Sponsor


#1
Jennifer Niven'in aynı adlı romanından uyarlanmış olan bu film Violet Marky ve Theodore Finch'in hikayesini anlatıyor. İlk olarak Violet'in hikayesinden başlamak istiyorum.

Violet Markey, ablasını ( Eleanor ) kendisinin de bulunduğu bir trafik kazasında kaybeder. Ablası hayatını kaybederken kendisi küçük yaralanmalar ile kazayı atlatır. Kazadan sonra arkadaşlarından ve ailesinden uzaklaşır. Ailesi ona sanki bir kırılma noktasındaymış ve her an kırılabilecekmişçesine davranmaya başlar. Tek amacı mezun olup Indıana'dan kaçmaktır. Bu koşullar altında bir çok kez intihar etmeyi düşünen Violet'in hayatı Finch ile tanışmasıyla değişir.

Theodore Finch ise Bipolar Bozukluk ile uğraşan bir gençtir. Arada bir herhangi rüya görmediği belirli bir süre uyuduğu uykulara gider. Bu onun Bipolar Bozukluğu ile ilişkili onu bilinçsiz, onu "Uyanık" yapan şey olmadan geçirdiği zaman için kullandığı bir metafordur. Mental rahatsızlıklarının yanı sıra farklı sorunları da vardır. Bunlar, işlevsiz diyebileceğim bir aile ve okulda bir takım zorbalık meseleleri. Düzensizliğini ve intihara meyilli düşüncelerini süreki kontrol etmeye çalışır. Bipolar Bozukluğunu yapabildiği en iyi şekilde idare etmeye çalışır. Her gün koşar hatta bazen komşu ilçelere kadar. Çoğu zaman şiddet içermeyen biri için endişe verici eğilimleri vardır.

Bu ikili Violet'in kaza yaptığı yerin yakınlarında bir köprüde Violet intihar etmeye çalışırken Finch ise koşudayken karşılaşırlar. Kimin kimi iyileştireceği belli değildir. İkili aynı okul ve aynı sınıftadır bir proje ödevi için bir araya gelirler. Ödev, Indıana'nın çeşitli yerlerini gezip onlar hakkında yazılar yazmaktır. Her ne kadar Violet istekli olmasada Finch onu ikna etmeyi başarır. Kazadan dolayı arabaya binmeyi ve kullanmayı reddeden daha doğrusu bundan korkan Violet'i Finch yine ikna eder ve birlikte Indıanayı gezmeye başlarlar. Finch'in değişiyle yol nereye giderse onlar da oraya gidecektir. Yaşamı andıran yerler, mesela büyük, küçük, çirkin, güzel tıpkı yaşam gibi. Gün geçtikçe Finch, Violet ile birlikte kendi olabildiğini farkeder cesur, komik, gürültülü bir adam fakat bir şeyi daha farkeder. Violet'in dünyası büyür ama Finch binevi boğulmaya başlar.

Kitabının filminden daha iyi olduğunu çoğu kişiden duyduğum ( Çoğu roman uyarlaması film gibi Gülme ) bu  ( Dram/Melodram ) filmde iki karakterin de gelişimleri, yaşadıkları ve kendi iç dünyaları ortalama diyebileceğim bir şekilde izleyiciye geçirilebilmiş fakat yine de kitabı okumamış biri olarak beni tatmin etti diyebilirim. İçlerindeki ve çevrelerindeki mucizeleri keşfeden bu ikilinin hikayesini benim gibi dram severler kesinlikle beğenecektir. Filmi izlereken her ne kadar asıl konu Violet diye düşünsem de kitabla ilgili okuduğum yazılardan sonra Finch'in hikayede ki rolü daha önemli gibi geldi. Mutlaka filmden sonra kitapla igili yazılanları okumalısınız veya direk kitabı.  Gülme Ayrıca müzikleri de şahaneydi. Sonuç olarak ortalamanın üstü tatmin edici bir dram filmiydi kendisi. Bu boş günlerde güzel vakit geçirmek için izlenebilir.

gamzebaytur beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor