Sponsor


#1
UYARI: Bu konu Dark’ın 3. Sezonu hakkında bolca spoiler içermektedir. İzlemediyseniz okumamanızı öneririm.


Alıntı:‘’Yolculuğumuzun bizi nereye götüreceğini bilseydik, yine aynı kararları mı verirdik? Yoksa farklı bir yoldan mı yürürdük? Bizi bekleyen kaderden kaçmanın bir yolu var mıdır ki? Yoksa içimizdeki güç, görünmez bir el gibi, bizi hep aynı sona mı çekip götürüyor?’’ 

İşte bu sözlerle başladı 3. sezon yolculuğumuz. Tüm sırların açığa çıkması, düğümün çözülmesi ve döngünün kırılması için son kez karşımıza çıktı Dark. Son döngü başladı, ve bitti. 

Daha ilk bölümden garipliğiyle bizi içine çeken Dark, Mikkel’in kayboluşunun beraberinde gelen olaylarla epey kafa karışıklığı yaratmıştı. Winden kasabasında birbirine görünmez bağlarla bağlı olan Tiedemann, Doppler, Kahnwald ve Nielsen ailelerinin sırları, mağara, geçitler, geçmiş ve gelecek, paradoks ve sonsuz döngü derken üçüncü sezonda başmbaşka bir evrenle karşılaştık. İlk iki sezonda izlediğimiz evrene paralel olan bu evren, Claudia’nın Jonas’a gördüğünü söylediği ‘’Jonas’sız’’ bir evren.  Bu paralel evrende her bir olayın tam olarak aynı olmasa da benzer olduğunu, daha önemlisi sonuçlarının aynı olduğunu yani en nihayetinde bu evrenin de kıyametten kaçamadığını görüyoruz.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, İlk iki sezonda olayları dışardan izlerken, üçüncü sezonda olayların arka yüzünü görme fırsatı bulduk. Biraz düşük tempoda başlayıp giderek heyecanı arttırdı. Öğrendiklerimizle adım adım gerçeğe ulaştık. Merak ettiğimiz çoğu şeyin cevabını öğrendik. Alternatif gerçekliklerden simetrik dünyalara uzanan bu hikaye nasıl sonuçlanacak diye bütün sezonu bir solukta izledik.

İki ayrı evren ve iki ayrı amaç üzerine hareket edenler; Işık ve Gölge. Adam, kıyametin kopmasını bu sonsuz döngünün son bulmasını isterken Eva, sadece çocuğunun yaşamasını istiyor. Adam tohumdan kurtulmak isteyip Martha’yı öldürürken her defasında Eve, Jonas’ı kendi evrenine getirtiyor ve tohumun tekrar oluşmasını sağlıyor. Jonas ve Martha kime inanacaklarını şaşırıp kimi dinlerlerse dinlesinler sonuç her zaman aynı oluyor ve döngü her zaman devam ediyor. İşte burada devreye, tek amacı çocuğunu yaşatmak olan biri giriyor; Claudia. İki evren olduğunu öğrenen Claudia, diğer evrendeki kendisini öldürüp bir ajan niteliğinde hem Eva’ya hem Adam’a hizmet ederken, aslında gizli gizli kendi araştırmasını yürütüyor ve düğümü çözmenin yolunun sadece tek bir şekilde olabileceğini buluyor.

Her şey, aslında tek bir kazadan doğdu. Tannhaus’un oğlu, karısı ve kızıyla birlikte kaza geçirdi ve Tannhaus büyük bir acıyla baş başa kaldı. Bu acıyı atlatamayan Tannhaus, ailesini geri getirebilmek için bir zaman makinesi icat etmeye karar verdi, fakat farkında olmadan koskoca iki evren yarattı. Bu iki evrende gelişen olaylar sonucunda Jonas ve Martha aşkı, büyük bir kıyametin gelmesine sebep oldu. Bu yüzden ‘’matris hatası’’ Jonas ve Martha, ve onların soyundan gelenler hiç var olmamalıydı. Bu yüzden Claudia’nın döngünün nasıl çözüleceğini söylemesi üzerine Adam, Jonas’ı son kez yönlendirdi. Böylelikle Jonas ve Martha her şeyin başlangıcı olan o kazayı durdurmak için el ele verdiler, kendi hayatları pahasına olsa da... 

   

Ana Dünya’daki engellenen kaza sonucu, Tannhaus’un oğlu ve ailesi yaşamaya devam etti ve Tannhaus evlat acısı çekmedi böylelikle zaman makinesini icat etmesine gerek kalmadı. Zaman makinesi icat edilmediğinden diğer evrenler yaratılmadığı için, iki evrenden olan insanların varlığı silinmiş oldu. Bütün sezon boyunca ‘’tik tok’’ dendiğini duymamız ve olayların altından ‘’saatçi’’ Tannhaus’un çıkması ince bir detaydı. Dahası, Tannhaus ailesini kurtarmak isterken yarattığı evrenler sayesinde ailesini kurtarmış oldu, bence bu da güzel bir detay... 

Final sahnesine baktığımızda Katharina, Hannah, Regina, Peter, Wöller ve Bernadette’yi görüyoruz. Döngüden oluşan kişilerin varlığı silindiği için, kasabadaki ilişkiler başka türde şekillenmiş. Katharina ve Regina yalnız, Hannah Wöller’le, Peter ise Bernadette’yle birlikte. Ulrich, soyu Agnes’ten geldiği için hiç var olmadı, bu yüzden Katharina Ulrich’le evlenmedi ve büyük kafa karışıklığına sebep olan çocukları hiç doğmadı.  Peter, Charlotte hiç var olmadığı için, sonunda asıl sevdiği kişiyle, Bernadette’yle olmuş. Odada olan bir fotoğraftan Claudia’nın Bernd Doppler ile evlendiğini görüyoruz. İkisinin çocukları Regina gayet sağlıklı, yani yaşamış. Hannah ise, Mikkel ile evlenmedi çünkü Mikkel hiç doğmadı dolayısıyla geçmişe de gitmedi ve tanışmadılar. Bu yüzden Hannah, kasabadaki başka biri, döngüyle alakası olmayan Wöller ile evlenmiş. Sanıyorum ki son sahnede bebeklerinin ismi sorulduğunda Hannah’nın ‘’Jonas’’ demesi hepimizin tüylerini bir miktar ürpertti. Sarı yağmurluğa dalıp dejavu yaşaması da ayrı bir detaydı.

   

En başından beri tek amacı kızını yaşatmak olan Claudia, sonunda istediğini elde etti ve Regina’yı yaşatmayı başardı. Jonas ve Martha’nın kazayı engellemesi sonucu döngü kırılmış oldu ve akıl almaz olaylar bir daha hiç yaşanmayacak şekilde sona erdi. 

İlmek ilmek işlenen bu senaryo, duygusal bir kapanışla sona erdi. Veda ettiğimize üzülüyoruz ama bu muhteşem hikayenin hak ettiği değeri ve ilgiyi aldığını düşünüyorum. Her sezon, hatta her bölüm bizi şaşırtıp beynimizi yakan olaylarıyla Dark, sanırım herkesin en iyi diziler listesinde üst sıralarda, ve tabii ki kalbimizde de ayrı bir yer edindi. Sevgili Dark, çok özleneceksin...
gogolunpaltosu ve 5 diğer kişi beğendi
#2
harika bir özet olmuş. oldu ki diziyi unuttuk; sevgili Gamze Hanım en kafasız insanın dahi anlayabileceği şekilde yazmış. bazı detaylar ve diğer durumların dışında dizinin basit bir "ölü diriltme" üzerine kurulu olduğunu fark edince, izleyenlerin kafasındaki çoğu soru işaretleri yitirilerek her şey oturmuş oluyor. ayrıca bu süreçte, Tannhaus'un zamanı geriye alayım derken üçe bölmesi sonucu ana zamanını evrilterek farklı bir şekilde sonuçlandırması ve bunu fark eden Claudia'ya ne kadar teşekkür etsek az. zira Winden kasabasının kaderini Adam ve Eva'ya bıraksak işimiz yaş.: yine aynı döngü, yine aynı durumlar...ve can alan son sahne...

[Resim: 167-02072021232.jpeg]


her şeyi geçtim de, şu adamın bir dünyada gözünün olmaması, ötekinde kolunun olmaması artık yetti. tam açıklayacak dedik ana dünyada, bunda da elektrikler gitmesin mi! ne oldu bu adama, biri açıklasın artık!


[Resim: 167-02072021245.jpeg]
Sadece Melek ve 3 diğer kişi beğendi
#3
@gogolunpaltosu güzel düşüncen için çok teşekkürler🥰 Wöller konusunda ise, dizinin çekimlerinin başladığı sıra Wöller'ı canlandıran oyuncunun gözü gerçekten de sargılıymış. Çekimleri daha fazla ertelemek istememişler ve karakterin gözünün bantlı olması ayrı bir detay olarak kalmış, esprisi olabileceğini düşünmüşler. Yani aslında senaryoda gözüyle ilgili bir olay yok, tamamen oyuncuyla alakalı😄
EvriFaessa ve 5 diğer kişi beğendi
#4
Henüz bitirebildim üçüncü sezonu. Yazdığınız özeti de okuyunca aslında gördüğüm en kapsamlı özet diyebilirim. Okurken sahneler bir bir gözümün önünden gecti. Çok teşekkürler 💜
Dizi,kendini çok güzel tamamladı bence. İlk sezonundan itibaren bizi hep kendine çekti,merak ettirdi. Ve boylece bize hikayesini anlattı ve dizi kitapligimizda ilk raflara yerleşti.
İkinci sezonla farklı olarak ben olayların perde arkasını gordugumuzu düşünüyorum. Olayların nedenlerini, diğer sezonlarla olan paralellikleri gördük. Bence böyle olması sezonu daha da güzelleştirdi.
Üçüncü sezona başlamadan önce,üstünden fazla zaman geçtiği için baştan izledim diziyi. Böylece unuttugum bazı detayları hatırladım ve bağlantıyı daha çabuk kurdum diyebilirim.
Son döngü de bitti yani anlayacaginiz. Bir kaza ancak bu kadar güzel bir diziyi dogurabilirdi. Seni özleyeceğiz Dark.
"Jonas güzel bir isim bence"
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Ya bittiğine çok üzülüyorum 😔
Ama sonu çok güzeldi 👍
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Sonu güzel biten bir diziydi. İzlediğim için asla pişman olmadığım yapımlardan biri
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Sonu guzel bittiydi meral hanimda kapanmadan izledi sanirim 😄 saka bir yana ben beğendim ama bittiginede üzüldüm
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#8
Arkadaşlar, sadece başlığı okudum. Çünkü, sadece 1bölüm izlemiştim. Spoilerden kaçıyorum.
Nihayet bitmiş.
Bana iyi seyirler dileyebilirsiniz Gülümseme Biraz beynimi yakayım.🤣
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#9
Bu dizideki eleştirim şarkılar. Alman bir dizide bu kadar yoğun İngilizce şarkı kullanılması hoşuma gitmedi. Evet şarkılar evrenseldir. Ama ne bileyim 😁 İzlediğimde bölümler o kadar uzun geldi ki uzatıyorlar hissiyatı doğdu. Ama sonradan fark ettim ki bu hissiyatımın nedeni soy ağacını tamamlamak isteğiydi. Benim için 7,5/10'luk dizi.
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#10
Arada bir bakıyorum ama hiç tam izlemedin her an izleyebilirim merak sardı
admin ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Şansınız olsa hangi diziyi bir sezon daha devam ettirirdiniz? Srmst_16 14342 50 22.06.2021, Saat: 00:19
Son Cevap: halisbaspnr

Sponsor