Sponsor


#1
[Resim: 167-18092032654.jpeg]

Yönetmen: Julian Schnabel
Senaryo: Julian Schnabel, Louise Kugelberg
Yapım: ABD, İngiltere, Fransa
Kategori: Dram, Belgesel
Yapım Yılı: 2019
IMDb: 7
Çekildiği Ülke: Fransa
Film Uzunluğu: 1 saat 51 dakika
Moderatör Oyu: 9/10

Filmin Oyuncuları[Resim: 167-18092025653.jpeg]

Filmin İçeriği


Sanata, resme ve doğaya ilgisi olan bir kişi olan Vincent Van Gogh (Willem Dafoe) , arkadaşı Paul Gauguin (Oscar Isaac) ile birlikte resim çizmektedirler. Vincent'ın Paul'dan farkı fırça darbelerini 'acele' ile vurmasıdır. Bu durumu Vincent Van Gogh bir kusur olarak görmemektedir. Çünkü izlediği ve beğendiği ressamların da fırça darbeleri hızlı ve acele bir biçimde inmiştir tablolara. 

Vincent, kardeşi Theo (Rupert Friend) sayesinde maddi sıkıntı çekmez. Bu sayede tablolarına ayrı bir özen gösteren Vincent, sergi açmaya karar verir. Maalesef ressamımıza ilgi gösteren hiç kimse yoktur. Sergiyi gösterdiği kafeterya benzeri bir yerde, buranın sahibi ilgi çekmeyen tabloların sahibi olan Vincent'ı aşağılar. Bu Vincent'ın ilk aşağılanması değildir. Çünkü sokağında, gezdiği yerlerde ve adım attığı her yerde bir ucubeymiş gibi karşılanır ressam.

[Resim: 167-18092030302.jpeg]

Van Gogh kaldığı bir kiralık orada kulağını keserek fahişeye verir. Gözlerini açtığında karşısında doktor vardır ve bu doktora derdini anlatıyordur. Kulağını kesmesindeki nedense Paul Gauguin ile olan aralarındaki anlaşmazlıklardır ve bundan ötürü Paul'a ne kadar üzüldüğünü gösterecek bir kanıt sunmak istemiştir. Yine başka bir zamanda Vincent genç bir kızın soyunmasını ister. Bunun nedeniyse bu kızın resmini çizme isteğidir. Fakat aşırı istek ve baskı kızın kötü hissetmesine neden olmuştur. Bundan dolayı da Vincent Van Gogh akıl hastalarının bulunduğu bir yerde yatılı kalır. Onu buradan kurtaracak kişiyse Theo Van Gogh'dur.

Çizdiği tabloları bir an olsun satılmayan bu enteresan ressam bir başına gezmektedir. Kendisi resim çizerken yanına gelen herhangi birileri bu adamı rahatsız etmeye koşullanmış gibidir. Bu durumdan dolayı oldukça rahatsız olan Vincent sürekli aşılamaz yerlere tırmanmaya ve gözden ırak köşelere gitmeye başlayarak peyzaj çizmeye başlar. 

[Resim: 167-18092030742.jpeg]

Van Gogh bir tabureye oturmuş ve karşısındaki manzarayı çizerken yanına tanımadığı iki genç gelir. Bu gençlerden biri silahlıdır ve doğruca ressama nişan alır. Sonrasında Vincent'a mermi sıkılır. Bu mermiyle evine kadar yürüyen Vincent Van Gogh başına geleni herkesten gizler ve çocukların yaptığı bu işin üstünü örter. Soran olursa ''intihara kalkıştım,'' diyerek yalan söyler. Bu iki saldırgan ise Vincent'ın tablosunu, tuvalini vs gizlerler.

Vincent Van Gogh'un hayat hikayesinin ele alındığı bu film gerçekten çok başarılı bir biyografik yapım olmaktadır. İzlerken üzüldüğüm o kadar çok sahne oldu ki! Vincent Van Gogh'un başına gelenleri hiç bu kadar yakından öğrenme şansım olmamıştı doğrusu. Filmde her detayı gördüm. Kaldığı akıl hastanesinden kestiği kulak sahnesine kadar her kesit tüylerimi diken diken etmeye yetti. 

Oyunculuklar zaten aldı götürdü beni. Çok beğendim. Daha öncesinde birçok Van Gogh içerikli videolar filmler izlesem de bu filmin yeri bende ayrı oldu. Nasıl ve neden öldüğü de filmde geçmekte. Çizdiği tablolar ve yansıttığı ambiyans ile resme, sanata ilginiz varsa film sizin kolunuzdan tutup mükemmel bir maceraya çıkaracak.

Filmin Fragmanı


[Resim: 167-18092025607.jpeg]    

gamzebaytur ve 4 diğer kişi beğendi
#2
~ Her ünlü sanatçı gibi Vincent Van Gogh’un da psikolojik sorunlarını olduğunu okumuştum, sadece psikolojik sorunları olduğunu değil daha bir çok bilgi de edinmiştim. Kulağını kesmesindeki asıl sebebi,neden farklı şekilde tabloları olduğunu(Yıldızlı Gece Tablosu mesela),yaşamış olduğu birçok talihsizliği... Araştırmalarım arttıkça Vincent’a olan hayranlığım gittikçe artmıştı hatta Vincent Van Gogh Müzesi’ni dahi gezme fırsatım oldu. Fakat böyle biyografik bir filmin varlığından haberim yoktu.😔 En kısa sürede izleyip burada film hakkındaki yorumlarımı sizlerle tekrar paylaşırım umarım. 😊
Berkay_34 ve 7 diğer kişi beğendi
#3
Filmini izlemedim ama vincent’ın eserleri dikkatimi çekmiştir her zaman fragmanı beğendim izlerim bir ara
Nehirsu ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Bir Van Gogh sever olarak filmi çok beğendim. Karakterin iç ruhunu izleyiciye yani bize çok güzel sunmuşlar. Tek eleştirim kulağı kesme sahnesini çok basit buldum.
Nehirsu ve 2 diğer kişi beğendi
#5
(18.09.2020, Saat: 19:04)Black Eagle Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ~ Her ünlü sanatçı gibi Vincent Van Gogh’un da psikolojik sorunlarını olduğunu okumuştum, sadece psikolojik sorunları olduğunu değil daha bir çok bilgi de edinmiştim. Kulağını kesmesindeki asıl sebebi,neden farklı şekilde tabloları olduğunu(Yıldızlı Gece Tablosu mesela),yaşamış olduğu birçok talihsizliği... Araştırmalarım arttıkça Vincent’a olan hayranlığım gittikçe artmıştı hatta Vincent Van Gogh Müzesi’ni dahi gezme fırsatım oldu. Fakat böyle biyografik bir filmin varlığından haberim yoktu.😔 En kısa sürede izleyip burada film hakkındaki yorumlarımı sizlerle tekrar paylaşırım umarım. 😊
Filmi izlemiş olarak geri geldim 😊 Öncelikle film o kadar harika ve güzeldi ki bayıldım. Öğrenmiş olduğum bilgilerin somut halini bu film sayesinde görmüş oldum. Van Gogh hayranlarının kesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta sanata çok az bile olsa ilgisi olanları da  tatmin edecek derecede iyi  bir film olduğunu düşünüyorum. 
@gogolunpaltosu bu güzel paylaşım için teşekkürler. 🤗
Rio ve 3 diğer kişi beğendi
#6
Farklı, yorucu kamera teknikleri vardı. Sahneden kopmamak için çok zorlanıyordum. Ama bittiğinde gerçekten beni tatmin eden bir film oldu. BAYILDIM
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Hani olur ya izleyip de bir türlü izlemeye fırsat yaratamadığınız filmler... İşte bu da onlardan. O fırsat yakalanacak! Kadrosunu çok güçlü görüyorum ve yorumlara bakılırsa da gerçekten mümkün olan en kısa sürede izleyeceğim.
Nehirsu ve 1 diğer kişi beğendi
#8
Sanata biraz ilgisi olanları dahi içine hapseden bir filmdi bence izlemeye değerdi diye düşünüyorum anlatım çok hoş olmuş elinize sağlıkGülümseme
gogolunpaltosu beğendi
#9
Van Gogh'un hayatına hep ilgi duymuştum. Nitekim Doctor Who'nun şu sahnesi çok etkileyiciydi.Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Van Gogh: Painted with Words (Belgesel Filmi) Orenda 1958 3 26.11.2020, Saat: 21:44
Son Cevap: Dmrg
Tolkien (2019) gogolunpaltosu 1316 0 22.03.2020, Saat: 05:48
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor