz. Bir kadın olarak bu diziyi aşırı derecede sinirlenerek ve duygu yoğunluğuyla birlikte izledim. Kafamda bazı sorgulamalara sebep oldu bu dizi. O yıllarla bu yılları karşılaştırdım, Grace ile kendi hayatımı karşılaştırdım. İster istemez ‘ben olsaydım ne yapardım?’ sorusu döndü kafamda.  


 Eski zamanlarda geçmesi nedeniyle tereddüt ederek sıkılma korkusuyla başlamıştım bu diziye fakat hikaye öyle akıp gidiyor ki ilgiyle ve merakla izledim. Umarım siz de seversiniz.


admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Bazı yerlerinde günümüzden kırıntılar bulmaya çalıştığımız, empati kurduğumuzda ise çaresiz hissettiğimiz güzel ve izlenmesi gerek filmlerden biri.
Kesinlikle tavsiye ediyorum. 👱
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#3
izlemeyenler çok şey kaybediyor
en underrated dizilerden biri
admin ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor