Sponsor


#1
Dünyadaki tüm insanların bilinmeyen bir sebepten taşa dönüştüğünü hayal edin. Yaklaşık 3700 yıl sonra uyanan bir bilim manyağının bilimin ışığını kullanarak sıfırdan medeniyetin tohumlarını attığını göz önünde bulundurun. İşte bu yapım inanılmaz bir perspektiften bizlere bunları aktarıyor.

Dr. Stone, 6 Mart 2017 tarihinde Shounen Jump dergisinde yayınlanmaya başlanmış ve ardından çıtayı artırarak 2019 Yaz sezonunda animesini çıkarmıştır. 24 bölümden oluşmaktadır. Chrunchyroll'da da yayınlanarak Asya dışında da büyük bir popülariteye ulaşan bu animenin önümüzdeki Ocak ayında yayınlanacak ikinci sezonu izleyicilerine çoktan duyuruldu.

[Resim: attachment.php?aid=392]

Hikayesi

Hikaye, pırasa saçlı bilim manyağı ana karakterimiz Senku'nun ve yaveri Taiju'nun etrafında şekilleniyor. Bir gün bilinmeyen bir nedenden dolayı tüm insanlar taşa dönüşür. Bu ne olduğu belirsiz ana karakterimiz taşlaştığı süre boyunca bilincini sağlam tutmak adına 116,427,065,530 saniye saymış ve bu okumadan geçtiğimiz sayı kuyruğu 3700 yıla tekabül ediyor. Kış şartlarına hazır olmak için İlkbahar ayını beklemiş ve bu aylarda uyanmıştır. Senku 3700 yıl sonra uyandı ve medeniyeti bilimin ışığında tekrar kurmaya yemin etti. Senku'dan 6 ay sonra ise Taiju uyanırken Senku bu esrarengiz durumu şöyle açıklar:

Alıntı:Her tesadüfün arkasında mantıklı bir açıklama vardır. İkimiz de bu mağaraların bir yerinde aşınıyorduk. Oradan damlayan şeye bak! Bu yarasa sidiğinde bulunan mucizevi sıvı... Nitrik asit!

Anlayacağınız bizim Senku ve Taiju, bir mağarada yarasa sidiğinde bulunan nitrik asit sayesinde çözündü ve medeniyeti kurmaya başladı. İnsanlığın beyin gücü olan Senku'nun yanında artık insanlığın kas gücü de vardı. Taiju tarım, avlanma kısacası el işleriyle meşgul olarak temel ihtiyaçları üstlenirken Senku ise bilimin ışığını kullanarak dünyayı aydın günlerine geri getirmek isteyecektir.

Alıntı:Dünyayı geri alacağım. Taşlaşmamızın ve canlanmamızın arkasındaki gizemi çözeceğim. Biz iki liseli velet, sıfırdan bir medeniyet inşa edeceğiz! Bu taş dünyanın Adem ve Havvası olacağız!

Animenin seyrini belirleyecek olan ise Senku'nun ve Taiju'nun çeşitli vahşi hayvanlar tarafından saldırıya uğrayacak olmasıdır. O sırada yolun sonu gözükür ve geriye tek seçenek kalır; Taiju elindeki çözücüyü sevdiği kız için değil "En Güçlü Liseli Primat" olarak şanlanmış şereflenmiş güçlü mü güçlü Tsukasa için kullanacaktır. Taiju sıvıyı Tsukasa'ya döker ve eleman uyandığı gibi aslanları, kaplanları ne var ne yok döver (burası biraz tuhaftı açıkçası) ve bizim ekibi kurtarır. Avcılık görevini üstlenir fakat bu kişilik Senku kadar olmasa da bilimden anlamaktadır.

[Resim: attachment.php?aid=394]

Fikirlerin Çatışması

Senku'nun ideolojisi, tüm insanları hiçbir ayrımcılık gözetmeksizin uyandırmak ve dünyayı insanlığa olduğu gibi geri vermektir.

Fakat Tsukasa'nın ideolojisi bu konuda katıdır ve Senku'yla çelişmektedir. Tsukasa sadece iyi insanlardan oluşan bir dünya istemektedir ve eğer tüm insanlar çözülürse tekrar zengin ve işçi sınıfı çıkacağından, dünya ve toplum düzeninin bozulacağından rahatsızlık duymaktadır. Tuhaf olmalı ki düşman karaktere de hak veriyorsunuz, en sevdiğim noktası da buydu. 

Tsukasa'nın ideolojisini şu alıntısıyla daha iyi anlayacaksınız:

Alıntı:Senku, kalpleri lekelenen yetişkinler de dahil olmak üzere, herkesi geri getirmeyi mi planlıyorsun? Evet, ilk başta sana minnettar olacaklar. Ancak medeniyet döner dönmez, zengin ve güçlü yaşlılar şöyle diyecek: "Burası benim toprağımdı." "Kiranı öde." "Vergilerini öde." Geleceğimizin fakir gençliğini tekrar soyacaklar. O dünyayı geri getirmemeliyiz. Bu, insanlığı arındırmak için bir şans.

Senku ve Tsukasa birbirlerini insanlığın tehdidi olarak görecek ve bilimin silahlarını üreterek insanlığın devamlılığı için kıyasıya bir savaş başlatacaktır. Savaştan kastım Soğuk Savaş dönemi gibi düşünün. İki ideolojinin arasında satranç oyunu misali gerçekleşen gelişmişlik mücadelesi. Şimdi düşündüm de bildiğin oymuş.

[Resim: attachment.php?aid=393]

Animeden Replikler

Benim için bir yapımın kalitesi repliklerinden belli olur.

Alıntı:Bir adamı yüzüne karşı öven bir adam, gizli motiflerle doludur.

Alıntı:Yavaş ama istikrarlı bir çaba. Fanteziyi bilimle yeneceğim!

Alıntı:Bilimin açıklayamayacağı şey yoktur. Açıklayamadığın şeylerin arkasındaki kuralları aramak, o düz yolda istikrarla yürümek... Bilim dediğimiz şeydir.

Ayrıca yapımda bilim insanlarının da katkıları olduğunu duymuştum. Az çok belli oluyor sıradan bir yapım değil bu çünkü.  Hatta bölüm sonlarında şöylede bir uyarımız var. Şehir hayatından kurtulsam benim için olasıdır.

[Resim: attachment.php?aid=391]

Farkındayım uzun bir yazıydı, "sonda ne yazmış acaba?" diye bu paragrafa indiğini az çok tahmin edebiliyorum. Evet... uykusuzluk lvp19'un yakasına çoktan yapıştı.
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi


Ek Dosyalar                
#2
Harika bir konu olmuş, eline sağlık Gülümseme

İlk kez anime izleyecek kişilere tavsiye eder misiniz?
lvp19 ve 1 diğer kişi beğendi
#3
(08.11.2020, Saat: 10:33)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Harika bir konu olmuş, eline sağlık Gülümseme

İlk kez anime izleyecek kişilere tavsiye eder misiniz?

Bu soru biraz da animeye başlayacak kişinin; dizi, film, müzik, kalite zevki göz önünde bulundurularak sorulması gereken bir soru. Fakat animeye Dr. Stone ile başlamak için öyle bir soruya gerek yok, her türden kitleye hitap edebilen bir yapım. Kesinlikle tavsiye ederdim.
admin beğendi
#4
İzlemedim ama böyle animeler çok güzel oluyor genellikle.
lvp19 beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor