Sponsor


#1
[Resim: netflix-extraction-2020-4k-jc.jpg]

Geçtiğimiz günlerde Netflix üzerinden yayınlanmış, yine Netflix yapımı olan 'Extraction' filmi 1 saat 59 bir uzunluğa sahip aksiyon filmidir. IMDb üzerinde 6,9 puana sahip bu filmin yönetmeni Sam Hargrave iken başrolünde daha önce Thor karakteri ile gördüğümüz, Avengers ekibinden Chris Hemsworth yer almakta. Yine kadroda Stranger Things'de yer alan Jim Hopper'a hayat veren David Harbour var.

Ayrıca belirtmek istediğim başka bir noktaysa senaryoyu ele alan kişi daha öncesinde Avengers serilerinin senaryosunu çizmiş, yönetmiş Russo Kardeşler'i görüyoruz.


Konu itibariyle oldukça kısa bir hikâyeye sahip filmde Tyler (Chris Hemsworth) adında paralı asker olarak görev yapan bir adama iş gelmesiyle başlar. Uyuşturucu baronu hapiste iken şehir gangsterleri bu adamın oğlunu fidye karşılığında kaçırır. Tyler'ın göreviyse bu adamın oğlunu kurtarmak ve kendi ailesine teslim etmektir. Tyler'ı bekleyen bir kumpasın haricinde kişiliğini zedeleyecek bir görev olduğunu ancak bu çocuk ile farkedecektir.

[Resim: MV5BNzRhYTlkMDktMWNlMy00NjQzLThhMDQtMjk3...@._V1_.jpg]


Şunu belirtmek istiyorum: Diğer aksiyon filmlerine nazaran daha gerçekçi ve daha yakın çekimden görüntülerin eşlik ettiği bir eseri izliyoruz. Russo Kardeşleri'nin varlığını fazlasıyla hissettiğimiz kamera çekim tekniklerini gördüğümüz filmde Chris Hemsworth Tyler'a harika bir şekilde bürünmüş.

Bana sorarsanız bir aksiyon filminin olmazsa olmazı, aksiyonu diri tutan film seslerinin kulaklarınızda bitmesi ve bunu kamera ile başarılı bir şekilde ekrana yansıtılmasıdır. Netflix'de şaşıracağımız bir şekilde prodüksiyonun hakkını vermiş.

Yorumlarımın devamını spoiler ile devam ettirmek istiyorum.[Resim: MV5BMGFjMWI3NjItZmRiNS00MmI5LWEzYmUtNjU2...@._V1_.jpg]

İlk olarak sahnenin başlangıcı, filmin son otuz dakikasını ele alarak bize Tyler karakterinin bir önsezisini oluşturuyor. Bu süreçte Tyler'ın cevabının ne olduğunu anlıyoruz. Aynı şekilde aksiyonun tadını alacağımızı da biliyoruz.
Hapishanede oğlu kaçırılan babanın hikâyesini vs. hiçbir bilgisi elimizde yok film boyunca. Yalnızca Tyler, ekibi, çocuk ve düşmanlar üzerinden ilerliyor.
Benim için bir başka önemli husus ise filmin başında ve sonunda karakter değişimlerinin keskin bir hatla çizilmiş olmasıdır. Ya gerçekten böyle bir şey olmalı -sırıtmaksızın- ya da buna gerek kalmadan başladığı gibi bitmeli. Filmimiz ise tam arada, Tyler'ın kaçırılan çocuk için değil de, bir zamanlar yapamadığı, ölen oğlunun pişmanlığını taşıyarak bunu gösterdi bize. Ayrıca John Wick gibi bir karakter olmayacağını filmin başında, sırıtarak denize atlamasıyla görüyoruz. Eğer öyle bir sahne olmasaydı kuşkusuz bir John Wick çakması izleyecektik.
Ve en çok takdir ettiğim yerlerden biriyse araba sahneleriydi. Ne çok fazla ne de az değinilmişti. Tamamen yerinde, tadındaydı. Yani iki saatlik bir filmin yarısını araba kovalamasıyla gözümüze sokan bir sinema filmi görmedik. Ayrıca araba sahnelerinin birkaç video oyunundan ilham alındığını hissettiğim oldu. Tyler ile birlikte sallandık, onla birlikte gerildik...

[Resim: MV5BZGMzZjg4MTQtOGE5Ny00ZDJlLWEzM2MtZDgz...@._V1_.jpg]

Akabinde filmdeki dövüş sahneleri sırıtmayacak şekilde gerçekçi. Yani bir adam yumruk yedikten sonra afallamalı. Neticede bir Captain America değil. Bu durumda Tyler ile müthiş bir şekilde dövüşen Saju'nun burnunun kırılması önemli bir detaydı. O kadar darbe ye, sadece kanamayla kurtul! Tabii ki de beğenmezdim.


[Resim: MV5BMjQ1YzcxOTctMWYzNC00YjU5LWFiOGMtZWI0...00_AL_.jpg]

Filmin, Tyler'ın, hepimizin nefret edeceğini tahmin ettiğim, bir çocuk tarafından vurulup kendini denize attığı sahnede 'eğer adam ölmezse gerçekçi olmaz, eğer ölürse filmin puanı düşer' diye düşünmeden edemedim. Zira izleyicilerin en çok önemsediği ana karakterin ölüp ölmemesidir. Fakat gerçekçi bir yapım istiyorsanız yeri gelir ana karakterde -eğer zamanlama iyiyse- ölebilir. Bir Polat Alemdar yaratmak zor mu, değil tabii ki! Sadece bütün kurşunlar sıyırsın, hepsi bu.


Spoilersız özet olarak şunu belirtmeliyim ki, izlediğim çoğu aksiyon filminin önüne geçebilecek bir yapım. Farkedersiniz ki bu kategoride erkek karakterinin olmazsa olmazı bir 'ateşli' kadın ekibe dahildir. Erkeğimiz kendini, kadın için hırslı olduğu adam öldürerek gösterir. Fakat bu filmde öyle bir şey göstermek zahmetine girmeyen, tamamen işi olduğu için yapan bir paralı asker gördük. Benim için -belki de sizin kadar olmasa da- önemli bir yere sahip.

[Resim: MV5BMDJiNzUwYzEtNmQ2Yy00NWE4LWEwNzctM2M0...@._V1_.jpg]   

arifkopru ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Öncelikle o kadar güzel anlatmışsın ki hayran kaldığımı belirtmek istiyorum... Her bir detayı vurgulayarak, tam olarak ve yerinde yazmışsın. Söylediklerinin hepsine katılıyorum. Yorumumu eklemem gerekirse aksiyonu ve gerilimi bol olan bir filmdi. Bunların yanı sıra duygusal da bir derinlik barındırıyordu. Dediğin gibi Chris Hemsworth tam olarak Tyler rolüne bürünmüş. Ayrıca David Harbour ile birlikte ikisini izlemek çok keyifliydi. Bu güzel yazı için teşekkürler!🤗
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Bir film bu kadar övüldükten sonra izlemeseydim ayıp olurdu. Şimdi bitirdim ve bende şunu belirtmeliyim. Çocuğu alıp çıktıktan sonra uzun bir süre kamera açısı neredeyse hiç değişmiyor. Tek sahne ve tek çekim gibi. Bazen kameramanın nereden geldiğini ve nereye gittiğini anlayamıyorsunuz. Üstelik bu o kadar gerçekçi duruyorki filmin aksiyonunu bırakıp kamera açılarını incelemeye başladım.

[Resim: MV5BODhjOGY5MjItZGMwZC00NTJmLTk0MDgtYzVm...00_AL_.jpg]

Jim Jopper çok bi renk katmıyor. Hatta olmasa da olurmuş. Tabi yanlış anlaşılmasın kendisini gördüğümüz için çok mutluyuz ama oraya para harcamak yerine bütçeyi farklı konularda arttırabilirlermiş. Kimsenin filmi Jim Hopper var diye izleyeceğini sanmam.

Extraction konusuna gelecek olursak çok basit. İki farklı uyuşturucu baronu var. Biri diğerinin oğlunu kaçırıp para istiyor. Fakat kaçırılan çocuğun babası hapiste. Ardından başrolümüz Tyler'dan yardım istiyorlar. Tyler diyor "okey ben yaparım".  Bangladeş'e gidiyor ve para vermeden çocuğu uyuşturucu baronundan kaçırıyor. Kendisi bir paralı asker ama parasını vermiyorlar. Bangladeş'den çocuğu çıkarmaya çalışma hikayesini izliyoruz denebilir.

[Resim: MV5BYmZlZDQxNzgtNzZhZS00NzEzLWFhMjAtMmIz...00_AL_.jpg]

@gogolunpaltosu eline sağlık çok güzel bir anlatım olmuş.
süm ve 3 diğer kişi beğendi
#4
bence aksiyon sevenler için baya güzel bir film olmuş duygusal yönü de filmi bir adım daha öne taşımış bence kesinlikle izlenilebilir bir film tavsiye ederim.
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Film o kadar güzel ki aksiyona ve heyecan doyumsuz oluyoır
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Oldukca zevkli film
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#7
öncelikle aksiyon filimilere gerçekten cok güzel ve bu filimden tam onlardan
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#8
Çok güzel bir filim tavsiye ederim
gamzebaytur beğendi
#9
Güzel bir film benim çok hoşuma gitti duygulandım izlerken tavsiyr ederim
#10
Efsane filmdi aksiyon tarzı seven herkese izlemesini tavsiye ederim bence çok iyi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Okay! Madam (2020) Nanze Wren 3070 2 29.01.2021, Saat: 09:49
Son Cevap: ayseabaci
Freaky 2020 Nanze Wren 1023 1 23.01.2021, Saat: 00:37
Son Cevap: Huseyin_ef
Palm Springs (2020) ayseabaci 1706 4 11.11.2020, Saat: 19:35
Son Cevap: Ömer Faruk Ağ
The Call of the Wild (2020) gogolunpaltosu 1240 0 23.04.2020, Saat: 03:02
Son Cevap: gogolunpaltosu
Isi & Ossi (2020) admin 1454 1 20.04.2020, Saat: 09:16
Son Cevap: beyzaland
Underwater - Derin Sular (2020) admin 1922 4 10.04.2020, Saat: 12:31
Son Cevap: beyzaland
Sonic: The Hedgehog (2020) gogolunpaltosu 1471 1 24.03.2020, Saat: 11:02
Son Cevap: Uçan hollandalı

Sponsor