Sponsor


#1
[Resim: 186815.jpg]Gülen Gözler, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı ve Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Müjde Ar, Ayşen Gruda ve Itır Esen gibi isimlerin rol aldığı 1977 yapımı dram - komedi tarzındaki Türk filmi.


Yaşar Usta, (Münir Özkul) karısı Nezaket (Adile Naşit) ve beş yetişkin kızı ile İstanbul'da yaşar. Yaşar usta, erkek çocuğu olur beklentisiyle tüm kızlarına erkek ismi vermiştir. Kalabalık ailesinin geçimini sağlamak için çok çalışmakta, cimriliği ve hilekarlığı ile zengin olmuş eski arkadaşı Yunus'un inşaatları için doğramacılık yapmaktadır. Kızlarının gönül ilişkilerinin hareketliliğinden habersiz bir şekilde, onlara münasip kısmetler bulmak ister. Büyük kızı Fikret'e (Ayşen Gruda) âşık olan Vecihi (Şener Şen) sürekli olarak kapısını aşındırsa da kızını ona vermemekte direnir. Hikmet ise evin alt katındaki çırakların gözdesidir; bütün vaktini onlara oyunlar oynayarak geçirir. En düşkün olduğu kızı İsmet (Müjde Ar) Yunus'un oğlu Temel (Mahmut Hekimoğlu) ile evlenir; fakat Temel babası tarafından onaylanmayan bu evlilik nedeniyle evlatlıktan reddedilir. Yapılan düğünün tüm parası fakir Yaşar Usta'ya kalır.

[Resim: gulen-gozler.jpg?ssl=1]
Vecihi ise Fikret'i istemeye ve reddedilmeye devam etmekte, ara sıra da uçağı ile evin üstünden geçmeyi sürdürmektedir. Annesi Nezaket'in gözdesi olan Nedret (Itır Esen) ise ablası gibi sevdiği gençle evlenmek ister; ama sevgilisi henüz üniversite öğrencisidir. Yaşar Usta'nın evliliğe karşı çıkmasını engellemek için, bu genci ona zengin bir mühendis olarak tanıtırlar. Ancak yeni düğün yapan ailenin parası yoktur. Nezaket kızının düğünü için Yaşar Usta'dan habersiz bir şekilde oturdukları evi ipotek ettirip Müteahhit Yunus'tan borç alır; ancak düğünden sonra bu borcu ödeyemez. Evdeki gençler tavanarasında sabun tozu yapıp para kazanmaya çalışsa da hayalleri hüsranla sonuçlanır. Yunus acımasız bir şekilde parasını istemektedir. Yaşar Usta gerçekleri öğrenince çok üzülür. Tam ipotek nedeniyle evlerini terk etmek üzerelerken, Yunus'un sürekli olarak malzemeden çalarak inşa ettiği sitedeki apartmanlar yıkılır. İflas eden Yunus da Yaşar Usta'ya gelir. Onun tüm kötülüklerine rağmen Yaşar Usta ona kucak açar. Filmin sonunda Yaşar Usta, yaşadıkları zorluklara rağmen ailesinin sorunlarının çözülmesi ile mutlu olur ve bu mutluluk anınında, sürekli evin üstünde uçtuğu uçakla sonunda eve iniş yapıp kızını isteyen Vecihi'ye Fikret ile evlenme iznini verir.
Film aynı zamanda Kız çocuklarının aile'nin ekonomik durumunu umursamadıkları için duyarsızlığını eleştirmektedir.
[Resim: gulen-gozler-filmi-nerede-cekildi-yesilc...114931.jpg]
Aktör / Aktris Karakter
Münir Özkul Yaşar Usta
Adile Naşit Nezaket (Yaşar'ın karısı)
Müjde Ar İsmet (Yaşar'ın kızı)
Şener Şen Vecihi
Ayşen Gruda Fikret (Yaşar'ın kızı)
Halit Akçatepe Dursun (Yunus'un küçük oğlu)
Itır Esen Nedret (Yaşar'ın kızı)
Şevket Altuğ Laz Şevket (Evin talibi)
Lale Ilgaz Hasret (Yaşar'ın kızı)
Nejat Gürçen Yunus (Temel ve Dursun'un babası, müteahhit)
Sevda Aktolga Hikmet (Yaşar'ın kızı)
Mahmut Hekimoğlu Temel (Yunus'un büyük oğlu)
Ahmet Sezerel Orhan (Nedret'in kocası)
Tuncay Akça Tuncay (Yaşar Usta'nın çırağı)
İhsan Yüce Hasan Usta
Ahmet Arıman Ahmet (Yaşar Usta'nın çırağı)

ayseabaci ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Adını duyduğumda bile yüzümde gülümsemeye sebep olan nadir filmlerden. O sıcaklığı ve samimiyeti her fırsatta size gösteren bu aile gerçekten insanın içini ısıtıyor.
Vecihi'nin amansız çabası ve müthiş şarkısı da izleyen herkesi çok mutlu ediyor.
Eski filmlerin tadını hiçbir şeyin değiştiremeyeceğinin çok güzel bir örneği.
admin ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor