Sponsor


#1
[Resim: 167-27102051927.jpeg]

Yönetmen: Peter Weir
Senaryo: Tom Schulman
Yapım: ABD
Kategori: Dram
Yapım Yılı: 1990
IMDb: 8.1
Çekildiği Ülke: ABD
Film Uzunluğu: 2 saat 8 dakika
Moderatör Oyu: 9/10

Filmin Oyuncuları


[Resim: 167-20102095059.jpeg]

Filmin İçeriği


Welton Okulu'na atanan İngilizce öğretmeni John Keating (Robin Williams) diğer öğretmenlere karşılık farklı bir yapıya sahiptir. Bu kişiliğiyle okulda adı çokça anılan Keating, bir grup öğrencinin aklına girerek onların hayal dünyalarına dokunuşlar yapmaya başlamaktadır. 

Bu öğrenciler John Keating'in öğrencilik yıllarını araştırarak nasıl bir öğrenci olduğu konusunda fikir sahibi olmak istemektedirler. Görünen o ki John henüz bir öğrenceyken Dead Poets Society'e üyeymiş. Bu dernekte herkesin fikrini açıkça söyleyebildiği birkaç öğrenciden başka kimse yokmuş. ''Carpe Diem'' anlayışını benimseyen bu grup ânı yaşamanın ötesine geçerek uzaklarda kurdukları hayalleri bir bir gerçekleştirmek istemiştir.

[Resim: 167-27102050300.jpeg]

Bu dernek hakkında fikir sahibi olan Keating'in öğrencilerinin oluşturduğu grupta Steven Meeks, Todd Anderson, Know Overstreet, Gerard Pitts, Richard Cameron, Neil Perry ve Charlie Dalton adlı öğrencilerden başka kimse yoktur. Kimisi şair olmak isterken kimisi bir oyuncu olmaya kafa yormuştur. Keating'in bu çocuklara verdikleri tavsiyelerle birlikte hayatlarındaki dönüm noktalarından birilerini yaşamaya başlayan çocuklar zincirlerinden kurtularak düşünce özgürlüğünü kazanmaya başlamıştır.

Çoğu ebeveyn çocuklarındaki bu değişimi görünce önüne geçmeye başlamıştır bile. Sözgelimi tiyatroya çıkmak isteyen Neil Perry (Robert Sean Leonard) babasından izin alamaz ve piyeslere çıkmakta zorlanır. Bu durum karşısında kırılan Perry'yi kötü bir şeyler yapmaktan alıkoyan hayalleridir.


[Resim: 167-27102050112.jpeg]

Sade bir hikâyeye fakat çarpıcı düşüncelere sahip Dead Poets Society, izleyeni derinden etkileyen repliklere sahip, o kadar da sade olmayan bir filmdir aslında. Her ne kadar bir eğitim kurumunda geçse de buradaki basmakalıp yargılardan uzaklaşmaya tek başına cüret eden bir adamı izlemekteyiz. Yalnız başına olduğu için karşı koyamadığı birtakım olaylara taze hayalleriyle bir grup genç yardım etmek ister. İşte bu istek çocukları büyütecek yegane unsurdur.

Robin Williams'ın müthiş bir rol sergilediği diğer filmlerden biri. Eğer Good Will Hunting filmini izlemediyseniz buraya tıklayarak film hakkında ufak bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bunların haricinde çekim yöntemleri ve barındırdığı güzel duygular ve replikleriyle Ölü Ozanlar Derneği kuşkusuz her öğrencinin varlığının bilincinde olmak ve hayatında girmek istediği gruplardan biridir. Carpe Diem!

Filmin Fragmanı


[Resim: 167-27102051943.jpeg]    
Berlin ve 3 diğer kişi beğendi
#2
"Bir öğretmen öğrencilerine nasıl davranmalı?" sorusunun cevabıdır. Düşünmeden izleyin. Giden her saniyenin hakkını veriyor.
gogolunpaltosu beğendi
#3
Ve yine Robin Williams ve yine şaheser 👏 (Yazınız çok güzel olmuş, teşekkürler 😇)
CARPE DIEM!
gogolunpaltosu beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Ölü Ozanlar Derneği sevvaldegerr 1468 5 26.11.2020, Saat: 00:45
Son Cevap: Dmrg
Awakenings (1990) gogolunpaltosu 1119 1 20.02.2020, Saat: 16:12
Son Cevap: Nanze Wren

Sponsor