Sponsor


#1
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcTPBID-WvqTFhfppALUq...v&usqp=CAU]

Orijinal adıyla hotaru no haka; 2.dünya savaşında yalnız kalan 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko'nun hikayesini anlatır. filmin bir kısmı aslında otobiyografiktir; yazarının 2.dünya savaşında açlıktan ölen kız kardeşinden özür dilemek amacıyla ele alınmış bir romandan uyarlamadır.Bilinen en acıklı anime olarak da tarihe geçmiştir. 

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcS70GVY4LFua8f7ykppp...s&usqp=CAU]

Film oldukça dramatik bir şekilde başlar aslında. Seita bir deri bir kemik halde tren istasyonda ölür. İlk dakikadan buram buram dram kokan bir anime olduğunu anlıyoruz. 

2.Dünya Savaşı sırasında Kobe şehrinde yaşayan kardeşlerin babaları donanmaya katılmıştır. Bombardıman sırasında anneleri de  yaralanır ve vefat eder. Bunun üzerine teyzelerinin yanına giden iki kardeş için zorluklar başlar. Savaşın getirmiş olduğu kıtlıkla birlikte teyzelerinin de çocuklara bakış açısı değişir ve onlara bakmayacağını belli eder. İki kardeş artık yapayalnız kalırlar ve şehrin dışındaki sığınaklara yerleşirler. Seita hem kendine hem de kardeşine bakabilmek, hayatta kalabilmek için tarlalardan yemek çalmaya başlar. 
Savaş şartlarının ağırlaşması ile yemek bulmak da zorlaşır ve küçük kız kötü beslendiği için hastalanır ardından ölür.

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcTbH3Be5ZxxLhQMmGyhy...L&usqp=CAU]

Filme dair anlatılacak ve konuşulacak çok şey var ama hiçbirinin filmin etkisini tam manasıyla açıklayabileceğini zannetmiyorum. Hikayenin etkiliyiciliği yanı sıra film müzikleri, görüntü renkleri, seslendirme hepsi o kadar müthiş bir ahenk içinde ki seneler önce izlemiş olmama rağmen etkisi taptaze. Anime seven sevmeyen herkesin çok beğendiği savaş karşıtı bir film. Şöyle hakkıyla duygulanıp göz yaşlarınızı silmek isterseniz hiç vakit kaybetmeyin. 

[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcRD93T99Rf2D5ehfogJT...b&usqp=CAU]

Bu arada filmin ismi şuradan geliyor. Küçük kız abisi ile sığınakta yaşarken karanlıkta ateş böcekleri ortaya çıkıyor ve Setsuko onlarla oynamaya başlıyor. Ömrü çok az olan ateş böceklerinin sabahına öldüğünü görüyor. İzledikten çok sonra öğrendim ki ateş böcekleri meğer atılan bombaların ışıltılarıymış yani film afişinde öyle resmedilmiş. Bu da zihnimde çok fazla yer eden bir ayrıntıdır.


Orenda ve 6 diğer kişi beğendi
#2
Şiddetle tavsiye edilir .
süm beğendi
#3
Anime izlemeyi bundan sonra biraz azalttım. Çok harika bir hikayesi var ve açıkçası bundan iyisini bulamam diye de biraz korkmuş olabilirim Gülümseme
Kesinlikle tavsiye edeceğim bir anime. Ancak eğer animeye ilk defa başlayacaksanız lütfen bununla başlamayın Gülümseme
süm beğendi
#4
İzlerken kesin ağlarım dediğim yapımlardan. O sebeple başlamaya hiç cesaretim olmadı. Bakalım ne zaman izlerim. İzleyince editlerim mutlaka, zaten beğeneceğime eminim.
#5
(26.01.2021, Saat: 16:20)Nanze Wren Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İzlerken kesin ağlarım dediğim yapımlardan. O sebeple başlamaya hiç cesaretim olmadı. Bakalım ne zaman izlerim. İzleyince editlerim mutlaka, zaten beğeneceğime eminim.
İzledikten sonra yorumlarını bekliyorum muhakkak 🌸
#6
çok güzel tavsiye ederim

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor