Sponsor


#1
[Resim: 167-180620125527.jpeg]


2010 senesinde Star TV üzerinde hayat bulmuş Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisi, Emrah Serbes'in aynı isimli eserden uyarlanan televizyon dizisidir. 
Erdal Beşikçioğlu'nun hayat verdiği Behzat Ç. adındaki karakteri merceğe alan dizide, başkomiser Behzat, kızı Berna'nın intiharı sonrası gitgide sarsılan biridir. Yalnızlık hissiyatinin vücut bulduğu bu adamın etrafında geçen olayların ele alındığı, toplamda (her bölümü yaklaşık 90 dakika olan) 105 bölümüyle ekranlara büyük yankı uyandırmış dizinin gelin incelemesini sezon sezon yapalım.
Behzat Ç. - 1. Sezon Üzerine

[Resim: 167-17062012011.jpeg]

38 bölümlük ilk sezonuyla 19 Eylül 2010'da televizyonda yayınlanmaya başlayan dizinin ilk sezonu kısa haliyle şöyledir:

Behzat, karısıyla sorunları neticesinde ayrılmış cinayet şubesi başkomiserdir. Kızı Berna ile araları da çok iyi olmayan Behzat, kaba saba bir kişiliğe sahiptir. Karısından ayrıldıktan sonra morali bozulan başkomiserin Berna'nın intihar etmesiyle derinden sarsıntı geçirmesi üzerine, kendisini sürükleyen bir başka boşluğun açılmasındaki etkenlerden biridir. Psikolojisi giderek bozulan başkomiserin ne yapıp yapıp bu intiharı açığa kavuşturması gerekmekte, bunun içinse gerçekten intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu anlamak için kamera görüntülerine ulaşmalıdır.

Bir yandan işlenen cinayetleri ekibinde yer alan Harun, Hayalet, Akbaba gibi karakterlerle aydınlatmaya çalışırken, öteki yandan kızının son andaki görüntü kayıtlarına ulaşamaması Behzat'ın sinirlerini oynatmasına neden olur. İşin içerisinde bir şeyler döndüğünden şüphelenen Behzat, karşılaştığı seri katil Ercüment Çözer (Nejat İşler) karakteriyle oldukça başı sıkışacaktır. Zira Ercüment, kızı Berna'nın bir intihara değil de cinayete kurban gittiğini başkomisere söyler. Bunun üzerine Ercüment Çözer'e odaklanan ekip, bu adamı yakalamak için kolları sıvar.

[Resim: 167-17062013302.jpeg]    [Resim: 167-17062013313.jpeg]

Gelgelelim işler hiç de o kadar kolay değildir. Her ne kadar bu seri katili yakalamış, sorguya çekmiş olsalar da, derin bağlantıları ve devletle iş birliği yapan bu adamın kendisini kurtarabilecek kadar ciddi bir gücü vardır. Bundan bihaber olan cinayet şube elemanları Ercüment'in ne kadar da başa bela biri olduğunu ancak sonraları anlayacaklardır. Dolayısıyla Behzat'ın bu adama ulaşması ancak Ercüment'in iradesine kalmıştır.


Bir vakit Behzat'a başka bir kızı olduğunu ve bu kızınsa sadece kendisi, Ercüment Çözer'in bildiğini söyleyen seri katilimiz, Behzat'ın psikolojisini yavaştan bozmaya başlamış ve onu artan sinir krizlerine yönlendirmiştir. Mine adındaki kadın ile birlikteliği sonucunda Şule adında bir kızı olduğunu Ercüment, Behzat'a anlatır ve dizi, ilk sezon finalini bu gerçeği gün yüzüne çıkararak noktalar.


Behzat Ç. - 2. Sezon Üzerine


[Resim: 167-17062045245.jpeg]

Varlığından bihaber olduğu kızı Şule'den sonra iyiden iyiye kendi içine çöken Behzat, Ercüment Çözer'in peşini bırakmamış ve bu adamın daha neler bildiğini açıklamaya çalışmıştır. Gücünün yakalamak için yetmediği anlayınca farklı planlar düşünmeye başlayan cinayet büro ekibi, işlerin içinden çıkamaz hâle gelmiştir. 

İkinci sezon itibariyle her karakterin hikâyesine değinildiği dizide, yavaş yavaş karakterlere ısınmaya ve öncesini karakterlerin ağzından öğrenmeye başlıyoruz. İlk sezon sonunda cinayetleri üzerine atılan ve suçlu konuma düşüp hapis yatan Behzat, Savcı Esra'nın yardımıyla suçsuz olduğu kanıtlanmış ve içeriden çıkmıştır. Buradan sonra cinayet başkomiserliğine ara veren Behzat'ı bütün arkadaşları yeniden işe çağırmaya çalışmış ve başarılı olmuşlardır.

On beş yıl öncesine kadar giden cinayet davalarını yeniden şekillendiren ayrı bir seri katilin varlığı Behzat'ı gitgide zorlarken bir yandan da Ercüment Çözer'in ara ara varlığını hissetmesi cinayet büroyu da oldukça zorlamaktadır. İkinci sezonu boyunca Akbaba'nın babası ile arasında geçen olayları; Harun ve Eda ikilisini; kesik parmak cinayetlerini; Savcı Esra ile evlenen Behzat'ı; yine Savcı Esra ve kardeşi Savaş arasında geçen olayları ele alıyor dizi. 

[Resim: 167-17062065718.jpeg]

Ardından Behzat'ın karısı Savcı Esra'ya kurulan kumpas sonrası hapishaneye giren kadın, birçok sorunu beraberinde getirdiği dava sonucunda içeri girerek Behzat'ı daha da delirtmiştir. Nihayet karısının suçsuz olduğu anlaşılınca serbest kalmasına sevinen Behzat'ı bekleyen kötü bir haber vardır. Savcı Esra Suikastı!


Behzat Ç. - 3. Sezon Üzerine


[Resim: 167-17062071331.jpeg]


Karısının ölümü sonrası gitgide sarsılan Behzat, kızının ölümünü bile aydınlatamazken karısının cinayetini çözmek işin zor kısmı olacaktır. Zira Ercüment Çözer ve Memduh Başgan'ın işin içerisinde olması başkomiseri zorlu bir sürece götürecektir. Ercüment'e ulaşan Behzat, öğrendiği cinayet şüphelilerini yakalayıp, sorguya çekmesinden hemen önce sanıkların ansızın cinayete kurban gitmesi ve işin kapatılmaya çalışması kendisini çileden çıkarır.

Sürekli birileri, başka birilerini suçlayarak Esra'yı öldürdüğünü söyler, ayrıca ağzını açan ertesi gün öldürülmüş olur. İşin içinden bir türlü çıkamayan Behzat'ı bekleyen bir başka durumsa kızının peşine düşen Emre'dir. Zira kendisi, Berna'nın eski sevgilisidir. Bunu ancak sezon finaline yakın öğrenirken, bir de işin içine Anne Ç. dahil olmasın mı!


[Resim: s-8e72e6989ab4d408b58aea419ef7b0322d3f065c.gif]

Bir başka seri katil vakası daha bu sezonda baş gösterir: Muzaffer ve Barbaros.
Barbaros adli tıp doktorudur. Otopsi üzerine gelen cinayet vakalarını incelemekte ve dosyaya işlemektedir. Muzaffer ise adli tıpta çalışan hademedir. İkisinin birbiri üzerine çokça vakit geçirmişliği ve beraber mahkemede beraat etmiş suçluları öldürmüşlüğü vardır. Bundan ancak sezon finaline doğru haberdar olacak ekibin işi, hiç tahmin etmedikleri şekildedir.

[Resim: 167-170620101123.jpeg]

Ayrıca yine bu sezonda Behzat'ın yakınına giren, sürekli iş değiştirip başkomiseri derin düşüncülere yönelten bir kadın vardır: Eylül 
Bu kadın ile ikileme düşen Behzat, ne yapacağını bilememektedir. Ayrıca bu kadın Anne Ç.'nin ısrarı üzerine, Behzat'ın annesine çalışmaya karar vererek Behzat'ın her durumunu bildirmekle görevlendirilmiştir. Gelgelelim Anne Ç.'nin düşmanları da Eylül'e iş teklif edince ikili oynayan kadının yapacak bir yolu olmayıp Behzat'a dökmek zorunda kalmıştır içini.

Artan olaylar neticesinde Behzat'ın hem Esra'nın katiline yaklaşıp hem de Ercüment Çözer'i merceğine almasıyla dizi bir de Anne Ç.'nin varlığıyla, yavaş yavaş düğümlerini çözmeye ve nihai sona yaklaşmıştır. İstediği her şeyi öğrenen Behzat Ç., mesleğine ara vererek kırmızı  vosvosuyla uzun soluklu bir kafa dağıtmaya atar kendini. 

[Resim: 167-170620101112.jpeg]


Behzat Ç. - 4. Sezon Üzerine


[Resim: 167-170620101243.jpeg]

Final sezonu sonrası yeniden çekilen ve aradan geçen 6 yıl sonrasında ciddi değişimlere neden olan 9 bölümlük BluTv dizisinde karakterler hemen hemen aynı, tek fark yaşlanmış olmaları...

Harun, Cevdet, Eda gibi karakterlerin yokluğunun aksine; Hayalet, Akbaba, Tahsin Müdür, Şevket, Ercüment Çözer ve Memduh Başgan gibi salt karakterler diziye yerleşmişken birtakım yeni karakterler de yerini almıştır.
6 yıl aradan sonra işinden epey uzaklaşan Behzat, kendi evini, kendi köy yaşantısını dizmiş, buraya alışarak dışarı hayatı gerisinde bırakmıştır. Hayalet'in yanına gelmesi ve ara ara ağabeyi Şevket'in yanına uğraması dışında aynı günleri tekerrür ettiren Behzat'ın kişilik bozukluğu nedeniyle sürekli Savcı Esra'yı görmekte ve onun öldüğünü bilmesine rağmen yine onunla diyaloglar yaşaması dizinin ayrı bir can alıcı noktası olmuştur.

[Resim: 167-170620101804.jpeg]

Cinayet büronun yeni elemanları sıra sıra öldürülürken Tahsin Müdür'e yönelen mermi sonrasında yoğun bakıma alınması bütün okları Behzat'ın üzerine dikilmişken, yeniden gelip olaya el atmasıyla sonuçlanacak bir durumu doğurmuştur. Bu durumuysa Ercüment Çözer istemiş ve kendisinin karşısında bilinmedik bir gücün olduğunu ve bunu ancak Behzat işe dönerse açığa kavuşturabileceğini söylemiştir.

Teklifi iyice düşünen Behzat, Tahsin'in vurulması sonrasında ciddiye alarak tekrar eski işine dönerek kendi ekibini yeniden toplamaya karar vermiştir. Hayalet'i yanına alan Behzat Ç. kurduğu ekip ile hem cinayetleri çözmekte hem de Ercüment Çözer'in karşısında yer alan güçle mücadele etmektedir. Bunu ise, hapse girmiş kızı Şule'nin öldürülmemesi sözü ile sağlama almıştır. Ayrıca ilerleyen bölümlerde dizide kendini gösterecek Akbaba'yı ne kadar da çok özlemişiz![Resim: 167-170620103047.jpeg]

Dizinin final sonrası yeniden çekilen 4. sezonu her ne kadar ilk üç sezon kadar tat vermese de Behzat Ç. izleyicileri için yeniden bir nefes, yeni bir umut olmuştur. Harun karakterinin yokluğu dibine kadar hissedilse de kilit karakterlerden olan Ercüment Çözer ve Memduh Başgan sayesinde dizi şekillenmiş, giderek olaylar güzelleşmiştir.
Gelgelelim Behzat'ın "sırıtma la!" lafının aksine kendisini sürekli gülerken görmemiz dizi izleyicilerin alışık olmadığı detaylarından biridir. 

Çekimlerin harika olması ve cana yakın karakterleriyle kusursuz bir izleme zevki yaşatacak Behzat Ç. dizisi ayrıca ilk sezonu içerisinde Leyla ile Mecnun dizisi ile ortak bir bölüm çekerken; yine Behzat Ç. Ankara Yanıyor ve Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm gibi çeşitli sinema uyarlamalarını da sezon aralarında yayınlamıştır. 

Emrah Serbes'in harikulade eserinden uyarlanmış bu polisiye dizisi, her ne kadar küfürleri olan ve bazı olumsuz örnek oluşturabilecek ögelerle birlikte bütünleşmiş olsa da, birçok -hatta her dizinin- önüne geçebilecek bir yapımdır. Herkesin aradığı doğallığın bu dizide hayat bulması, bu türü sevenlerin isteklerini karşılayacak şekilde olduğunu belirtirken hem Netflix hem de BluTv üzerinden izleyebileceğiniz diziyi izlemeden türk dizilerine dair ön yargınızı oluşturmayın.


Behzat Ç. - 4. Sezon Fragmanı (BluTv)
Dmrg ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Behzat Ç. Kesinlikle çok iyi
#3
Kesinlike çok iyi bir film tavsiye ediyorum
#4
Behzat ç en iyi Türk dizilerindendir.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Behzat Ç. içeriği nedir? Portakal 1412 1 02.04.2020, Saat: 05:06
Son Cevap: Ölüyen yürü

Sponsor