Sponsor


#1
[Resim: Harrypotter1filmposter.jpg]


Harry Potter ve Felsefe Taşı (İngilizce: Harry Potter and the Philosopher's Stone) ,Chris Columbus tarafından yönetilen ve Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan 2001 yapımı fantezi filmidir. J. K. Rowling'in 1997 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılırken yapımcılığı David Heyman tarafından üstlenildi. Harry Potter film serisinin ilk filmi olan filmde, Harry Potter'ın ünlü bir büyücü olduğunu keşfedip öğrenim görmeye başladığı Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki ilk yılı konu edilmektedir. Filmin başrollerinde Harry Potter rolüyle Daniel Radcliffe, Ron Weasley rolüyle Rupert Grint ve Hermione Granger rolüyle Emma Watson yer almaktadır.

[Resim: image.jpg]


1981'in sonlarında, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu profesörleri Albus Dumbledore ve Minerva McGonagall ile okul çalışanı Rubeus Hagrid, Harry Potter adlı yetim kalmış bir bebeği, geriye kalan son akrabaları olan Dursley ailesinin yanına bırakırlar. On yıl sonra Harry, kendisini sevmeyen Dursleylerle birlikte yaşamaya çalışmaktadır. Ailecek gittikleri hayvanat bahçesinde istemeden bir kazaya neden olduktan sonra baykuşların getirdiği mektuplar almaya başlar. Dursleyler daha fazla mektup gelmemesi için ıssız bir adaya kaçtıktan sonra, Hagrid ortaya çıkar ve Harry'ye aslında bir büyücü olduğunu ve Dursleylerin isteğinin aksine Hogwarts'a kabul edildiğini söyler. Büyücü üniforması, asa ve baykuş gibi okul ihtiyaçlarını alması için Diagon Yolu'na götürdüğü Harry'ye geçmişi hakkında bilgi verir; Harry, kötü niyetli ve çok güçlü bir büyücü olan Lord Voldemort'un yaptığı Ölüm Laneti nedeniyle ölen bir büyücü ve bir cadının oğludur. Bu büyüden sağ kurtulan tek kişi olan Harry, büyücü dünyasında "Sağ Kalan Çocuk" olarak tanınır.
[Resim: harry-potter-and-the-sorcerers-stone.jpg]
Harry daha sonra Hagrid'le birlikte King's Cross Tren İstasyonu'na gider ve Hogwarts'a giden trene biner. Trende kısa sürede yakınlaştığı Ron Weasley, anne babası muggle olan zeki cadı Hermione Granger ve okula vardığında zengin bir büyücü aileye mensup olan ve ilk görüşte tartışma yaşadığı Draco Malfoy ile tanışır. (Muggle büyücü olmayan anlamına gelen bir kelimedir.) Okula gelen öğrenciler Büyük Salon'da toplanır ve tüm birinci sınıflar Seçmen Şapka tarafından dört binaya ayrılır: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Seçmen Şapka, Harry'yi önce Draco ile birlikte Slytherin'e yerleştirmeyi düşünse de daha sonra Ron ve Hermione ile birlikte Gryffindor'a yerleştirir.
[Resim: mxIlfJG33udSMtfv-636610466612896660.jpg]
Harry, Hogwarts'ta büyüler öğrenmeye başlar ve geçmişi ve ailesi hakkındaki gerçekleri keşfeder. Draco ile girdiği bir mücadele sonucunda Gryffindor'un sakar öğrencisi Neville Longbottom'a ait olan Hatırlatıcı'yı yakalar ve birinci sınıf öğrencileri için alışılmış bir durum olmamasına rağmen Gryffindor'un Quidditch takımına arayıcı olarak kabul edilir. Bir gece arkadaşları ile birlikte okulu keşfederken okulun yasaklı bir bölgesinde Fluffy adlı üç başlı dev bir köpeğe rastlar. Ron, Profesör Flitwick'in tılsım dersinde kendisini utandıran Hermione'nin kalbini kırar ve kendisini kızlar tuvaletine kitlemesine neden olur. Hermione, tuvalette bir trolün saldırısına uğrar ancak Harry ve Ron tarafından kurtarılır ve ikiliyle arkadaş olur.
Harry, Ron ve Hermione daha sonra Fluffy'nin sahibine ölümsüzlük veren bir nesne olan Felsefe Taşı'nı koruduğunu anlarlar. Harry, iksir dersi öğretmeni ve Slytherin başkanı Severus Snape'in Voldemort'u bir bedene kavuşturmak için taşı ele geçirmeye çalıştığından şüphelenir. Hagrid, Fluffy'nin müzik çalındığında uykuya daldığını istemeden üçlüye söyler. Harry, Ron ve Hermione, o gece Snape'ten önce taşı bulmaya karar verirler ancak Fluffy'nin uykuda olduğunu görürler. Fluffy'yi geçen üçlü, bir dizi koruyucuyla yüzleşir. Bunlar arasında Şeytan Kapanı olarak bilinen ölümcül bir bitkiden kurtulmak, Harry'yi yaralayan bir oda dolusu saldırgan uçan anahtar arasından doğru anahtarı bulmak ve neredeyse Ron'un ölümüne neden olan insan boyutundaki taşlarla oynanan tehlikeli satrançta kazanmak yer alır.
[Resim: Harry-Potter-ve-Felsefe-Tasi-13.jpg]
Harry, bu görevleri geçtikten sonra taşı ele geçirmeye çalışanın karanlık sanatlara karşı savunma dersi öğretmeni Profesör Quirrell olduğunu ve Snape'in aslında kendisini koruduğunu anlar. Quirrell türbanını çıkarır ve güçsüz durumdaki Voldemort'un kendi başının arkasında yaşadığını gösterir. Dumbledore tarafından yapılan bir büyü nedeniyle Harry, taşı cebinde bulur. Voldemort taşı almak için Harry'nin anne ve babasını diriltmeyi teklif eder ancak Harry'nin teklifi reddetmesi üzerine Quirrell saldırıya geçer. Harry, cildini yakıp toz hâline getirdiği Quirrell'ı öldürür. Daha sonra Voldemort'un ruhu Quirrell'ın küllerinden çıkar ve Harry'nin içinden geçerek bayılmasına neden olur.
[Resim: 2200264.jpg]
Harry okulun revirinde uyanır ve yanında Dumbledore'u görür. Dumbledore, taşın yok edildiğini ve Ron ile Hermione'nin güvende olduklarını söyler. Ayrıca Harry'nin Quirrell'ı nasıl yenebildiğini açıklar: annesi Harry'yi korumak için öldüğünde, onun ölümü Harry'ye Voldemort'a karşı sevgi temelli bir koruma vermiştir. Harry, Ron ve Hermione kahramanlıkları nedeniyle bina puanıyla ödüllendirilince Gryffindor ile Slytherin birincilik için eşit puanda kalır. Dumbledore daha sonra arkadaşlarını durdurmaya çalışan Neville'a on puan verir ve Gryffindor yeterli puana ulaşarak Bina Kupası'nı kazanır. Harry, Hogwarts'ta gerçek bir evi olmasının verdiği mutlulukla yaz tatili için evine döner.
[Resim: 5c8e116045d2a09e00a290d1-080820201596886745d734ee12.jpg]
Film, dünya genelinde $974,8 milyon hasılat elde etti
Sadece Melek ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Harry Potter'ı izlemeyen ya da okumayan çok az kişi vardır eminim. Dünyası çocuklara hitap ediyor gibi olsa da ilerledikçe keşfettiğiniz şeyler aslında öyle olmadığını gayet gözler önüne seriyor. J.K. Rowling ablamızın eşinden boşandıktan sonra metroda yazmaya başladığı bu roman serisi ona yaklaşık 10.7 milyar dolar kazandırmış bugüne kadar. Filmlerin ve kitapların yan ürünlerinden bahsetmiyorum bile. Zaten son zamanlarda Fantastik Canavarlar filminin devam filmi olan Grindalwald'ın suçları için Johnny Deep'in şirketin isteğiyle olan istifası oldukça konuşuldu. Şimdi onun yerine de Mike Mickelson'ın kadroya katılması hayranları hem üzmüş hem sevindirmişti açıkçası. Bana kalırsa Johnny bu rol için gayet güzel bir seçenekti. Sırf Amber Heardle olan davası yüzünden Warner Bros istifasını istemiş. Haksızlık olduğunu düşünüyorum tamamen.
Sadece Melek ve 2 diğer kişi beğendi
#3
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcSZfmUiQpmHtEw_Nv2RRly...Q&usqp=CAU]
Çocukluğumuz, birlikte büyüdüğümüz film. Kitaplarıyla, filmleriyle bize ışık olan, dostluğu, arkadaşlığı, aileyi, fedakarlığı bizlere en iyi şekilde yansıtan, zihinlerimize işleyen bu devasa evren 🌌. 
İyi ki varsınız 
Kalpunbalanced ve 2 diğer kişi beğendi
#4
Rowling bu kitabın basılması için yayınevlerini tek tek dolaşmış ama hepsinden olumsuz cevap almış. Bir gün yayınevi sahibi olan bir adamın torunu kitabı okumuş ve bayılmış. Çocuk dedesinden bu kitabı basmasını istemiş. Dede torununu kıramamış ve kitabı basmaya karar vermiş. Çocuk iyiki de ısrar etmiş. Yoksa bu büyülü evren hiç olmayabilirdi.

(27.11.2020, Saat: 19:52)Sadece Melek Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcSZfmUiQpmHtEw_Nv2RRly...Q&usqp=CAU]
Çocukluğumuz, birlikte büyüdüğümüz film. Kitaplarıyla, filmleriyle bize ışık olan, dostluğu, arkadaşlığı, aileyi, fedakarlığı bizlere en iyi şekilde yansıtan, zihinlerimize işleyen bu devasa evren 🌌. 
İyi ki varsınız 
Kalpama çok tatlı değiller mi❤❤❤
Sadece Melek ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Hayatımıza bu kadar etkisi olacağını bilmeden başladığımız bir yolculuğun ilk durağı...
Seri filmleri izlemek hep benim için çok zor olmuştur ama bu filmi ilk izlediğim zaman hiç durmadan bütün seriyi izlemek istedim. En başta biraz çocuk, biraz basit geliyor hikayesi ama sizi sonrasında öyle bir bağlıyor ki kendisine...
Harika bir film. Harika oyuncular. Harika hikaye.
Söylenecek pek bir şey de yok aslında. J.K. Rowling bizim için harika bir dünya yaratmış ve biz de o dünyanın bir parçası olmaktan çok mutluyuz.
EvriFaessa ve 2 diğer kişi beğendi
#6
kocam bir başlangıç en iyi başlangıç iyi ki başlamış
#7
Serinin ilk filmi olduğu için hep diğer filmlerden ayrı bakmışımdır bu filme bütün cocuk oyuncuların o küçük duruşu serinin o tatlı heyecanı izlerken ileri filmleri düşünüp duygulanmak...
#8
Harry Potter serisi çıktığında ilkokula gidiyordum. Öğretmenimiz kitabı almamızı ve özetini yazmamızı istemişti. Yıllar geçti tüm seriyi okudum tüm filmleri izledim ve hala izlerim hiç sıkılmadan. 6 yaşında kızım var şimdi ona izletmeye başladım. Okumayı öğrendiğinde kitaplarınıda okur inşallah.
#9
Çocukken izlerken ayrı zevk almıştım aradan 10 yıl geçti belki 10 defa izlemisimdir ama her seferinde başka bir zevk veriyor ..Bikmadan izleyeceğim filmlerden💪👏👏
#10
En çok Harry Potter gibi hissettiren film. Burada çünkü seyirciyi Harry Potter dünyasıyla daha çok tanıştırmaya çalışıyorlar hani bir şıkla yemekhanedeki tüm yemeklerin dolması ziyafet olması, hareket eden portreler, değişen merdivenler bir yandan klasik en masum Harry Potter büyülü müziği çalıyor. Ne zaman izlesem çocukluğuma dönerim böyle bi yorganın içinde sıcak çikolata içsem derim

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 unbalanced 5999 5 19.09.2021, Saat: 16:51
Son Cevap: Kayaabdullah
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 unbalanced 3775 4 26.03.2021, Saat: 12:14
Son Cevap: Nanze Wren
Harry Potter ve Sırlar Odası unbalanced 3745 15 22.01.2021, Saat: 22:33
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Melez Prens unbalanced 2449 9 22.01.2021, Saat: 22:31
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı unbalanced 2145 8 22.01.2021, Saat: 22:17
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Ateş Kadehi unbalanced 2119 8 22.01.2021, Saat: 22:15
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter'da tek bir şeyi değiştirebilecek olsaydınız o şey ne olurdu? Sude011 4361 18 22.01.2021, Saat: 22:07
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı unbalanced 2799 11 16.01.2021, Saat: 23:41
Son Cevap: hzyfcyrgl_
Alacakaranlık serisi mi yoksa Harry Potter mı Mahide 2192 6 05.04.2020, Saat: 16:55
Son Cevap: Orenda
When Harry Met Sally Black Eagle 875 0 12.02.2020, Saat: 15:15
Son Cevap: Black Eagle

Sponsor