Sponsor


#11997’de çekilen deneysel bir film olan Cube filminin konusu, bir şekilde içinde binlerce odaya hapis edilen 6 kişinin bu tuzaklarla dolu odalardan zekalarını kullanarak çıkmaya çalışması.

Bu birbirinden farklı statüye ve yaşama sahip 6 kişi bu küp şeklindeki labirentten çıkmak için birbirleriyle ortaklaşa hareket etmek zorunda fakat gün geçtikçe herkesin psikolojisi bozulmaya başlayınca ekip birbirine sarıyor tuzaklarda ölen kişiler ise grubun sinirlerini iyice yıpratıyor ve grup içinde bir iç savaş çıkıyor. 


En sonunda hayatta kalan ve küpten çıkmayı başaran kişi ise bir dahi olan David oluyor.

Filmi izlerken sonunda tüm gizemin çözüleceğini, insanları oraya hapis eden kişinin ortaya çıkacağını bekliyorsunuz fakat pek öyle olmuyor film David'in küpten çıkmasıyla sona eriyor.


[Resim: K%25C3%25BCp%2B2%2BHiperk%25C3%25BCp%2B-...rcube2.jpg]

Filmsel zamanın nasıl aktığını maalesef anlamakta zorluk çekiyoruz, zamanın geçtiğini gösteren bir durum sadece akşam olduğunu öğrendikleri sahne dışında ne yazık ki yok.

Oyunculukların ise çok iyi olduğu söylenemez fakat filmin senaryosu ve akıcılığı bu durumu biraz nötrlüyor diyebiliriz.

Sonlara doğru yavaş yavaş beni sıkmaya başlamasına rağmen bir sürükleyiciliği var bence çünkü arka arkaya 3 filmini de izlememin başka sebebi olmaz.

Bir de filmde labirentleri geçebilmek için matematik bolca kullanılıyor fakat benim gördüğüm çokça matematik hatası da var fakat böyle bir senaryo ile ortaya çıkan ilk film olduğu için bence izlemeye değer bir gerilim filmi.


Küp 2: Hiperküp ve Küp Sıfır devam filmleri bulunmaktadır.

Benzer bir film olan The Platform'a gözatabilirsiniz.
Black Eagle ve 3 diğer kişi beğendi
#2
Filmler ve filimler kanalı bu filmin eleştirisini yaparken


"Lan kurtula kurtulan spastik dehalı kurtuluyor" gibi bir şey demişlerdi.

Demişlerdi. Gerçekten katıldığım fikir. 

Hele son sahnelerde 
Matematik dehası kızımız hayattan pes eden cube mühendislerinden birini "hadi kapı açıldı, gidelim burdan" dedikten sonra o kadar yol kat eden abimiz "yok ya artık benim için her şey çok anlamsız s.s." ayaklarına yatması beni benden almıştı.

Kapı önümde olsa kapanır diye korkarım. Alel acele kendimi dışarı atarım "freedoommmm" diye bunlar sanki oturmaya mı geldik repliğinde "evet" diyenler gibiler Kahkaha


E tabii sonra psikopat polisin ikisini de öldürmesi ve beraberinde kendinin de ölmesi sonucu tek kurtulan özürlü deha oluyor.

Allah sizi bildiği gibi yapsın.


Ama genel itibariyle verilmek istenen "hiçkimsenin masum olmadığı" mesajını bence yanlış yerlerden vermekte. Bu yüzden mükemmel kurgulu bir film beklemeyin. Yine de izlerken eğlendim ben.  Gülme
admin beğendi
#3
Her ne kadar çok eski ve düşük bütçeli bir film olsa da konusu benim çok ilgimi çekmişti. Kendine özgü ve zekice düşünülmüş bir senaryoya sahip. Oyunculuklar vasatın altında fakat merak duygusu öyle bir veriliyor ki oyunculukları görmezden gelebiliyorsunuz. Her küpün kendine özel yapısı, karakterlerin düşünceleri, şifreleri çözmeye çalışmaları, ölümcül tuzaklar, her şeyin arkasındaki sır... Az sayıda oyuncuyla güzel, gerlim dolu ve aksiyonlu filmler çıkarılabildiğinin kanıtı sanırım bu. 


Film ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum; 

🖤Çekimlerin süresi sadece 20 gün sürmüş.

🖤Filmde gördüğümüz farklı farklı küpler, aslında bütçe sıkıntısından tek bir küple çekilmiş. Renklerini değiştiriyorlarmış. 

🖤Bu biraz spoiler içeriyor. 
Bu filmdeki insanların isimleri hapishane isimlerinden alıntıymış. Karakterleri hapishanelerle aynı özellikteymiş. Mesela filmde zihinsel engelli biri olan Kazan, Kazan Hapishanesi’nin düzensizliğini yansıtıyormuş. Grubun en güçlü kişisi olduğunu düşünen ve diğerlerini ezen Quantin karakteri, Quentin Hapishanesi’nde yaşanan zorbalıkları yansıtıyormuş. Akıl hocalığı yapan Rennes, dünyada birçok hapishane politikalarının önce olduğu hapishane ismini taşıyormuş. Holloway, aynı isimde bir kadın hapishanesini temsil ediyormuş. Alderson hiç kimseye ulaşamadan ölüyor, Alderson Hapishanesi de mahkumları izole etmesiyle ünlü bir hapishane. Geriye kalan karakterler Leaven ve Worth aynı hapishaneyi, Leavenworth’u temsil ediyorlar. Leaven karakteri katı kurallarını, Worth karakteriyle de dış tasarımını yapmasını temsil ediyormuş.
 

Bu seri aslında baştan sona bir gizem. 3. filmin sonunda her şeyin açıklanması bile gizemle veriliyor. Ayrıca öyle gibi gözükmese de mesajlar içeren bir film. Eğer karantinada klasik temalı filmleri izlemekten sıkıldıysanız bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.
admin ve 3 diğer kişi beğendi
#4
İlk izlemeye başladığım zaman 12 yaşındaydım sanırım ama bitirmemiştim filmi sürükleye sürükleye geçen sene izlemiştim. Film boyu o "polis kılıklı" adamı sövdüğümü hatırlıyorum. Film bittiğinde bile üzerimde etkisi kalmıştı o adamın. Bir daha izlemem sanırım.
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#5
@gamzebaytur hazırlanış, çekim vb faktörler itibarile ile ilginç bir film olmuş. Bir şans vereceğim Gülümseme
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#6
İzlerken baya eğlenceli
admin beğendi
#7
Çok güzel bir filmdi. İkinci ve üçüncü filmi de var.
admin beğendi
#8
Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden biriydi. Olay sadece bir küpün içinde geçiyor. Fakat hiç sıkılmadan sonunu merakla bekliyorsunuz.
admin beğendi
#9
Bu siteyi keşfetmemi sağlayan film oldu aslında. Cube filmini izledim ve sonunda pek bi şey anlamadım aslında. Ayrıca devam filmleri olduğunu bilmiyordum. Youtube'da inceleme videoları ve ekşi sözlükte vs gezdim genelde yorumlarda "izlemeyin, saçma bi film" falan yazmışlar. Ama ben filmi izlemiştim ve film hakkında bi şeyler okumak istiyordum. Google'da arama yapmaya devam ederken bu siteyle karşılaştım ve çekiliş konusunu da görünce üye olmak istedim. Yani üye olmuşken de bu konuya yorum yapmasam olmazdı 😅

Öncelikle filmi yeni izleyenler eğer bu yorumu okuyorlarsa hayatınızdan boşuna zaman kaybetmediniz. Çok güzel bir film izlediniz sadece şu an haberiniz yok 😂

Aşağıda devam filmlerine ait isimleri bırakıyorum, bu devam filmlerinde sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Bu filmlerle ilgili spoiler yememek için bence hemen gidin önce bu filmleri izleyin 😉
> Küp 2: Hiperküp (Cube 2: Hypercube)
> Küp Sıfır (Cube Zero)

Film serisinin son filmi olan Küp Sıfır, özellikle önceki 2 filme göre daha çok aklımızda kalan soruları cevaplıyor. Yani 2. filmi izleyince yine filmde anlayamadığınız şeyler olabilir ama izlemeye devam edin.

Spoiler vermeden söylemek istediklerim bunlar, iyi seyirler 🙌
#10
Bilim kurgu filmlerini gerçekten seviyorum. Listeme bir film daha eklendi.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Good Will Hunting - Can Dostum (1997) gogolunpaltosu 5086 11 06.06.2021, Saat: 20:21
Son Cevap: profesorungunlugu
The Game (1997) gamzebaytur 1120 2 26.11.2020, Saat: 16:43
Son Cevap: Dmrg
Face/Off (1997) Medet.63 1194 2 18.11.2020, Saat: 22:21
Son Cevap: yigitburak
La Vita é Bella (1997) gogolunpaltosu 5720 5 06.04.2020, Saat: 20:41
Son Cevap: Muhammet Ali

Sponsor