Sponsor


#1
[Resim: MV5BMzU1MTA0ZWUtNDJjZC00M2Q2LWJhZmUtZDUy...@._V1_.jpg]  

 Stanley Kubrick'in yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı ''Full Metal Jacket" filmi IMDb 8,3 puana sahiptir. 1 saat 56 dakikalık bu filmde, sırf rolü için 70 kilo alan Vincent D'Onofrio, gerçek bir savaşta bulunmuş R. Lee Ermey ve Matthew Modine gibi oyuncuları görüyoruz.

[Resim: MV5BMTM5OTI2MTk1NV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzk4...00_AL_.jpg]

  Orduya katılan askerlerin acemi süreçlerini ele alan filmde Sgt. Hartman (R. Lee Ermey) adındaki komuta başındaki adamın bu erleri "adam etme" sürecini ele alıyor. Katı ve söz geçirilemez biri olan Hartman'ın acemileri sert bir şekilde eğitmektedir. Sorun çıkaran Leonard Lawrence (Vincent D'Onofrio) adındaki aceminin bütün ekibe ceza çektirmesi sonucunda arkadaşları ona bir gece, ansızın dayak yağmuruna tutarlar. Bu vakit Lawrence akıl sağlığını yitirecek konuma gelir. 

[Resim: MV5BMTI3ZTAwZTQtMTM5Ny00YTRlLTllNmYtYTQ0...@._V1_.jpg]

Filmin ikinci kısmındaysa savaşı kapıya dayanmış bir ordunun gözünden görüyoruz. "Joker" adıyla (Matthew Modine) askeri gazetede görev yapan acemilikten mezun olmuş askerin savaşı görüntülemek için bu bölgeye gittiğini görüyoruz. Fakat işler iç acıcı gözükmeyecek şekilde ilerlediği için kamera işini geride bırakıp asker olduğu özüne dönerek savaşmak zorunda kalacaktır. Bu vakit düşmanı bekleyen bir sürü ceset olacaktır.

[Resim: MV5BMDg4ZDFiZDktYmVjYS00YWU4LTllN2ItNmRk...@._V1_.jpg]

Stanley Kubrick'in harikulade eserinde savaşın getirisini önce eğitime tabi tutulmuş askerlerden görüyoruz. Kendilerinden üstte bir kimse varsa söz geçirememenin bilinciyle gelen her emre itaat etmek zorunda olmanın, verilen görevin yapılmasından başka bir işi olmayan erin gözünden müthiş bir şekilde görüyoruz.

[Resim: MV5BMTUzODYyNjQ5OF5BMl5BanBnXkFtZTcwODg4...00_AL_.jpg]

Adını ilk kısma atfeden 'full metal jacket (tamamen metalden mermi)' sahnesinde tüylerimiz diken diken olurken; ikinci kısımın son dakikalarında bir düşman asker yüzünden ölen üç kişiyi görünce yine tüylerimiz diken diken oluyor.
Eşsiz bir çekime sahip bu filmin birçok bilinmeyen detayları olsa da bildiğimiz bir şey varsa Kubrick'in başarısından hiçbir şekilde ödün vermediğidir. 

Askerî filmlere pek rağmet görmese de sinema sektörü içerisinde başarılı olmuş yapımlar çokça konuşulmaktadır. Öyle ki bu film kuşkusuz asker temalı filmlerin zeminini -yapım yılına göre- çok iyi hazırlamış, grafikleri ve ışıkları; yansıttığı duygu ve oyunculuklarla adını bu kategoriye altın harflerle yazdırmıştır.
Bir insanın kabuğunun nasıl kırıldığını, asker eğitiminde nasıl değiştiğini keskin çizgiler ile gördüğümüz bu filmde verilmek istenen mesaj net, anlaşılmak üzere çizilmiş senaryo ise açık.


[Resim: Full_Metal_Jacket-_1987.jpg]   

gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi
#2
İzleyenin savaş gerçeğini damarlarında hissettiği bir film.
#3
Çok güzel dosya olmuş. Herkesin de izlemesi gereken bir film olduğuna inanıyorum
#4
askeri eğitim ve psikolojik baskının kusursuz sonuçlarını gözler önüne seren bir film.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Jacket (2005) gamzebaytur 1458 1 29.04.2020, Saat: 06:56
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor