Sponsor


#1


Bu konuyu açmakta biraz geç kalındığının farkındayım fakat Atiye dizisiyle ilgili detaylı bir konu açmadığımızı farkettim. Atiye konusuna, bilinmeyenlerine biraz değinelim.

Atiye dizisi Netflix’in Hakan Muhafız’dan sonraki ikinci Türk yapımı dizisi. Dizinin başrollerinde Beren Saat ve Mehmet Günsür oynamakta. Dizinin konusu ise çocukluğundan beri belli bir sembolü çizen ressam Atiye’nin çizdiği sembolün Göbeklitepe arkeolojik kazılarında bulunması ve bu sembolü canlı olarak görmek isteyen Atiye Şanlıurfa’ya giderek varoluş yolculuğuna başlaması. Bunları zaten bir fragmanla bize verdi.

[Resim: 1_01_05_20_10_38_45.jpeg]

Ben dizin gidişatından çok diğer boyutlarını ele almak istiyorum. Bahsetmek istediğim ilk konu “reklam”. Bence Atiye dizisi Türkiye için çok güzel bir reklam oldu Türkiye’nin tarihi güzellikleri dizide çok etkileyici bir biçimde işlenmiş açıkçası bu yönüyle Atiye dizisi bunca zamandır Türk medyasının yapmadığı, yapmayı tercih etmediği bir konuyu ele alarak değerini bilinmeyen Anadolu’yu baş tacı emiş. Bu açıdan eşi bezeri olmayan birçok güzelliğimizi dünya çapında gözler önüne sererek müthiş bir reklam yaptı dizi diyebiliriz.

[Resim: 1_01_05_20_10_40_12.jpeg]

İkinci bir ele almak istediğim konuysa çağrışımlar yoluyla tarihimizden hikâyeler anlatılması ve aslında bir felsefe yapıyor olması, bu açıdan dizide resmen bir puzzle'ın yapılışını izliyoruz hiçbir şey söylenmiyor fakat tüm hikâye görüntüler ile anlatıyor.

Özellikle Nemrut Dağı’nda olan her şey bir alt metin üzerine oturtulmuş ve bize Şahmeran hikâyesine kadar birçok şey anlatılmış.
Bir diğer konuysa oyunculuklar, özellikle Beren Saat gerçekten dizide kendini aşmış bu dizide. Replikler demiyorum sadece oyunculuk Gülümseme

Diziyle ilgili zaten o kadar fazla eleştiri yapıldı ki okurken sıkıldım ve bundan dolayı olumsuz yanlarına hiç değinmeyeceğim. Türk medyasında alışık olmadığımız şekilde evrensel kriterlere ulaşmayı başaran bu diziyi sizlere mutlaka tavsiye ediyorum. Türkiye'de bilim kurgu ve fantastik dizilerin artması için bu diziyi izleyerek destek verebilirsiniz.

gogolunpaltosu ve 6 diğer kişi beğendi
#2
Hiçbir şey olmasaydı bile sadece farklı bir konusu olduğu için bile severdim bu diziyi... Ülkede yayınlanan saçma sapan dizilerden o kadar sıkıldım ki. Millet neler neler yapıyor bide bizim yaptıklarımıza bak. Atiye Türk yapımları arasında görmek istediğim dizilerden, mantık varmış yokmuş, sonuç varmış yokmuş çok takılmıyorum artık. Sadece kaliteli bir yapım olsun yeter, ve Atiye'de çoğu özelliğiyle bana kendisini sevdirdi. Çok güzel anlatmışsın bu arada, teşekkürler🤗
beyzaland ve 2 diğer kişi beğendi
#3
izlemeden önce çok bir beklentim yoktu açıkçası ama izledkten sonra ne kadar yanlış düşündüğümü anladım.Türk dizilerinin çoğunun böyle olmasını isterdim.Bence izlenebilecek diziler arasında
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Açıkçası, Atiye dizisini pek beğenemedim. Öncelikle dizinin arkeoloji ve göbeklitepe ile bir alakası yoktu. Sadece bu kavramlardan dediğiniz gibi reklam yaparak bizlere aktarılmış bir gerilim dizisi gibiydi. Mehmet Günsür'ün oyunculuğunu takdir ediyorum fakat bana göre Beren Saat'in oyunculuğu da epey bi' kötüydü belki rolünden dolayıdır. Sonuç olarak pek beğenmediğimi ifade edebilirim fakat diğer Türk dizileriyle tartışılmasına bile gerek yoktur  Gülme 

Ayrıca anlatımınızı takdir ediyorum.
beyzaland ve 2 diğer kişi beğendi
#5
diziyi "eleştiri" maksadında ele alasım pek yok. birçok eksiği, sapması ve bunun gibi birtakım hataları mevcut olabilir fakat benim esas olarak belirtmek istediğimse Netflix Türkiyesi'nde elde tutulur bir başarıya imza atmış olmasıdır.

her ne kadar "fantastik-bilim kurgu" alanında kayda değer bir başarı yakalayamamış olsa da sinemamız her geçen gün beslendiğini kanaat getirebilmekte olduğuna bu dizi ile hemfikir olmuş oldum. bu sayede yeni yapımların kapısının aralandığından ne kadar eminsem, bu dizinin bir ilk olduğundan ötürü bazı eksikleri de sarfınazar edebileceğimden o kadar eminim.

eğer yapıcı eleştiri yapmam gerekirse; Dark paradoksu yaratmaya çalışılmış, gerilim aktarılmaya ve sahnelere iliştirilmeye davranılmış. fakat dedim ya, ilk olduğu için sırıtmakta, oyunculuklar yapaya kaçmaktadır. akabinde bunun getirisi olarak senaryo dışında oyuncuların ansızın değişen tavırları süregelmekte.

hâl böyle olunca oyuncuları es geçip başarıya odaklanırsak evet iyi. lâkin bu dizi, konu bakımından öncüsü olacak bu kategoriyi taşıyabilecek mi, tartışılır. umarım nice yapıtlar gelir de bu diziyi o vakit yerin dibine sokmakta hata etmiş olmayız.
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#6
Dizi çok iyiydi bence. Yani hataları varsa, illaki vardır, beni hiç rahatsız etmedi. Ben genel olarak çok başarılı bir iş çıkardıklarını düşünüyorum.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Dizi genel olarak güzeldi ama çok sıkıcı olan tarafları vardı.Hatta saçma bile denebilir.Mehmet günsür un oynadığı karakter mesela sorgusuz sualsiz her şeyi yapıyor,oyunculuğu yapay duruyor.Ve en saçması 10 sn içinde istanbul -göbeklitepe seyehatleri tamam tv dizilerindeki gibi uzun olmasını beklemiyoruz ama böyle şeyler fazla tekrarlanınca saçma geliyor.Genel hikayede yine yapaylık vardı .Yabancı senaristten kaynaklanan bu durumda yapay kılıyor.Ne olursa olsun dizilerin en büyük kitlesi türkiye o yüzden bu ligattan bu kadar uzaklaşmak samimiyeti öldürüyor .Her şeye rağmen diğer bölümleri merak ettiren bir diziydi .
Büşra D ve 2 diğer kişi beğendi
#8
@elifcik evet Mehmet Günsür özellikle replikleriyle hepimizin düşündüğü gibi yapay kalmış. Bunun kendisiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum, tüm Netflix dizilerinde var çünkü bu.

Tabi seyahat ile ilgili tamamen katılıyorum.
beyzaland beğendi
#9
Listede ki yapımlar her gün izlediğim yapımlar. Evde canım sıkılıyor ve sürekli yeni netflix dizileri arıyorum genellikle bilim kurgu dizilerine aşinayım.
Büşra D ve 2 diğer kişi beğendi
#10
@ahmetbildircin biraz daha eski yapımlara gözatmanı tavsiye ederim aslında. 12 Monkeys veya Travellers'ı izlemişsindir muhtemelen ama belki gözatmak istersin;

12 Monkeys
gamzebaytur beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Atiye 2. Sezon Moviephoenix 2431 13 29.10.2020, Saat: 10:30
Son Cevap: Busetrk
Atiye Nilay 4037 14 27.07.2020, Saat: 14:46
Son Cevap: Gamzee0
Atiye (the gift) dizisini beğendiniz mi? bukiminkafasi 5628 19 07.04.2020, Saat: 15:28
Son Cevap: beyzaland
Atiye Replikleri admin 2364 2 01.04.2020, Saat: 06:03
Son Cevap: gogolunpaltosu
Atiye dizisi nasıl ? LaraveL 2875 8 15.03.2020, Saat: 18:10
Son Cevap: admin
atiye 2.sezon teorileri alayım melisay003 1707 3 22.02.2020, Saat: 21:17
Son Cevap: Nanze Wren

Sponsor