#1
[Resim: MV5BNDNkYThmZjEtYmIyNC00YTY1LWFmNWMtNTUz...@._V1_.jpg]

Çakal Film Konusu;
Akın adlı bir gencin mafyaya karışmasını anlatan bir film. Hatta film demek yetersiz kalır, bir nevi günümüz Türkiye’si Suç ve Ceza uyarlaması diyebiliriz. Akın ve Raskolnikov’un oldukça benzer yönleri var, ikisi de çevresini, insan ilişkilerini kendilerine has tarzıyla sorguluyor.

Akın’ın iç sesinde sürekli onun nihilist sorgulamalarını duyuyoruz, inançsız, hayattan hiçbir beklentisi kalmamış bir genç Akın. Onun bu öfkesinin nedenini çok iyi bir şekilde görebiliyoruz. Artık annesini de kaybetmesiyle birlikte her şeyi göze alıyor ve mafyaya karışıyor.

[Resim: MV5BM2MwMjg2YzAtZDEzZi00MmYxLTg5NmMtNWZl...@._V1_.jpg]

Filmin Akın’ın annesini kaybetmesiyle başlaması bana Albert Camus’ün Yabancı’sını hatırlatmıştır. Başlarına aynı şeyler gelen karakterler aynı tavırları sergiliyor diyebiliriz.

Büyümenin sancısını, yetişkinliğe geçiş sürecini gösteren harika bir yapım Çakal. İzleyen her Türk genci filmde kendine yer bulacaktır.

[Resim: MV5BZDVhNDAzNzctOGQ1Zi00MDNiLTlhNmQtN2Rj...@._V1_.jpg]

Son olarak şunları söylemeliyim ki Çakal filminin biçim ve içeriği harika bir biçimde örtüşüyor. Bu kadar karanlık ve kötü bir hikayeye canlı tonlar elbette yakışmazdı, Akın hep koyu renk kıyafetler giyiyor, filmde de hep kapalı hava ve soğuk renkler görüyoruz. Bunun haricinde ise karakterlerin konuşmalarında bol küfürler duymak mümkün. Bu sizi rahatsız edebilir fakat bu dünyanın konuşma dili böyle, temiz bir Türkçe’yle konuşsalar karakterler gerçekten uzak olurdu.


Merak edenler için fragmanı ekliyorum;


1997 yapımı aynı isimli farklı bir film daha var, izleyecekseniz dikkat edin bazı yerlerde yanlış filmi koymuşlar. Ayrıca bununla birlikte 3. konumu sizlerle paylaşmış oluyorum, zaman buldukça daha fazla yazmak istiyorum Gülümseme
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Eski bir filmde olsa hala tekrar tekrar izliyorum yönetemem çok güzel yazmış izlemeyen bizden değildir
admin ve 1 diğer kişi beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.