#1
[Resim: Harry-Potter---Harry-Potter-ve-Sirlar-Od-052e.jpg]

Harry Potter ve Sırlar Odası (İngilizce: Harry Potter and the Chamber of Secrets), Chris Columbus tarafından yönetilen ve Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan 2002 yapımı fantezi filmidir.  J. K. Rowling'in 1998 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Steve Kloves tarafından yazılırken yapımcılığı David Heyman tarafından üstlenildi. 2001 yapımı Harry Potter ve Felsefe Taşı filminin devamı ve Harry Potter film serisinin ikinci filmi olan filmde, Harry Potter'ın Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki ikinci yılında Salazar Slytherin'in vârisinin Sırlar Odası'nı açması ve okuldakileri taşlaştıran bir canavarı serbest bırakması konu edilmektedir. Filmin başrollerinde Harry Potter rolüyle Daniel Radcliffe, Ron Weasley rolüyle Rupert Grint ve Hermione Granger rolüyle Emma Watson yer alırken aynı yıl ölen Richard Harris, son kez Profesör Albus Dumbledore rölünü üstlendi.Harry Potter, yazı Hogwarts'taki arkadaşlarından hiç mektup almadan Dursley ailesinin yanında geçirir. Odasında karşısına çıkan ev cini Dobby, kendisini Hogwarts'ın tehlikeli olduğu ve okula dönmemesi konusunda uyarır. Harry'nin karşı çıkması üzerine ona gönderilen mektuplara el koyduğunu itiraf eder ve onu zor durumda bırakmak için salondaki pastayı yere düşürür. Dursleyler Harry'yi odasına kilitler, ancak Ron Weasley ve ikiz ağabeyleri Fred ve George, babalarının uçan arabasıyla onu kurtarırlar.

[Resim: AAAABQlf4FBAAl3LBfFVpWgzQyAkavE2RD48fUW5....jpg?r=ad4]
Okul alışverişi sırasında Harry ve Weasleyler, Rubeus Hagrid ve Hermione Granger ile karşılaşırlar. Hep birlikte karanlık sanatlara karşı savunma dersinin hocası olacağını açıklayan ünlü büyücü Gilderoy Lockhart'ın imza gününe katılırlar. Harry, Draco Malfoy ile karşılaştığında Malfoy'un babası Lucius ile tanışır. Bu sırada Lucius'ın Ginny Weasley'nin eşyalarının arasına gizlice bir kitap bıraktığını görür ancak bundan kimseye bahsetmez. Harry ve Ron, Peron 9¾'ten içeri giremeyince Hogwarts'a uçan arabayla giderler. Vardıklarında arabayı Şamarcı Söğüt'e çarparlar ve Ron'un asası kırılır. Profesör McGonagall okuldan kovulacaklarını düşünen ikiliye ceza verir.
[Resim: 953410f168600381d67be3ebadfc0cbb.jpg]
Harry, cezasını çekerken ilginç sesler duyar ve daha sonra kanla yazılmış "Sırlar Odası açıldı" mesajı ile birlikte okul hademesi Argus Filch'in kedisi Bayan Norris'i taşlaşmış şekilde bulur. McGonagall, Hogwarts'ın kurucularından Salazar Slytherin'in efsaneye göre gizli bir oda inşa ettiğini, odaya sadece vârisinin kontrol edebileceği ve okulu tüm safkan olmayan büyücü ve cadılardan temizleyebilecek bir canavar koyduğunu anlatır. Harry ve Ron, vârisin Malfoy olduğundan şüphelenince Hermione de Çok Özlü İksir içerek kılık değiştirmeyi ve Malfoy'u sorgulamayı önerir. Üçlü, iksiri hazırlamak için hayalet Mızmız Myrtle'ın bulunduğu ve kullanılmayan bir tuvaleti seçer.
[Resim: 421e861955dc9f0e1a01ac7cb751cbca.jpg]
Harry, düello eğitimi sırasında bir yılanla konuşunca okuldakiler onun vâris olduğunu düşünür. Harry ve Ron, Noel günü Malfoy'un vâris olmadığını öğrenirler ancak Malfoy, elli yıl önce Sırlar Odası'nın açıldığını ve bir kızın öldüğünü anlatır. Harry, eski Hogwarts öğrencisi Tom Riddle'a ait büyülü bir günlük bulur ve günlük onu elli yıl öncesindeki bir ana götürünce Riddle'ın o dönem öğrenci olan Hagrid'i Sırlar Odası'nı açmakla suçladığını görür. Günlük çalınınca ve Hermione taşlaşınca Harry ve Ron, Hagrid'i sorgularlar. Profesör Dumbledore, Cornelius Fudge ve Lucius, Hagrid'i Azkaban'a götürmek için gelirler, fakat Hagrid, Harry ve Ron'a örümcekleri takip etmelerini söyler. Harry ve Ron, Yasak Orman'da Hagrid'in dev evcil örümceği Aragog ile buluşurlar ve ondan Hagrid'in masum olduğunu ve Sırlar Odası'ndaki canavarla ilgili küçük bir ipucu öğrenirler.
[Resim: DdJ-KONWAAATV4x.jpg]
Hermione'nin taşlaşmış elindeki buruşturulmuş kitap sayfası, canavarın kendisiyle doğrudan göz teması kuranları anında öldüren, kendisini dolaylı olarak görenleri ise taşlaştıran dev bir yılan olan basilisk olduğunu ortaya koyar. Okul kadrosu Ginny'nin Sırlar Odası'na götürüldüğünü öğrenir ve Lockhart'ı onu kurtarmaya ikna eder. Harry ve Ron, sahtekâr olduğunu öğrendikleri ve kaçmayı planlayan Lockhart'ı bulurlar. Myrtle'ın elli yıl önce öldürülen kız olduğunu bilerek Lockhart'ı tuvalete götürürler ve Sırlar Odası'nın girişini bulurlar. Lockhart, odaya girdiklerinde Ron'un kırık asasını Harry ve Ron'a karşı kullanır, ancak yaptığı büyünün geri tepmesiyle kendi hafızası silinir ve odada göçük olur.
[Resim: harry-potter-ve-srlar-odas-fragman_69071...40x360.jpg]
Harry odaya tek başına girer ve Ginny'yi başında Riddle beklerken baygın bir hâlde bulur. Riddle, günlüğü kullanarak Ginny'yi kontrol ettiğini ve odayı tekrar açtığını açıklar. Gelecekteki yeni kimliğinin anagramını "I am Lord Voldemort" şeklinde yarattığında Harry, onun Slytherin'in vârisi ve Voldemort'un gerçek kimliği olduğunu anlar. Dumbledore'un anka kuşu Fawkes, Seçmen Şapka ile birlikte gelir ve Riddle'ın basiliski çağırmasına yol açar. Basiliski kör eder ve Harry'nin kör olmadan veya taşlaşmadan basiliske bakmasına olanak tanır. Seçmen Şapka daha sonra Gryffindor'un Kılıcı'nı ortaya çıkarır ve Harry, bu kılıçla basiliski öldürür ancak bu sırada onun dişlerinden biri tarafından yaralanır.
[Resim: 52a1b833ad2f06a485b6901e99b6cb06.jpg]
Harry, basiliskin dişiyle günlüğü yok ederek Riddle'ı mağlup eder ve Ginny'yi canlandırır. Fawkes'un göz yaşı ile iyileşir, arkadaşları ve Lockhart ile birlikte Sırlar Odası'ndan çıkar. Dumbledore onları över ve Hagrid'in salıverilmesini emreder. Harry'ye kullandığı kılıcın Godric Gryffindor'a ait olduğunu ve Harry'nin Slytherin yerine Gryffindor'u seçmesi nedeniyle Voldemort'tan farklı olduğunu söyler. Harry, aynı zamanda Dobby'nin efendisi olan Lucius'ı Ginny'ye günlüğü vermekle suçlar ve onu kandırarak Dobby'nin serbest bırakılmasını sağlar. Basiliskin kurbanları iyileşir, Hermione Harry ve Ron'a kavuşur ve Hagrid Azkaban'dan çıkar. Filmin son sahnesinde Lockhart'ın deli gömleği giydiği ve Who Am I? adlı bir kitap yayımladığı görülür.
Sadece Melek ve 1 diğer kişi beğendi
#2
Yazınız için teşekkürler çok güzel olmuş   Kalpli Göz  Her ne kadar bir Potterhead olamamışsam da gerçekten bu evreni çok seviyorum. Harry Potter'la büyüdüm desem yeridir ve bu yüzden bence şanslı bir çocukluk geçirdiğimi düşünüyorum, biliyorum katılacaksınızdır  Gülme
 Ve sizle bu güzel keşfim, serinin özetini geçen resmi paylaşıyorum...
[Resim: 0VxU7k.jpg]
#3
Seriyi o kadar çok seviyorum ki kelime bulamıyorum. Sadece şunu söylemek istiyorum; son fotoğrafta gördüğünüz kapı cgi değil gerçek kapı. Özel bir mekanizması var. Filmin çekildiği stüdyoya yani Hogwarts'a giderseniz görebilirsiniz. Hatta çok şanslıysanız çalıştığını bile görebilirsiniz.
semiramis beğendi
#4
bir Slytherin olarak seride benim için özel yeri olan film. Nedense Sırlar Odasını veya kitabını seven serinin diğer filmlerine göre çok fazla yok. Ama benim için mükemmeldi. Sırlar Odasındaki yıllarca korunmuş olan o gizem. Oözel yılanlı kapı. İzlerken keşke parseltongue olsam yılanlarla konuşabilsem dedirtiyor insana. Basilisk hele, herkes korkunç bulabilir ama ben ve slytherinliler için mükemmel bir yaratık 😂
#5
Harry potterin kötü olma imkanı pek yok açıkçası. Her zaman ki gibi harika ❤❤❤
#6
Harry Potter serisinin en sevdiğim filmlerinden biri bende yeri çok ayrı
unbalanced beğendi
#7
Kaç yaşına gelirsem geleyim hep izleyeceğim serilerden birisi ☺️
unbalanced beğendi
#8
TV de her çıktığında mutlaka izlerim. Aslında istesem internetten de izlerim ama tv de varsa orda izlemem lazım evdeki herkes de izlesin
unbalanced beğendi
#9
Bu filme bayılıyorummm😍😍😍😍
unbalanced beğendi
#10
HARRY nin her bölümü güzel ❤❤❤

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 unbalanced 3189 5 19.09.2021, Saat: 16:51
Son Cevap: Kayaabdullah
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 unbalanced 1785 4 26.03.2021, Saat: 12:14
Son Cevap: Nanze Wren
Harry Potter ve Melez Prens unbalanced 1353 9 22.01.2021, Saat: 22:31
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı unbalanced 1075 8 22.01.2021, Saat: 22:17
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Ateş Kadehi unbalanced 1074 8 22.01.2021, Saat: 22:15
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Felsefe Taşı unbalanced 1682 13 22.01.2021, Saat: 22:11
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter'da tek bir şeyi değiştirebilecek olsaydınız o şey ne olurdu? Sude011 2775 18 22.01.2021, Saat: 22:07
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı unbalanced 1414 11 16.01.2021, Saat: 23:41
Son Cevap: hzyfcyrgl_