Sponsor


#1
[Resim: 134925.jpg]

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 (Özgün adı: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2), J. K. Rowling'in aynı isimli kitabından iki bölüm olarak uyarlanan ve fantastik filmlerin ikincisi, Harry Potter film serisinin ise sekizinci ve son filmi. David Yates tarafından yönetilen, Steve Kloves tarafından yazılan, 2011'de gösterime giren Amerikan-İngiliz ortak yapımı filmin yapımcılığını David Heyman, David Barron, ve J.K. Rowling üstlenmiştir. Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1'in devamı olan filmde Harry Potter'ın Lord Voldemort'a ait Hortkulukları bulma ve yok etme mücadelesi anlatıtılır.

[Resim: harry-potter_16_9_1552148001-670x371.jpg]
Çekimler 19 Şubat 2009'da başlayıp, 12 Haziran 2010'da sona ermiştir, son çekim ise 21 Aralık 2010'da tamamlanmıştır.
Bölüm 2, tüm dünyada 2D, 3D, IMAX 3D Olarak 13-15 Temmuz 2011 tarihleri arasında vizyona girmiştir. Film, finansal açıdan 2011'in en çok izlenen filmi olmuştur. Açılış haftasında listenin en başına yükselen Bölüm 2, 483,2 milyon dolar hasılatla rekor kırmıştır. 2012'de hâlen dünyanın en çok hasılat yapan dördüncü filmi, hala 2011'in en çok hasılat yapan filmidir.
Blu-Ray ve DVD olarak sunumu 11 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşmiştir. Film, ayrıca 3D olarak da sunulmuştur ve ek olarak Harry Potter: Complete 8-Film Collection adlı kutulu sete dahildir.
[Resim: harry-potter-Q4mB_cover.jpg]
Harry Potter film serisinin son bölümüdür. Film Voldemort'un Dumbledore'un Mezarından Mürver Asayı almasıyla başlar. Müdür Severus Snape olmuştur. Okulun etrafı Ruh emicilerle çevrilidir. Ağır disiplin vardır.
Harry, Ron ve Hermione Gringotts'da Bellatrix Lestrange'nin kasasında Hortkuluk olabiliceğinden Gringotts'a Griphook'la Godric Gryffindor'un kılıcı için anlaşmaya varırlar. Çok özlü İksir ile Gringotts'a girerler Başta Banka çalışanlar işten şüphelenseler de Harry'nin İmperio büyüsü ile kasaya girmeyi başarmışlardır. Kasada Hortkuluğu bulurlar ancak çıkmaları zor olmuştur.
[Resim: 5c8d3b8445d2a04bdc383b14.jpg]
Harry, Ron ve Hermionee, Hogwarts'da da Hortkuluk olabileceğini düşünerek Dumbledore'un kardeşi Hogsmeade'de Domuz Kafası barında çalışan Aberforth'un yardımı ile Hogwarts'a girer. Müdür olan Severus Snape ise Harry'nin Hogsmade'de görüldüğüne dair bilgi almıştır. Bilgisi olup da bilgi vermeyen her öğrenci, öğretmen ve çalışanlar bilgi vermezse ağır cezalandırılacaktır diye söyler. Öğrencilerin arasından Dumbledore'u nasıl öldürürsün diye sorgulamayla Harry Snape'in karşısına çıkar Düello için Harry'e Asa çıkartan Snape karşısında Minerva Mcgonagall ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı'ndan üyelerle karşılaşır ve başta Mcgonagall'la düello yapmak isteyen Snape düello yaparlar, yenilir ve Hogwarts'dan kaçar. Öğrenciler sevinçle karşılar, bir anda Voldemort büyüyle Hogwarts'a konuşmaya başlar ve Harry'i ister. Slytherin öğrencileri yakalayın onu der ancak sonra Zindanlara gönderilirler.
Minerva Mcgonagall, Profesörler, Zümrüdüanka Üyeleri, 17 yaş üzeri öğrenciler önce Okulu savunma büyüsüyle korumaya başlarlar. Savaş da büyük kayıplar verilir. Harry Rowena Ravenclaw'ın kayıp diademini bulabilmek için bilen birisi olabileceğinden Rowena'nın hayalet kızı Helena Ravenclaw'dan öğrenirler, İhtiyaç odasındadır. Harry Ron ve Hermonie İhtiyaç odasına giderler. Diademi bulurlar. Fakat Draco Malfoy, Crabbe ve Goyle ile karşılaşırlar. Crabbe ölüm yiyenlerden öğrendiği bir ateşli büyü (Zebani Ateşi) yapar ama kontrol edemez, büyünün başlattığı yangından dolayı ölür. Harry, acıyarak Malfoy ve Goyle'u kurtarırlar. İhtiyaç odasında buldukları diademi Hortkuluk olduğundan tam kapının dışında Zebani Ateşiyle yok ederler. Artık onlar için iki hortkuluk kalmıştır o da Voldemort'un yılanı Naginidir diğerini Voldemort dahi bilmiyordur.
[Resim: 1c00cc58075d1765ad7e952ee8c0c5a8.jpg]
Voldemort ve Nagini'yi bulmak isteyen Harry, Voldemort'un gözlerinden onların Bağıran Baraka'da olduklarını öğrenir ve üçlü oraya gider. Gittiklerinde, Nagini'nin, Voldemort'un emri ile Mürver Asa'ya daha çok hâkim olabilmek için Snape'i öldürdüğünü görür. Snape, ölmeden hemen önce Harry'e Dumbledore'un Harry'e anlatmasını istediklerini barındıran anılarını verir, Harry bu anıları okulda Dumbledore'un odasındaki Düşünseli'ne aktarır ve Snape'in o ana kadar gizli kalan anılarını öğrenir. Snape'in çocukluğundan beri Lily Evans'a (Harry'nin annesi) aşık olduğunu, Voldemort Harry'yi ve ailesini öldürmek için aramaya başladığı andan itibaren aslında Dumbledore ve Zümrüdüanka adına ajanlık yaptığını, Harry'yi yıllarca Dumbledore'la birlikte koruduğunu, Dumbledore'un en çok güvendiği kişi olduğunu ve Dumbledore'u öldürmesinin, Dumbledore'un planının bir parçası olduğunu anlar (Dumbledore bir yıl önce hortkuluk olan yüzüğü kullandığı için lanetlenmiştir bu yüzden bir yıl sonra ölür). Anılar bittikten sonra Harry, kendisinin de bir hortkuluk olduğunu Voldemort'un isteği dışında ruhunun bir parçasının Harry'nin bedenine girdiğini ama bundan Voldemort'un bile haberinin olmadığını öğrenir. Yani kendisinin de ölmesi, özellikle de Voldemort tarafından öldürülmesi gerekmektedir. Harry, Voldemort'la karşılaşmaya gider, bu arada yolda Diriltme Taşı'nı kullanır ve ölüme doğru giderken yanında James, Lily, Sirius ve Lupin'i görür, onlarla konuşur, yanında yürümeleri ona cesaret verir. Voldemort'u bulduğunda hiçbir şey yapmaz. Voldemort Harry'i öldürür (yani öldürdüğünü zanneder ancak Harry ile arasındaki bağ sayesinde Harry sadece kendinden geçer).
Harry kendini King's Cross istasyonunda bulur. Dumbledore ile uzun uzun konuşur. İstasyonda bir sandalyenin altında garip sesler çıkaran, vıcık vıcık bir yaratık görür, bu büyük olasılıkla, Voldemort'un Harry'nin içinde kalan, ancak Harry'i öldürmek için yaptığı büyüyle istemeden yok ettiği hortkuluktaki ruh parçasını simgelemektedir.
Harry uyandığında Harry'nin içindeki hortkuluk da yok olmuştur.
Harry uyanır fakat belli etmez. Narcissa Malfoy, Voldemort'un emriyle Harry'nin ölüp ölmediğini kontrol eder, ama o anda gözü kendi oğlundan başkasını görmediği için Harry'nin yaşamasına ya da Voldemort'un kazanıp kaybetmesine aldırmaz, ona Draco Malfoy'un iyi olup olmadığını sorar. Harry'den evet cevabını alınca kalkar ve Harry'nin ölmüş olduğunu ilan eder. Ölüm yiyenler sevinç içindedir. Hagrid, Voldemort'un zoruyla Harry'in bedenini Hogwarts'a götürür. Voldemort Harry'nin öldüğünü, Hogwarts'da herkese açıklar, artık direnmemeleri gerektiğini söyler. Hagrid'in Kucağında olan Harry Neville'nin savaş daha bitmedi demesiyle Harry Hagrid'in kucağından atlayarak asayla Naginiye atak yapar. Ölüm Yiyenler Grubunda herkes şaşkındır tekrar savaşıp savaşmamakta kararsızdırlar, Malfoy ailesi kaçar. Voldemort ise büyük sinirle Kalede Harry'le düellolar yapar. Molly Weasley, Fred'i öldürdüğü için Bellatrix'i öldürür. Harry, Voldemort ile konuşur. Mürver Asa'nın asıl efendisinin kendisi olduğunu söyler. Mürver Asa da bu sırada Voldemort'un elindedir. Fakat Mürver Asa'nın gerçek sahipliği, Dumbledore'dan Draco Malfoy vasıtasıyla Harry'e geçmiştir. Harry ve Voldemort düello yaparlar. Voldemort'un Avada Kedavra laneti ile Harry'in Expelliarmus büyüsü havada karşılaşır.
[Resim: Harry-Potter-and-the-deathly-Hallows-part-2-movie.jpg]
Hogwarts avlusunda bu sırada Neville Longbottom Gryffindor'un kılıcı ile Nagini'yi öldürür. Artık tüm Hortkuluklar yok olmuştur. Voldemort artık bir ölümlüdür.
Asa kendi sahibini öldürmeyeceğinden , Avada Kedavra laneti seker ve Voldemort'a çarpar. Voldemort ölür ve savaş sona erer. Harry, Mürver Asa'yı alıp kendi asasını tamir eder ve Mürver Asa'yı kırar ve köprüden aşağı atar.
[Resim: neville-and-voldemort-are-similar-in-many-ways.jpg]
Savaşta ise 50 kişi ölür. Fred Weasley, Remus Lupin, Tonks ve Colin Creevey de ölür.
19 yıl sonra Harry ve Ginny, Ron ile de Hermione evlenir. Harry ve Ginny'nin üç çocuğu olur; Lily Luna, James Sirius ve Albus Severus. Hermione ve Ron'un ise iki çocuğu olur; Hugo ve Rose. Ayrıca Neville Longbottom, Hogwarts'ta Bitkibilim öğretmeni olmuş ve Hannah Abbott ile evlenmiştir.
[Resim: harry-potter-epilog-1280x720.jpg]
#2
Hem mutlu hem hüzünlü kısımlar ile beraber aksiyon ve aşk ile beslenmiş bir bölüm
#3
fragmanın tüm dünyada yarattığı etkiyi hatırlıyorum. it all ends diye. Draco'nun Harry'e yardım ettiği kısmı filmde koymadılar diye çok sinirlenmiştim hala sinirliyim hahah. Canım Draco'yu insanlar hala kötü iğrenç biri sanıyor ama sonda Harry'nin Hagrid'in kucağından kurtulup Voldemort'a sağlaması Draco sayesinde. Draco asasını Harry'ye fırlatıyor. Sonunda anlıyorsun ki Draco her ne kadar kendini beğenmiş biri olsa da aslında çoğu şeyi ailesinin zoruyla yapıyor, kendi ailesinden korkan sevgiyi bilmeyen bir çocuk. Kitaptaki birçok önemli detay yok bu son iki filmde. Kitabı okunmalı kesinlikle

#4
izlerken ağladığım serinin tek filmi
#5
Harry poter filmlerindeki sandalye modellerine dikkat edeniniz oldu mu.  Çok entellektüel çok güzel zarif ve ilgi çekici. Bayılıyorum böyle güzel dekore edilen filmlere.
admin beğendi
#6
Çok ilginç bir film eglenceli olması ile beraber ilgi cekicide çok entellektuel ve izlenmesi gereken bir film tavsiye ederim 
Herkes izlemeli emeginize sağlık....
admin ve 1 diğer kişi beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 unbalanced 3024 4 26.03.2021, Saat: 12:14
Son Cevap: Nanze Wren
Harry Potter ve Sırlar Odası unbalanced 3058 15 22.01.2021, Saat: 22:33
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Melez Prens unbalanced 2103 9 22.01.2021, Saat: 22:31
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı unbalanced 1789 8 22.01.2021, Saat: 22:17
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Ateş Kadehi unbalanced 1729 8 22.01.2021, Saat: 22:15
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Felsefe Taşı unbalanced 2777 13 22.01.2021, Saat: 22:11
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter'da tek bir şeyi değiştirebilecek olsaydınız o şey ne olurdu? Sude011 3856 18 22.01.2021, Saat: 22:07
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı unbalanced 2328 11 16.01.2021, Saat: 23:41
Son Cevap: hzyfcyrgl_

Sponsor