Sponsor


#1
Evet, çoğu kişinin izlemese dahi adını her yerde duyduğu bir film olan Fight Club'ı sizlere takdim etmek istiyorum.

1999 yapımı David Fincher'ın eşsiz eseri Fight ClubChuck Palahniuk aynı isimli romanından uyarlama olup IMDb puanı 8,8. İki buçuk saatlik bir uzunluğa sahip bu filmin oyuncuları Brad Pitt, Edward Norton, ve Helena Bonham Carter ile karşımıza çıkıyor.

Hikâyemiz, anlatıcının (Edward Norton) ağzından ilerlemekte ve onun anlattıkları ile şekillenmektedir. İsmini bilmediğimiz anlatıcımızın hayatı sıradan, alışılagelmiş ve donuktur. Tekdüze bir iş yerinde sade bir çalışan olarak hayatını sürdürür. Bir yandan uykusuzluk sorunu çekerken beriki yandan hayatının değişmez tavrı karşısında bunalan karakterimiz hastaların psikolojik olarak terapi niteliğini taşıdığı bir gruba dahil olur. Her ne kadar kendi hasta olmasa da hasta insanları dinleyerek vakit geçirir ve onları anlamaya çalışır. Bu grupta bir kadın ile, Marla'yla (Helena Bonham Carter) tanışır. O da, karakterimiz gibi hasta değildir ve sadece dinlemeye gelmiştir. İlişkileri ilerleyen Marla ile karakterimiz kendini biraz da olsa aşar.
Geçen süre boyunca uykusuzluğu nükseden fakat farkında olmayan karakterimiz Tyler Durden (Brad Pitt) adında biri ile tanışır. Kendisine çok yakın gördüğü bu adam ile arkadaşlığını ileri taşımak ister. Bir vakit, barda kavgaya tutuşan bu ikili yeni bir akımın temsilcileri olacaktır. Bu kavgaları ile etrafında kitle oluşturmuş iki arkadaş yeni bir grup kurar: Fight Club
Bu grup hakkında daha fazla bilgi vermek isterdim, lakin ilk iki kuralı,
Alıntı:"Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır."

Diğer kuralları ise şunlardır¹:

  1. Dövüş Kulübü hakkında konuşmamaktır.
  2. Dövüş Kulübü hakkında KONUŞMAMAKTIR!
  3. Biri “pes” diye bağırır, sakatlanır ya da bayılırsa dövüş sona erer.
  4. Bir dövüşte yalnızca iki kişi dövüşür.
  5. Her seferde tek bir dövüş gerçekleşir.
  6. T-shirt ve ayakkabı yok.
  7. Dövüş ne kadar sürmesi gerekiyorsa o kadar sürer.
  8. Eğer bu Dövüş Kulübü’nde ilk gecenizse, dövüşmek zorundasınız.


Bu eşsiz filmi dört veya beş kere bitirmiş olsam da benim için sayısının herhangi bir önemi yok. Ne vakit boş zamanım olsa hemen elim bu filmi devirmeye davranıyor, bitirmeden kalkmıyorum. İstersem on kere bitireyim, yine aynı tadı alabiliyorum. Eşsiz bir şekilde, vermek istediği mesajı her şekilde veren bu filmin -inanıyorum ki- herkes için yeri ayrıdır. Bu tür filmlerin başını tutan Fight Club'taki oyunculukların, çekimlerin, örgütlenmenin ve daha nicelerinin birleşip resmedildiği harikulade eseri daha ne kadar yazarak size anlatabilirim, bilmiyorum. Eğer izlemediyseniz izleyin, eğer izlediyseniz bir daha izleyin.

 [Resim: MV5BMmEzNTkxYjQtZTc0MC00YTVjLTg5ZTEtZWMw...@._V1_.jpg]         ¹kaynakça
Ploutos ve 6 diğer kişi beğendi
#2
Sonu ağzı açık bıraktıran filmlerden. İzleyip bitirince çok şaşırmıştım ama kesinlikle birden fazla kez izlenmeyi istiyor, ve hakediyor😏
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Ne zaman canım film izlemek istese elim bu filme gidiyor. Kim bilir kaç kere izledim ama hala ilk defa izliyormusum gibi heyecanlaniyorum. Kesinlikle efsane bir film. İşiniz yoksa hemen gidin su anda gidin izleyin. Asla pişman olmayacağınız ve tekrar tekrar izleyeceğiniz bir klasiktir.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#4
çok heyecanlı ilerleyen asla sıkmayan çok sevdiğim bir filmdir
gogolunpaltosu beğendi
#5
Sene 2020 olmuş ama hala açıp izliyorum. Hatta öyle bir film ki brad pittin herhangi bir filmini izlesem ayıp olmasın diye bile açtığım olıyor.
gogolunpaltosu beğendi
#6
1.kural :dövüş kulübü hakkında konusmamaktir. O yüzden konuşmama hakkımı kullanıyorum Gülümseme
gogolunpaltosu beğendi
#7
Harika , efsane, mükemmel bir film .. izleyin
#8
yıllar sonra bu gün tekrar izleyeceğim

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Sleepy Hallow (1999) Nanze Wren 1424 5 27.01.2021, Saat: 12:59
Son Cevap: Busetrk
Hayat Güzeldir (1999) sevvaldegerr 1476 3 30.11.2020, Saat: 16:48
Son Cevap: unbalanced
American Beauty (1999) gogolunpaltosu 1316 0 22.02.2020, Saat: 23:45
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor