Sponsor


#1
[Resim: 167-21082025720.jpeg]

Yönetmen: Richard Kelly
Senaryo: Richard Kelly
Yapım: ABD
Kategori: Bilim Kurgu, Gerilim
Yapım Yılı: 2001
IMDb: 8
Bütçe: $4,500,000 / Hasılat: $727,883
Çekildiği Ülke: ABD
Film Uzunluğu: 1 saat 53 dakika
Moderatör Oyu: 9/10


Filmin Oyuncuları


[Resim: 167-21082025941.jpeg]

Filmin İçeriği


 Çift zamanlı evrenin orta noktasında geçiyor Donnie Darko filmi. Ana zamanın haricindeki ikincil evreni, ilk evrenin kopyalanmış bir hâli olarak varsayabiliriz. İkincil evren, ana evreni kopyalarken birtakım hatalar meydana getirebiliyor ve bu hatalar ikincil evrene ciddi hasarlar bırakıyor. Bunun içinse tek yol, hataları buradan uzaklaştırmak, yok etmek ya da ana evrene göndermektir.

 Bu süre zarfında hataları yok etmesi ya da uzaklaştırması gereken kişi Donnie Darko (Jake Gyllenhaal). Donnie'nin seçilmesinin mantıklı bir açıklaması yok: rastgele seçilen kişi o. Zira bu hataları telafi etmekle yükümlülük bir kişiye verilmekte ve bu kişiyse Donnie'ye denk gelmekte. Ayrıca seçilen kişinin birden fazla özel gücü mevcuttur. Buna, Stranger Things'deki Eleven'ın telekinezi yeteneği de dahil.

 Film içerisinde yer alan Tavşan karakteri, Donnie'nin bir nevi rehberidir. Donnie'yle iletişime geçerek kendi evrenindeki zararları Donnie ile birlikte düzeltmeye çalışmakta. Bunların haricinde bu Tavşan'ın yalnıza seçilmiş kişiyle irtibat hâlinde olduğunu tıpkı Death Note'daki Ryuk'u gören Light gibi düşünebilirsiniz.

[Resim: 167-21082032036.jpeg]

Tavşan'ın bu yönlendirmeleriyle Donnie hem zamanın farkına varıyor hem de güçlerinin farkına ve kullanılabilirliğine. Bu sayede kırılan ve kopyalanan zamanı düzeltmeye çalışıyor. Bunun içinse Tavşan, Donnie'ye bir portal yaratmasını sağlatmak zorunda. Bu sayede kendi zamanına gidebilecek ve kırılan zamanı düzeltebilecektir. Eğer Donnie'ye istediğini yaptırırsa ana zamanı kurtarabilecek ve alternatif evrenden kurtulabilecektir Tavşan.

Filmin uçak sahnesinde de gördüğümüz üzere kopyalanma sırasında meydana gelen kaza -başka deyişle kopyalanma hatası- bize alternatif ya da kopyalanmış evrenin sonucu olarak bir delil niteliği sunuyor. Basitçe açıklamak gerekirse bu hatayı telafi etmesi gereken kişi Donnie, yapması gerekense uçağın yarattığı hatayı düzeltmek. Bu sayede zamanın kopyalanması, sekmesi ve üst üste binmesine gerek kalmaksızın ana evrenden devam edebilecek. 

[Resim: 167-21082031759.jpeg]

Filmin bir başka seçilen kişisiyse Sparrow karakteri. Gelgelelim bu karakter Donnie gibi olaylara ilgilenmemiş, belki de kaçmıştır. Bundan dolayı Donnie kadar kendini öne atmamış. Filmin sonunda karşılaşacağınız manzara ile fark edeceğiniz üzere Sparrow, Donnie'nin yaptıklarını yapabilirdi. Bilakis Donnie'de Sparrow'un yaptıklarını.

Filmin ilerleyen sahnelerinde Tavşan karakterinin Donnie'ye yaptırdığı birden fazla olayı izliyoruz. Bundan ötürü Donnie, bu itilmeler dolayısıyla kendi gücünün farkına varabilecek ya kendi evrenini ya da alternatif evrenin kapısına gelecektir. İkisinden birini kurtarmak zorundadır. Bunun için de Sparrow karakteri devreye girecek, onunla konuşmaya çalışacaktır. Ne var ki Sparrow, delidir!

[Resim: 167-21082032405.jpeg]

Oldukça kafa bulandırıcı bir filmdir Donnie Darko. Belki izlerken ''neler oluyor, bu ne alaka'' diye düşüne düşüne ilerleyeceksinizdir. Her şey birbirinden bağımsız ve dağınık durmakta. Ne de olsa birbiriyle alakalı iki evren var ama hangisi gerçek hangisi kopya anlayamıyoruz. Bundan dolayı Frank (Tavşan) karakteri karşımıza gelmekte. Bir de bu karakterin gizemini çözerken Donnie'ye yaptırdıkları oldukça ilginç.

Karakterlerin kendi aralarındaki taşıdığı mistik gerilim, Donnie'ye ışık tutmak yerine ayağını bağlamakta ve düşünmesine engel olmaktadır. Bundan dolayı anlık düşünen genç, verdiği çoğu kararı iyice düşünememiş oluyor. Birden fazla detayı olan bu filmi izledikten sonra mutlaka analizini iyi yapmanız gerekmekte. Yoksa boşa giden iki saatmiş gibi gelecektir sizlere. Her şey çok basit ama çok kafa yoruyor.

Filmin Fragmanı


[Resim: 167-21082032734.jpeg]   

admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Detaylı anlatım için teşekkürler Gülümseme

Eski bi film olmasına rağmen gözümden kaçmış fragmanı çok hoşuma gitti, izleme listemin ilk sırasına ekledim ve en kısa sürede izleyip düşünenlerimi yazacağım Gülümseme
gogolunpaltosu ve 3 diğer kişi beğendi
#3
Hiç duymadım bu filmi ama şuan gerçekten merak ettim.
Hemen izlemek istiyorum,ilgimi çekti baya.
İzleyip hemen yorumlamak için geleceğim Gülümseme
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Bu filmi çoook önce izlemiştim çok az bi kısmını hatırlıyorum. Ama gerçekten çok kafa karıştırıcıydı ve bir miktar ürperticiydi. Hafızamı tazelemek için tekrar izliyim bari, bu güzel anlatım için teşekkürler😊
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Bu filmi tekrar tekrar izliyorum büyük keyf alıyorum
gogolunpaltosu beğendi
#6
Keyifli bir film.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Amélie (2001) gogolunpaltosu 2202 6 27.01.2021, Saat: 13:01
Son Cevap: Busetrk
Dark City | Karanlık Şehir (1998) gamzebaytur 2169 3 04.11.2020, Saat: 21:08
Son Cevap: Dmrg
I am Sam (2001) gogolunpaltosu 1534 2 21.02.2020, Saat: 21:02
Son Cevap: Wanda

Sponsor