Sponsor


#1
4 Nisan 1932'de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde Yelizavetgrad'da doğdu.(Şimdiki adıyla Kirovograd, Ukrayna )
Tarkovsky ünlü şair ve çevirmen Arseniy Tarkovsky'nin oğludur.

Arseniy Tarkovsky ' nin bir şiirinden alıntı

Alıntı:Uzun süredir öyle yaşıyorum ki,
Duyuyorum zaman zaman,
Üzerimden nasıl akıp gittiğini
Soğuk ve berrak suyun.
Ve ben yatarken nehrin dibinde,
Ve söylüyoruz bir şarkı
Çimle başlıyor, üstü yağmurla kaplanıyor,
Açamıyoruz artık ağzımızı.

VGIK Sovyet Film Okulu'na girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi aldı. 
VGIK'te saygın yönetmen Mikhail Romm'un öğrencisi oldu.

[Resim: ATsgoS6725dBwxZg-635884563379624485.jpg]


İşaret Tarkovsky uluslararası sinema arenasında, ilk uzun metrajlı yapımı olan İvan'ın Çocukluğu (1962) ile dikkatleri üzerine çekti ve Venedik Film Festivali`nde büyük ödül kazandı.

[Resim: s-e393cb82c42d3bc23f84e6aa168aa8d72a2ffd0d.webp]

IMDB : 8.1
İkinci Dünya Savaşı'nın ortasında Sovyetler'deyiz. Babası savaşta olan küçük Ivan, annesiyle birlikte yaşadığı köyün Naziler tarafından basıldığına şahit olur. Köyü talan eden Nazi askerleri, Ivan'ın annesini küçük çocuğun gözleri önünde öldürürler. Bu korkunç olaya şahitlik eden Ivan, Sovyetler Ordusu'ndan Yüzbaşı Kholin'in koruması altına alınır. İçinde yanan ateşi dinleyen Ivan ise ölümcül bir görevi üstlenerek casusluğa başlayacaktır.

İşaret İkinci filmi Andrey Rublev (1969), 1971'e kadar Sovyet yetkililerce yasaklanmış olarak kaldı.
Cannes Film Festivali dahilinde, ödül almaması için kasıtlı olarak festivalin son günü sabah saat 4:00'te gösterilmesine rağmen bir ödül kazanmayı başardı.

[Resim: trqjkQbxLXnoVSMERUBIpi-PjFaVCSWXZelnvWM_...yFglW-PMFg]

IMDB : 8.2


Tarkovski’nin hem biçimsel hem de muhteva açısından en olgun filmlerinden biridir. İman ile bilgi arasındaki çatışmayı anlatması ve imanın yanında saf tutması açısından da önemlidir. 15. yüzyıl ikona ressamı Andrey Rublev’in hayatının anlatıldığı filmde hayatı hakkında pek fazla bilginin olmadığı Rublev’in “iman sarsıntısı” ve bilgi/iman çatışmasından doğan ruhsal bunalımı konu edilir. Tarkovski’nin şiirsel sinemasının en yetkin örneklerinden olan film uzun sekanslar ve planlarla bezenmiş bir yol hikayesidir..

İşaret Ünlü bilim kurgu yazarı Stanislav Lem'in aynı adlı romanından uyarlanan Solaris (1972),
 Stanley Kubrick'in 1968 yapımı 2001: Uzay Yolu Macerası'na Sovyetlerin cevabı olarak görüldü ancak Tarkovsky bunu hiçbir zaman kabul etmedi.

[Resim: T3AhvXmC5XvcM62WGYVDTFgnPac_MWuVwgMVQTj3...S0I16_Fea0]

IMDB : 8.1
Stanislaw Lem’in bilimkurgu romanından uyarladığı Solaris, Tarkovski’nin en çok sansüre uğrayan filmidir. Tarkovski bu yüzden Solaris filmini çok sevmez; ama yine de klasik bir bilimkurgu filmi olmaması Solaris’i bir adım öne çıkarır. Filmden neredeyse Hristiyanlığı anıştıran her şey çıkartılır. Bilimin yine geçmiş karşısında aciz kalması, geleneksel olanın toplumların bilinçaltını örmesi ve gelenekten kurtulmanın imkansız olması olarak okunabilir. Filmin sonunda baş karakterin babasına dönmesi, Dostoyevski’nin meşhur “baba evi” metaforuna gönderme olarak okunabilir.

İşaret 1975'te çektiği Ayna (Zerkola), yine pek çok resmi otorite tarafından yasaklanması gereken bir film olarak görüldü.

[Resim: FYSK_Tarkovsky_thumb.jpg?w=1200&h=600]

IMDB : 8.1
Tarkovsky'nin kendi çocukluğundan kalma bazı anıları ile, kırklı yaşların sonundaki bir adamın çocukluğu, annesi ve savaş ile ilgili anılarında Sovyet halkına farklı bir bakış açısı ile çocukluğun masumiyetinin savaşın dehşetine kurban gidişi anlatılıyor.

İşaret Stalker (İz Sürücü - 1979), ilk versiyonun bir laboratuvar kazası sonucu yok olmasından sonra, çok düşük bir bütçe ile yeniden çekilmek zorunda kalmıştır.

[Resim: stalkerbg-619x350.jpg]

IMDB : 8.1
Gri ve isimsiz bir kasabanın yakınında, askerler ve dikenli tellerle korunan Bölge bulunmaktadır. Karısının sayısız itirazlarına rağmen, karanlıkların içinden gelen bir adam çıkar. Bu adam İz Sürücü'dür. Sıra dışı zihinsel yetenekleriyle, insanları Bölge'nin içindeki, gizli dileklerin gerçek olduğu Oda'ya kadar rehberlik etmektedir. Bu kez, Bölge'ye yanında iki kişiyi götürmektedir; ilhamını kaybetmiş, alaycı ve yeteneğini sorgulayan bir yazarla, yolculuktan çok sırt çantasını önemseyen, sessiz bir profesör. Hiç kimsenin yaşamadığı Bölge'de, Oda'ya giden yol dolambaçlıdır. Oda'ya yaklaştıklarında, kurallar değişmeye başlar ve İz Sürücü kendini bir krizin içinde bulur.

İşaret Resmi makamların izni ile İtalya'da çekilen Nostalghia (1983) Andrei Tarkovsky'nin sıla özlemini dışa vurduğu ve sürgünde çevirdiği ilk filmidir.

[Resim: MV5BYzYwY2Q1ZWQtZDA4MS00ZWJiLWI3ODEtZTE1...@._V1_.jpg]

IMDB : 8.1
Tanınmış bir Rus şair olan Andrei, 18. yüzyılda yaşamış ve Bolonya'da eğitim görmüş memleketlisi müzisyen Sosnovsky'nin hayatını araştırmak için İtalya'ya gelir. Güzel İtalyan tercümanı eşliğinde Toskana'dayken mutsuz evliliğinin, karısının ve çocuklarının Rusya'daki hatırası onu avlar. Seyahati giderek içsel bir serüvene dönüşürken mistik bir aydınlanma, şairin yolunu aydınlatacaktır.

İşaret Offret (Kurban - 1986)'in çekimlerini İsveç'te, Ingmar Bergman'ın ekibi ile tamamladı. 
Aynı sene Cannes Film Festivali'nde tam dört ödül alarak festivale damgasını vuran film BAFTA En İyi Yabancı Film Ödülünü de aldı.

[Resim: the-sacrifice-1200-1200-675-675-crop-000...3cc85f.jpg]

IMDB : 8.1
Alexander, bir gazeteci, bir oyuncu ve bir filozoftur. Yakınlarda gerçekleşecek olan doğum gününde tüm aile bir araya gelmeye karar vermişlerdir. Bu doğum günü Alexander ile oğlu arasında oldukça geniş kapsamlı bir diyaloğun başlamasına sebep olacaktır. Ancak vakit akşam olmaya başlayınca start alacak olan bir nükleer savaş bu kişisel hesaplaşmayı başka bir boyuta taşıyacaktır.

İşaret 29 Aralık 1986 tarihinde, Paris'te akciğer kanseri sebebiyle hayata veda etti.

[Resim: s-52f38aefa41c7a27727811326aaf2c423ae67524.webp]

İşaret Ölümünden sonra 1990'da sinema sanatına olağanüstü katkısı, evrensel insani değerleri ve hümanist düşünceleri olumlayan yenilikçi filmleri nedeniyle Tarkovsky'ye Lenin Ödülü layık görüldü.

[Resim: s-80253c92bc814ceb7468412f5864ca8e2622f5a1.jpg]


Alıntı:Ünlü yönetmen Ingmar Bergman
"Hayatın bir yansımadan ve rüyadan ibaret olduğunu betimleyerek yeni bir dil icat eden Tarkovsky benim için büyük bir yönetmendir." demiştir. ''


Alıntı:Lars Von Tier
"Tarkovski neden muhteşemdir, açıklamak çok zor; ama benim için filmlerini izlemek vahiy gelmesi gibi bir şeydir."
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Arapça eğitimi alması bir yana görüyoruz ki derdi olandan güzel şeyler çıkarıyor. Hisleri derinlemesine yaşayanlar, yüzeysellikten uzak oldukları için midir bilmem ama kalpleriyle görüyorlar gibi.
Orenda beğendi
#3
Tarkovski benim için en büyük yonetmendir. İz sürücü filmini izledikten sonra bende yönetmen olma aşkı doğdu. 😊
Orenda beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor