Sponsor


#1Netflix'in ilk Avusturya yapımı  dizisidir. 
Öncelikle diziyi Sigmund Freud hakkında bilgi sahibi olayım diye izleyecekseniz hayal kırıklığına uğrarsınız. Bir biyografi ya da belgesel beklemeyin. Dizi polisiye - gerilim havasında bir suç dizisi. Dizi Sigmund Freud 'un gençlik yıllarında geçtiği için dönem dizisi de diyebiliriz. 

Hikaye ilginç çocuk kaçırma vakaları ve cinayetleri ile başlar.Henüz kendini ispatlamamış , ismini duyurmaya çalışan genç  Freud'un da ilgisini çeken bu vakalar Freud' un yolunu bir medyum ve bir polis ile kesiştirir. Vakalar araştırılırken hem polisiye hem hem hipnoz hem de sihir karması bir tat verir. 

8 bölüm olan dizinin her bölümüne sırasıyla Freud'un bilime kazandırdığı Histeri, Travma, Uyurgezerlik, Totem ve Tabu, Arzu, Regresyon, Katarsis ve Bastırma kavramlarının ismi verilmiş. Bölümler bu kavramlar ile ilişkilendirilmiş tamamen bunların üzerinde durulmuyor. 

Dizinin politik bir tarafı da var. Avusturya - Macaristan İmparatorluğunda sömürüldüklerini düşünen bir örgüt ve cinayetleri işleme sebepleri.. 

Diziden beklentim farklı olduğundan sanırım beni tatmin etmedi.  Freud'un ön planda olduğu daha bilimsel  şeyler bekliyorum ama dizide mistik hava baskındı. Dönemi iyi anlatmak istedikleri için bu havayı verdiklerini okumuştum. 2. sezon gelirse biraz daha Freud ve çalışmaları üzerine eğileceklerini umuyorum. 

Bölümleri yaklaşık 50-55 dakika ama akıcı ilerliyor. Diziyi beğenip beğenmemek tamamen beklentiyle alakalı diye düşünüyorum . Kesin izlenmeli diyemem ama izlerseniz de fena olmaz  Gülümseme
peace ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Söylediklerine katılıyorum. Genel olarak eleştiriler hep bu yöndeydi. Freud ile pek ilgisi olmadığını söylüyorlar genelde.

Bu arada şu konulara göz atmanızı tavsiye ederim;
👉🏻 Freud (2020-)
👉🏻 Netflix'in Yeni Dizisi: Freud
gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#3
Dizi çok kaliteli ve güzel bayıldım diziye tavsiye ederim.
süm ve 1 diğer kişi beğendi
#4
(09.05.2020, Saat: 20:59)admin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Söylediklerine katılıyorum. Genel olarak eleştiriler hep bu yöneydi. Freud ile pek ilgisi olmadığını söylüyorlar genelde.

Bu arada şu konulara göz atmanızı tavsiye ederim;
👉🏻 Freud (2020-)
👉🏻 Netflix'in Yeni Dizisi: Freud
A aaa ben konuyu aratıp bulamamıştım. @gogolunpaltosu ve @worldwideweb gayet güzel incelemeler yapmışlar 👏 

Bir de  uygulamayı öğrenmeye çalışıyorum lakin bir türlü açtığım konuya fotoğraf ekleyemiyorum , nasıl yapabilirim 😅
peace ve 3 diğer kişi beğendi
#5
@süm  İçeriğe Görsel Ekleme yazısı sana yardımcı olabilir💜
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#6
Sadece görmediysen diye söylemek istedim, her isteyen üye aynı diziyle ilgili farklı bir konu açabilir tabiki. Sadece eğer konu yorum kadar kısaysa daha önce açılmış başka bir konuyla birleştirilerek yorum haline getirilebilir ama sen zaten yeterince detaylı bir şekilde yazmışsın, eline sağlık Gülümseme

Konuya görsel ekleme ile ilgili şu konuya bir gözatabilirsin;
👉🏻 İçeriğe Görsel Ekleme
gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#7
@gamzebaytur  @admin çok teşekkürler yazıyı da okudum, aynı adımları uygulamış idim de eklediğim görsel ikon gibi gözüküyor. Bir sonraki deneyimimde daha dikkatli yapmaya çalışırım olur umarım 🌼
peace ve 2 diğer kişi beğendi
#8
ilk bölümü biraz izledim gerilimi iyi veriyordu ayrıca freudu tanırken güzel bir şeyler izlemek de çok iyi ben beğendim şimdilik
admin ve 2 diğer kişi beğendi
#9
Sigmund Freud, Avusturyalı nörolog, psikanalitik kuramın kurucusu ve kuramları bugün bile psikoloji alanında ilgi çekebilecek derecede olan bir bilim insanıdır.

   Freud dizisine "Freud ile alakası yoktu yha" demek saçma olur çünkü dizinin ismi Freud zaten ve sürekli Freud anlatılıyor. He eğer illaki olumsuz eleşti yapılacaksa o da dizide yer alan gerçeküstü metafizik anlatımın bilimin gerçekliğine uymaması olabilir.

   Dizi karışık gelebilir efenim özellikle dördüncü bölüme kadar bir şey anlamamak normaldir. Hikaye dördüncü bölümden sonra toparlanıyor ve güzel bir şekilde anlamaya başlıyorsunuz (sakın bunu dedim diye ilk 4 bölümünü sıkılarak izlemeyin o 4 bölüm ilerde asıl hikayeyi anlamanıza yardımcı oluyor).

   Sonuçta dizi bence bize anlatmak istediği şeyi açıkça anlattı. Ayrıca söylemeliyim ki dizi bizlere Freud'un hayatını anlatmıyor, yaptığı bilimi ve buluşları, altını çizerek söylüyorum 'farklı açıdan' bizlere sunuyor. Freud dizisi bana göre son zamanlardaki en iyi dizilerdendir.

Alıntı:"İçim karanlık. Bilincim yalnız bir ışık. Rüzgardaki bir mum. Titreşen bir alev. Bazen burada, bazen orada. Geri kalan her şey gölgede. Geri kalan her şey bilinçaltında..."
peace ve 2 diğer kişi beğendi
#10
Çok kaliteli bi dizi tavsiye ederim

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Netflix'in Yeni Dizisi: Freud gogolunpaltosu 2807 6 04.11.2020, Saat: 19:14
Son Cevap: Dmrg
Freud (2020-) worldwideweb 2817 8 15.08.2020, Saat: 14:39
Son Cevap: admin

Sponsor