Sponsor


#1
~Daha önceden açmış olduğum “Divergent” filminin serisini bu başlık altında sizlerle paylaşmaya karar verdim. Umarım konunun uzunluğu gözünüzü korkutmaz ve seve seve okursunuz.Elimden gediğince sizleri sıkmamak için kısa ve öz anlatmaya çalıştım. İyi okumalar 🤗 

~Film Hakkında Bilgiler;
Konuma başlamadan önce bu seri hakkında genel geçer sayabileceğimiz birkaç bilgiden bahsetmek istiyorum. Film serimiz aslında Veronica Roth’un aynı ismini taşıyan romanlarından uyarlamadır. Filmimiz bilim kurgu/aksiyon türü altında geçmektedir.Kitap; 1984, Cesur Yeni Dünya, Fahrenheit 451 gibi distopik ögelere sahip olsa da bu seriyi diğerlerinden ayıran belki de en çarpıcı özellik aşk temasını barındırmasıdır.~Divergent-Uyumsuz (2014)
  İki yüzyıl önce yaşanmış olan karışıklığı gidermek için toplumun yöneticileri toplumu insanların ihtiyaçlarına göre beş ana gruba ayırmıştır.Zamanı geldiğinde herkes uygunluk testine girip testin sonucunda istediği gruba girme hakkına sahiptir.


  Hiçbir gruba giremeyenler de toplumda grupsuz olarak adlandırılmaktadır. Tris’te herkes gibi zamanı geldiğinde teste girmiş ve test sonucunun onu felakete sürüklememesi için herkesin şaşıracağı gruba yani “korkusuzlara” girmeyi istemiştir. Burda girmiş olduğu simülasyonlarda gösterdiği başarıları sayesinde zamanla grup başkanlarının dikkatlerini üzerine çekmiştir. Fakat kendisiyle aynı reaksiyonları gösteren yöneticisi Four,Tris’e yardım etmiş ve böylece aralarındaki bağ günden güne artmaya başlamıştır. 


              


   Yöneticilerin rekabet halinde olması toplumun düzenini bozmaya başlamıştır.Yöneticiler, toplumun düzenini bozduğunu ileri sürdükleri uyumsuzları irdelemek için bir isyan başlatmışlardır. Ve bu isyanı bastırma görevi uyumsuz olarak adlandırılan Tris ve arkadaşlarına kalmıştır. 


Dipnot: Daha önceden bu film için ayrı bir konu açmış olduğumdan bu seriden kısaca bahsetmeye çalıştım.😊


‼️Film serisini izlememiş olanlar için bu konuyu okumalarını pek tavsiye etmem. Bundan sonraki serileri elimden geldiği kadarıyla spoilerlar vermeden açıklamaya çalıştım fakat yine de arada birkaç spoilerlar kaçmış olabilir.

~Insurgent-Kuralsız (2015)

  Filmimizin ikinci serisi olan bu bölümde bizleri birinci seriye göre çok daha farklı olaylar karşılıyor. Ve yine tahmin edeceğiniz üzere filmimiz (genel olarak) Tris,Four ve Jeanine üçlüsü arasında geçiyor.


                  Toplumun düzenini kurtarmayı planlayan Tris ve Four,Fedakarlara sığınırlar. Buraya girmek için yoğun çaba harcamak zorunda kalsalar da çabalarının karşılığını almayı başarırlar.Kendisinin çıkarmış olduğu isyanın bastırılmasını hazmedemeyen Jeanine, komuta eri olarak Eric’e ve başarılı askerlerinden oluşan bir orduya başta Tris olmak üzere bütün uyumsuzların bulunmasının  emrini verir. 

  Bu sırada Tris ve Four ise toplumun düzenini nasıl kurtarmaları gerektiğini düşünmektedirler. Jeanine’nin onlar için hazırlattıkları bir ordudan haberdar olunca işleri iyice karmaşıklaşmıştır. İstemeseler dahi yine kaçmaya çalışmış fakat bu sefer Jeanine’nin kurmuş olduğu ordu galip gelip  Tris de dahil olmak üzere bütün uyumsuzlar tutuklanmıştır. Jeanine’nin amacı başta toplumun düzenini bozduğunu ileri sürdüğü uyumsuzları tespit edip onları toplumdan ayıklamak gibi görünse de asıl amacı aslında bu değildir.


                 İki yüzyıl önce toplumu,duvarlar içerisinde kurulmuş olan bir şehre hapseden üst kurul yöneticileri bir mesaj bırakmışlardır. Bu mesaj “kara kutu” olarak adlandırılmakta ve kutunun nerede olduğu ise pek az kişi tarafından bilinmektedir. Jeanine de aslında bu kutunun peşindedir. Amaçlarını, yapmış olduğu planlar dahilinde bir bir yerine getirmeyi başaran Jeanine kara kutuyu bulmuştur. Fakat verilen mesajın ne olduğunu anlayabilmek için uyumsuzlara ihtiyacı vardır. Yapılacak olan simülasyonlara ancak uyumsuzlar dayanabilmektedir. 

  Her uyumsuz olan bireyin uyumsuzluk yüzdeleri farklıdır. Bakalım kara kutudaki mesajı açmak için gerekli olan tüm simülasyonları başarıyla hangi uyumsuz atlatıp mesaja ulaşacaktır?


~Allegiant-Yandaş (2016)
  Filmimizin bu serisinde ise  iki farklı yerde  geçen olayları ve bu olayların birbirleri ile olan bağlantısını yine yaşanan olayların nasıl üstesinden gelindiğini veya gelinemediğini izliycez. İlk seride gruplardan bahsetmiştim ve bazı insanların da grupsuz kaldıklarını söylemiştim işte bu seride grupsuzları daha çok göreceğiz.


  Filmin başlangıç sahnelerinde açılan kutu sonucunda üst kuruldan Chigago halkına iletilen belki de çok önemli olan bu mesajın neler olduğunu öğreniyoruz ve bu mesaj sonucunda Chigago halkı duvar dışına davet edilmektedir.
  Tris,Four ve birkaç arkadaşı, ikinci seride Tris’in öldürmüş olduğu Jenanine’nin artık kendilerine tehdit oluşturmayacağını düşünmüş ve bu daveti kabul etmişlerdir.


                 Jeanine’nin ölümünden sonra hakimiyeti grupsuzların lideri ve aynı zamanda Four’un da annesi olan Evelyn almıştır. Jeanine döneminde kendilerine yapılan muamelenin intikamını almak adına bazı kişileri infaz etmeye başlamıştır. Bu duruma tepki olarak ise Dostluk grubunun lideri olan Johanna kendi toplumunu arkasına almış ve yapılan infazlara karşı elinden geldiğince tepki göstermeye çalışmıştır. 


  Her şeyden habersiz olan Tris ve Four ise ilk defa Chigago dışına çıkmanın vermiş olduğu heyecanla birlikte tedirginlik yaşamaktadırlar.İlk defa bilmedikleri bir yere gidiyor ve tanımadıkları üst kurul yöneticilerinin davetini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Çıkmış oldukları bu zorlu yolculuğu sonunda başarıyla tamamlamış ve üst kurul üyeleriyle buluşma noktasına varmışlardır.


                Tris ve Four’un çıkmış oldukları bu yolculukta onlara eşlik eden arkadaşları genelde uyumsuzlardan oluşmaktadırlar. Varmış oldukları yerde önce içeri alınmamış ve daha önceden karşılaşmadıkları bir şekilde temizlenmişlerdir. Bu işlem sonucunda ise bileklerine birbirlerinden farklı olarak birer damga yapılmıştır.
  
   Kirlerinden arınmış bir halde içeri girdiklerinde hepsinin şaşıracağı bir sahneyle karşılaşmışlardır. İçeride olan büyük küçük herkes onları tanımaktadır.Yüzyıllar öncesinden üst kurulun kurmuş olduğu Chigago şehrini,önceden hazırlamış oldukları bir sistem sayesinde,toplumda yaşanan bütün olayları izlemişlerdi. Tris,Four ve arkadaşları içerisinde bulundukları durumu anlamaya ve bu ortama alışmaya çalışırlar. Daha önceden bulunmuş oldukları gruplardan öğrendikleri sayesinde burada farklı statülerde görev almışlardır. Herkesten daha çok ilgi gören isim ise Tris’tir. Üst kurulun sürekli yapmış olduğu özel davetler sonucunda neden Chigago şehrinin kurulduğu, uyumsuz olarak adlandırılan insanların neden uyumsuz oldukları ve daha birinci seriden itibaren aklımızı kurcalayan bütün soruların cevaplarını alıyoruz.

  Üst kurula artık tek çağrılmaya başlayan
Tris olayların iç yüzünü öğrenmekte ve yöneticilere karşı olan tutumu olumlu yönde değişmektedir. Fakat olayları objektif bir bakış açısıyla gözlemleyen Four ise bazı şeylerin yolunda gitmediğini anlamıştır. Tris’le konuşmuş ama onu ikna etmek için yeterli olmamıştır.

  Chigago şehriyle olan bağlantıları sayesinde yaşanan iç çatışmadan haberdar olmuşlardır. Bu somut kanıt Four’un Tris’e olaylara farklı bir açıdan bakmasını sağlamaya yetmiştir.Sonunda gerçekleri gören Tris doğru kararı vermiş ve artık birinci sezondan itibaren bozulmuş olan toplumun düzenini Four’un da yardımı ile düzeltmeye çalışmıştır.


Berkecan ve 19 diğer kişi beğendi
#2
Bu film serisinde beni en çok içine çeken ikinci seriydi. Tamamen farklı bir evrende geçmesi ve simülasyonların bol olması çok güzel bir hale getirmişti seriyi.
ayseabaci ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Seri filmler arasında en sevdiklerimden. Konusu,oyunculari, filmin atmosferi inanılmaz. Sanırım benim de en sevdiğim ikinci film. Bı anda farklı bir ortamda yaşanması ve ilk filmden siyrilmasi beni içine çeken şey oldu.
Bu arada son filmde Ansel Elgort'un olması The Fault In Our Stars anılarımı deprestirdi biraz Gülümseme
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Belki de bilim kurgu türünün en iyi örneği bu seridir diyebilirim, izleyin izlettirin
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#5
En sevdiğim seridir. Kitapları kadar güzel anlatılmamış hissini aldım ilk seride fakat sonraki seriler hele de üçüncüsü en çok beğendiğimdi
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Burda daha önceden açılmış olan divergent filmi konusunu okuduktan sonra filmin serisini izlemek istedim ve ne şanslıyım ki bu serinin konusu da açılmış hemen yorumlarımı yapayım, filmin ilk bölümü beni pek etkilememiş olsa  da ikincisi beni kendisine çekmeyi ve olaylara hapsetmeyi başardı film serisi oldukça hoşuma gitti ve 3.yü bu vesile ile izlemiş oldum pişman olmadım açıkcası ve en sevdiğim bölüm sanırım 3. Oldu
Berfin beğendi
#7
Belki de çok tanınan bir oyuncu değildir theo ama ben sırf onun için izledim diyebilirim. Tam bir karizma yaa
#8
Ne yalan söyleyeyim bu seriyi sadece Ansel Elgort için izledim. Beni en çok etkileyen bölüm ise 2. Seriydi. İzlerken beynim biraz alev aldı Gülme gerçek mi yoksa simülasyon mu karar vermekte o kadar zorlandım ki neyse ki filmi hayırlısıyla bitirdim  Gülme
gamzebaytur beğendi
#9
En sevdiğim seri  Kalpli Göz o kadar çok severek izliyorum ki bazen bitirip başa sardığım oluyor  Gülme  Keşke 4.sünü de çekseler Mutsuz 
Bölümler  arasında ayrım yapmak benim için oldukça zor ama genelde 3. Bölüm beğeniliyor gibi geldi bana yani en çok gile rekoru kıran. 
Ben de 2. Ve 3. Arasında kaldım. Her iki bölümde müthiş ötesiydi bence
gamzebaytur beğendi
#10
Müthiş bir bilim kurgu serisidir. Aşkı içerisinde o kadar güzel anlatmış ki seve seve izliyorsunuz

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Divergent-Uyumsuz (2014) Black Eagle 7591 36 06.04.2021, Saat: 03:54
Son Cevap: Konuşanİnsan

Sponsor