Sponsor


#1
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix'te 9 Eylül'de yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşında bir çocuğu konu alan filmle ilgili açıklama yaptı. Bakanlığın açıklamasında "Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur" denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 9 Eylül itibariyle Netflix’te yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan filmle ilgili basın açıklaması yaptı.
Açıklamaya göre bakanlık gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulundu.
Bakanlığın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:
[Resim: netflix-1.jpg]
* “Netflix” isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur:
* Netflix, söz konusu filmin tanıtımında “dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan” bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine “çocuk filmi” görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır.
* Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir.
* Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur.
* Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz.
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Bu konuda evet, haklılar. Bir çocuk üzerinden böyle iğrenç konulu bir film kabul edilemez. Fakat benim tek sıkıntım türk dizilerini görmemeleri. "Bizim" demeye utandığım dizilerimizde de birçok buna benzer içerik var ama onları sorunsuz bir şekilde yayınlıyorlar ve bizim milletimiz de bayılarak izliyor. Eğer ortada böyle bir şey varsa iki yere de aynı şekilde tepki verilmeli. Zaten ülkemizde Netflix platformunu uzaklaştırmaya çalışıyorlardı artık geçerli bir sebepleri de var. Teşekkürler Netflix, seni o kadar o kadar savunmamız boşaymış.
ayseabaci ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Konuyu görmüş biri olarak haklı bir şey yaptıklarını demezsem yalan olur. Filmin konusu ilk önce şu şekilde yayınlayan Netflix "11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılma umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlar" daha sonra özür dileyerek konuyu "11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır ve onlara katılma umuduyla aile geleneklerine meydan okur." olarak değiştirip özür dilese de filmi hala yayından kaldırmadı. Tepki toplayan filmin afişi ve fragmanını daha net anlamanız için aşağıya bırakıyorum. 


[Resim: Netflix-apologizes-for-inappropriate-Cut...ildren.jpg]gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#4
Gerçekten bunu diyeceğimi düşünmüyordum ama haklılar. Dizi de belki bir fikri dayatmaya çalışmışlar ama konu olarak o kadar saçma ve yanlış ki. Küçük bir kızın üstünden anlatılması da cabası.
Rtük,maalesef Netflix'e gösterdiği bu ilgiyi kendi dizilerimize göstermiyor. @gamzebaytur sizin de söylediğiniz gibi,zaten ülkede Netflix'e karşı büyük bir ön yargı oluşmuştu. Biz de aslında bu dizilerin bizim dizilerimizden çok daha iyi olduğunu savunduk ve platforma destek verdik. Ancak şuan ellerinde "neden Netflix Türkiye'den kalkmalı?" sorusuna kanıtlı bir cevapları var.
Yazık,çok yazık.
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Keşke Netflix'teki bir filme gösterilen bu hassas davraniş, ülkemizde artan çocuk istismari ve bilhassa kadın hakları üzerinde de gösterilebilse...
Filmi izlemek bir seçenek, elbette içeriğini okur yada okumaz filme giriş sağlanabilir. Bunun önüne geçilmesi başarılı bir girişim olur.
Nice girisimleri üstte yazdığım konularda da görmen temennisiyle diyerek bitiriyorum...
admin ve 4 diğer kişi beğendi
#6
Netflix kendini ne sanıyor, ilk defa seviyemi bozabilecek kadar sinirlendim bir firmaya.
...

Akıllarınca sosyal, etnik, cinsel yapıları sıfırlayacaklar; bugüne kadarki tüm özgün içerikleri bunu belli ediyor zaten. Netflixin birden patlaması(TR değil, USA) da mucizeden daha fazlasıdır.

Toplumu kanalize etmek için en iyi yolu bulmuşlar, uyguluyorlar tabi.
eslem35 ve 2 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Netflix, Bazı İçeriklerini Ücretsiz Sunmaya Başladı unbalanced 1767 5 20.10.2020, Saat: 15:31
Son Cevap: Damlaaylr
Netflix 30 günlük deneme süresi uygulamasını tekrar aktif hale getirdi unbalanced 1982 5 10.10.2020, Saat: 20:17
Son Cevap: Sedabodur
Netflix’te Ağustos Ayında Bizleri Neler Bekliyor! Black Eagle 2087 6 31.07.2020, Saat: 06:55
Son Cevap: Berkay_34
Netflix Kategori Kodları red 1890 2 19.05.2020, Saat: 22:01
Son Cevap: Nanze Wren
Netflix'ten Spoiler'li Sokağa Çıkma Yasağı admin 1661 3 28.03.2020, Saat: 20:01
Son Cevap: Nilay
Netflix'ten Osmanlı Döneminde Geçen Yeni Türk Dizisi Geliyor! admin 1681 2 22.02.2020, Saat: 22:02
Son Cevap: admin
Netflix, Sevdiğim Tüm Erkeklere Filmini Ücretsiz Olarak Yayınladı admin 1391 0 13.02.2020, Saat: 13:00
Son Cevap: admin
Netflix'in Türkiye'de Ücretsiz Üyelik Kaldırması worldwideweb 1786 3 06.02.2020, Saat: 20:04
Son Cevap: Nanze Wren
Netflix'in Pek Bilinmeyen Güzel Dizileri Nanze Wren 1785 3 03.02.2020, Saat: 22:09
Son Cevap: admin

Sponsor