Sponsor


#1
"Herkesin alfabesi a,b,c,d,e ile başlarken senin alfaben S,İ,Y,A,H ile başlıyor."

Doğduğundan itibaren kör, sağır ve dilsiz olan Amerikalı pedagog ve aktivist Hellen Keller'ın hayatından esinlenilen bu filmde Michelle'in zorlu hayatı anlatılıyor. Michelle 2 yaşında geçirmiş olduğu hastalık sonrasında kör ve sağır oluyor. Bundan sonraki yaşamında evde ailesi tarafından tabiri caiz ise bir hayvan gibi muamele görüyordu. Arkadaşlarının da ailesinden eksik kalır bir yanı yoktu. Ailesi onun nerde olduğunu anlamak için boynuna bir zil takmıştı. Her ne kadar ailesi dediysem bile annesi kızının bir öğretmen tarafından yardım almasını babası ise akıl hastanesine yatırılmasını istiyor. Annesi zor da olsa babasını ikna ederek öğretmeni ( Debraj ) çağırır. Debraj'ın yöntemleri farklı ve çok serttir bu nedenle bir süre sonra babası onu kovar fakat her ne kadar babası annesinin fikrine tamamen karşı çıksa bile babası işi yüzünden bir süre evde olmadığı için annesi gizli bir şekilde Debraj'ı çağırır. Debraj, kendini öğretmen değilde bir nevi sihirbaz olarak görür. İkilinin birbirine alışması ilk etapta zaman alır. Michelle her ne kadar annesinin merhametini görse bile hırçın bir çocuktur. Debraj, ailesinin ve etrafındaki insanların Michelle'i soktuğu o insan dışı kimlikten çıkararak onu normal bir insan yapma yolunda ilk adımı ona yemek yemeyi öğretmekle atar. Ardından okuma, yazma, kendisinin ve yakınlarının anlayacığı şekilde sesler çıkararak konuşmayı öğretir. Bu süreç zarfında Michelle'i annesinden ve diğer her şeyden ayırır. Sadece Debraj ve Michelle bir nevi yoğun bir kampa girerler. Michelle gösterdiği gelişim ile herkesi şaşırtır. Bu süreçte Debraj onun gözü ve kulağı olur tabiri caiz ise "İki bedende tek ruh" olurlar.

Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş bu film her ne kadar bir Hint yapımı olsa da kesinlikle kaçırılmaması gereken ödüllü bir film kendisi. Ne olursa olsun bir şekilde bir tarafınızdan sizi derinden etkileyeciğine eminim. 2013 yılında Beren Saat'in de oynadığı Türk versiyonu çekilmiş fakat orjinalinin önüne geçememiştir bana sorarsanız. Neyse yine büyük ihtimalle gözyaşlarınzı tutamayacağınız bir film bıraktım buraya hadi kolay gelsin.  Gülme Gülme

gamzebaytur ve 4 diğer kişi beğendi
#2
Okurken içimden 'Beren Saat'in oynadığı bir film vardı ona benziyor' diyordum ki son paragrafta belirtmişsin😄 Benim Dünyam'dı sanırım filmin adı. Aşırı duygusal bir filmdi. Benlik olmayan filmleri izlemiş olduğumu farkediyorum kendime şaşırıyorum ben bu sitede😄
Mahide ve 2 diğer kişi beğendi
#3
(05.04.2020, Saat: 19:09)gamzebaytur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Okurken içimden 'Beren Saat'in oynadığı bir film vardı ona benziyor' diyordum ki son paragrafta belirtmişsin😄 Benim Dünyam'dı sanırım filmin adı. Aşırı duygusal bir filmdi. Benlik olmayan filmleri izlemiş olduğumu farkediyorum kendime şaşırıyorum ben bu sitede😄
 Yav dram iyidir boşver şaşma dramdan 😄😄
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#4
(05.04.2020, Saat: 19:00)Medet.63 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Herkesin alfabesi a,b,c,d,e ile başlarken senin alfaben S,İ,Y,A,H ile başlıyor."

Bu filmde geçen bir replik mi bilmiyorum ama bayıldım. Böyle bir filmi nasıl hiç duymamışım anlam veremiyorum. Konusu harika gibi duruyor. Spoiler içerip içermediğini bilmediğim için biraz atlayarak okudum çünkü şu replik veya cümleyi okuduktan sonra heyecanlı bi şekilde filmi izlemek istiyorum.

En kısa sürede filmi izleyip burada düşüncelerimi tekrardan paylaşacağım Gülümseme

Teşekkürler @Medet.63
Medet.63 ve 1 diğer kişi beğendi
#5
(05.04.2020, Saat: 20:23)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu filmde geçen bir replik mi bilmiyorum ama bayıldım. Böyle bir filmi nasıl hiç duymamışım anlam veremiyorum. Konusu harika gibi duruyor. Spoiler içerip içermediğini bilmediğim için biraz atlayarak okudum çünkü şu replik veya cümleyi okuduktan sonra heyecanlı bi şekilde filmi izlemek istiyorum.

En kısa sürede filmi izleyip burada düşüncelerimi tekrardan paylaşacağım Gülümseme

Teşekkürler @Medet.63
Evet replik filmden ve iyiki atlayarak okumuşsunuz birazcık spoiler vardı.😄 Ayrıca rica ederim . Gülümseme
admin beğendi
#6
Filmin çekimi nasıl ?
Yani sahneler izleyiciye geçecek kadar iyi çekilmiş mi ?
Dram filmlerinde çok önemli bir detay çünkü sahne ve oyuncu uyumu.
Medet.63 beğendi
#7
(05.04.2020, Saat: 21:01)Orenda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Filmin çekimi nasıl ?
Yani sahneler izleyiciye geçecek kadar iyi çekilmiş mi ?
Dram filmlerinde çok önemli bir detay çünkü sahne ve oyuncu uyumu.
Filmi ilk izleyişimden sonra okuduğum yorumlarda bir sahnenin doğallığını yakalayabilmek için 3 sene uğraşılmış olduğunu okudum. Bunun sebebi sahnenin doğallığı hava şartlarına bağlı olduğu içinmiş. Kısaca emin olun hem oyunculuk, hem uyum, hem de doğallık bakımından kaliteli bir yapım kendisi. Spoiler vermemek amacıyla açıklamayacaktım fakat yine de okumak isterseniz diye spoiler çerçevesi içinde paylaşıyorum. 

Kar sahnesindeki doğallığı yakalayabilmek için tam 7 yıl uğraşılmış. Bankta oturup, o karın gerçekten yağması için 3 sene boyunca aynı sahne defalarca çekilmiş. Ve toplamda filmin çekimi 7 yılda tamamlanmış. 
Orenda ve 1 diğer kişi beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Black beyzaland 769 1 22.03.2020, Saat: 23:33
Son Cevap: Black Eagle

Sponsor