#1
[Resim: 167-03072052110.jpeg]

God Will Hunting (Can Dostum)

Yönetmen: Gus Van Sant
Senaryo: Matt Damon, Ben Affleck
Yapım: Amerika Birleşik Devletleri 
Kategori: Dram
Yapım Yılı: 1996
IMDb: 8.3
Bütçe: $10,000,000 / Hasılat: $225,933,435
Çekildiği Ülke: ABD
Film Uzunluğu: 126 dakika
Moderatör Oyu: 9/10


God Will Hunting Oyuncuları


[Resim: 167-03072052322.jpeg]


Film Konusu


Ben Affleck ve Matt Damon'ın senaryosunu üstlendiği filmde Will Hunting (Matt Damon) bir üniversitede temizlik yapan hademedir. Kötü bir arkadaş çevresi olan Will'in içerisinde sakladığı zeki ve akıllı kişiliğini keşfetmemiş ve bu arkadaş çevresiyle çocukluğundan beri vakit geçirmiştir. Kendisinin farkında olmayan Will, arkadaşlarıyla takılırken başka bir grup ile kavga ederek soluğu polislerin önünde, hapse girmek üzereyken alır. Bu süreç boyunca Will kendisine eşlik edecek bir psikologun onay raporu olmadan dışarıda gezemeyeceği ve bu randevuları aksatmayacağı şart koşulur.

Üniversitede görev yapan matematik öğretmeni, belli aralıklarla binanın içerisine çözülmesi neredeyse imkânsız olan birtakım sorular bırakarak öğrencillerine bu sorunun cevabını verirlerse derslerinden geçireceğini söyler. Bir gün yazdığı soruların cevabının tahtada olduğunu gören bu öğretim görevlisi, öğrenciyi bulmak için uğraşır. Gelgelelim bir türlü bulamaz. Tekrar tahtaya başka bir soru yazdığında yine yanıtlanmış görür. Bu soruları sürekli cevaplayan öğrencinin peşine düşmeye başlar. Bu süre zarfında Will, dehâ kişiliğini fark eden üniversite hocası Gerald Lambeau (Stellan Skarsgârd) bu çocuğu yanına alarak çeşitli problemleri çözdürmeye başlar.

[Resim: 167-03072054048.jpeg]

Gerald'ın asıl amacı bu dehâyı kullanarak çeşitli bilinmezlikleri ortadan kaldırmak ve kendisine bir iş imkânı bulmaktan yanadır. Ama bu gencin asıl amacı sırf çıkar için soru çözmek ya da bunun gibi birtakım işler ile meşgul olmak değildir.
Gerald'ın ilk işi Will'e eşlik edecek bir psikolog bulmak ve sicilini bu hususta tertemiz hâle getirmektir. Bunun için sürekli yeni psikologlar dener ve bir türlü Will'in iflah olacağı bir kişi bulamaz. Nihayet onunla tanışacak olan Sean Maguire (Robin Williams) Will'in hayatını ciddi anlamda değiştirecektir. Ama önce, Will'in kendini bulması gerekmektedir. Çünkü Will'in yapısı, kendisini kolay ele vermeyen türdendir.

[Resim: 167-03072054345.jpeg]   [Resim: 167-03072054402.jpeg]

Oyunculukların ve senaryonun mükemmel oluşundan ötürü direkt hikâyeye daldığımız God Will Hunting filminde, Will karakterini canlandıran ve aynı zamanda filmin senaristi olan Matt Damon'ı ve yine harika bir kafa dengi psikolog Sean karakterini canlandıran Robin Williams'ı tebrik etmek lazım.

Çekimler yine güzel, müzikler yerinde ve izleyeni ayrı bir yere taşıdığı bu psikolojik baskılardan arınma olarak nitelendirmekten çekinmeyeceğim film, adını her yerde duyduğunuz fakat bir türlü izlemeye fırsat bulamayacağınız birkaç filmden kesinlikle biridir. Çok geçirmeden, dram ağırlıklı bu Oscar kokan filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Film Fragmanı


Sadece Melek ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Geçtiğimiz senenin sonunda bir arkadaşımla beraber izlemiştim bende yeri ayrıdır🥺

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
La Vita é Bella (1997) gogolunpaltosu 1064 5 06.04.2020, Saat: 20:41
Son Cevap: Muhammet Ali
Good Will Hunting Black Eagle 205 0 12.02.2020, Saat: 15:46
Son Cevap: Black Eagle