Sponsor


#1
[Resim: 128377.jpg]


Aşkın (500) Günü (İngilizce özgün adıyla (500) Days of Summer), yönetmenliğini Marc Webb'in üstlendiği, romantik komedi-dram türündeki 2009 çıkışlı Amerikan filmi. Senaryosunu Scott Neustadter ile Michael H. Weber'in yazdığı ve başlıca rollerinde Joseph Gordon-Levitt ile Zooey Deschanel'in aldığı film, erkek ana karakterin biten ilişkisinin ardından yaşadıklarına bakışını konu almaktadır.
Bağımsız bir proje olarak, filmin dağıtımını Fox Searchlight Pictures üstlenmiştir ve ilk gösterimi 2009 Sundance Film Festivali'nde yapılmıştır. Festivalde seyirciler tarafından ayakta alkışlanmış ve de hit olmuştur. Sonrasında, 7 Ağustos 2009'da ABD'deki salonlarda[1], 2 Eylül 2009’da Birleşik Krallık ve İrlanda’da 17 Eylül 2009’da da Avustralya'da gösterime girmiştir.
[Resim: 500_days_of_summer_-e1500562418640.png]
Film, yaygın bir başarı kazanmaya devam etti, olumlu eleştiriler topladı ve 7.5 milyon dolarlık bütçesini çok aşarak dünya çapında yaklaşık 60 Milyon Dolar kazanarak başarılı bir hit film oldu. Çoğu eleştiri filmin yılın en iyi filmlerinden olduğunu belirtirken, film Annie Hall, High Fidelity ve Sil Baştan gibi diğer yüksek başarı kazanmış filmlerle karşılaştırıldı.
Film aynı zamanda Scott Neustadter ve Michael H. Weber’in 2009 Satellite Ödülleri'nde En iyi Orijinal Senaryo ve Bağımsız Ruh Ödülleri’nde En İyi Senaryo ödüllerini almasıyla birlikte birçok ödül ve adaylık elde etti. Film, 67. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Müzikal veya Komedi Filmi, Joseph Gordon-Levitt’in ise Müzikal veya Komedi filminde En iyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmesi başta olmak üzere birçok ödüle aday oldu.
[Resim: 1zxk7PcJkLm8kaoJb6TZA9JwtFUbbbbbbbbbbbbb...bbbbbb.jpg]
Film doğrusal olmayan bir kurguya sahiptir; Tom ve Summer’ın 500 gün süren ilişkilerinden kesitleri atlayarak gösterir. Bu özet filmdeki olayların kronolojik bir versiyonudur.
Mimarlık okuyan; fakat tebrik kartı şirketinde yazar olarak çalışan Tom Hansen, 8 Ocak’ta patronunun yeni asistanı Summer (Yaz) Finn’le tanışır. İlerleyen günlerde, bir karaoke gecesinde, Tom’un iş arkadaşı McKenzie Tom’un Summer’dan hoşlandığını ağzından kaçırır. Aylar geçtikçe, Tom ve Summer yakınlaşır; fakat Summer Tom’a her fırsatta gerçek aşka inanmadığını ve ciddi bir ilişki istemediğini hatırlatmaktadır.
[Resim: 144321.jpg]
Tom Summer’a şehirdeki en sevdiği yeri gösterir; burası park yerleriyle çevrilmiş olsa da sevdiği birkaç binaya uzaktan bakabilmektedir. Birkaç ay sonra, Tom bir gün Summer’a asılan bir adamla kavga edince, Summer’la ilk tartışmasını yaşar. Çıkmalarının 290. Gününde, ikili Tom’a göre gerçek aşkı gösteren “The Graduate” filmini izledikten sonra ayrılır. Tom bu ayrılmadan kötü etkilenince, Tom’un arkadaşları kızkardeşi Rachel’dan yardım ister.
[Resim: summer-4.jpg]
Summer tebrik kartı şirketinden ayrılır. Tom’un patronu onu “teselli” bölümüne aktarır; çünkü Tom’un içinde bulunduğu durum hiç de mutlu olaylar için uygun değildir. Aylar sonra, Tom ve Summer şirketten arkadaşlarının düğününde karşılaşırlar, dans ederler ve Summer gelin buketini yakalar. Evlerine giderlerken, arabada yan yana otururlar ve Summer Tom’u evinde yapacağı partiye çağırır. Tom partiye gider ve Summer’ı parmağında nişan yüzüğüyle görür. Partiyi terk eder. Tom daha derin bir depresyona girer, işinden de ayrılır ve kendini alkole ve abur cuburla beslenmeye verir. Ardından mimarlıkla ilgili bir iş yapmaya karar verir, şirket araştırmaya ve mülakatlara katılmaya başlar.
488. günde, Summer Tom’u şehrin en sevdiği yerinde görür ve ikili bir süre konuşur. Tom, Summer’ın davranışlarını anlamasa da onun iyiliğini istediğini söyler. Yirmi gün sonra, 23 Mayıs Çarşamba günü, Tom bir iş görüşmesine gider ve onunla aynı pozisyon için görüşmeye gelen bir kızla tanışır. Görüşmeye girmeden önce kıza birlikte kahve içmeyi teklif eder. Kıza adını sorduğunda, kızın cevabı “Autumn” (Sonbahar) olur.
[Resim: askin-500-gunu-500-days-of-summer_1558215394-b.jpg]
#2
Summer'a kızmayın sadece anlayin
unbalanced ve 1 diğer kişi beğendi
#3
harika bir filmGülme)
#4
korona ilk vurduğunda ve herkes evine kapanmışken arkadaşlarla sanal olarak beraber izlediğimiz ve sonunda hepimizin ağzını açık bırakan bir film. çok güzeldi ve herkese tavsiye ederim.
#5
Normalde bu tarz filmleri sevmesem de artık çok fazla duyduğum için izlemek üzere listeye ekliyorum.

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor