Sponsor


#1
[Resim: 58608.jpg]

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (Özgün adı: Harry Potter and the Order of the Phoenix), Harry Potter serisinin aynı adlı beşinci kitabından uyarlanan, 2007 yapımı, fantastik macera filmi. Yönetmenliğini David Yates'in, senaristliğini Michael Goldenberg'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosu Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Bonnie Wright, Matthew Lewis, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Warwick Davis, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Brendan Gleeson, Richard Griffiths, Jason Isaacs, Gary Oldman, Alan Rickman, Fiona Shaw, Maggie Smith, Imelda Staunton, David Thewlis, Julie Walters ve Emma Thompson'dan oluşmaktadır.
[Resim: harry-potter-ve-zumruduanka-yoldasligi.jpg]
İlk dört filmin senaristi olan Steve Kloves bu filmin senaryosunu yazmamıştır. Filmin yapımcı şirketi Warner Bros.’dur ve Birleşik Krallık'ta 11 Mayıs 2007'de gösterime girmiştir. Filmin çekimi, montajı, düzenlenmesi gibi işlemler Ağustos 2006'da başlamış ve aynı yılın Ekim ayının başlarında tamamlanmıştır.
J.K. Rowling şahsi internet sitesinde 19 Ekim 2006 tarihinde yaptığı bir açıklamada filmin kendisine gönderilen 20 dakikalık bir özetini izlediğini ve bunu çok etkileyici bulduğunu ayrıca bu filmin serinin en iyisi olduğunu söylemiştir. Diğer eleştirmenlerin aksine Rowling kitabının adaptasyonlarını beğendiğini belirtmektedir.
Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda beşinci yılını bekleyen Harry Potter, Dursley ailesiyle geçirdiği yaz tatili boyunca ne sınıf arkadaşlarından ne de en yakın dostları Ron Weasley ve Hermione Granger'dan tek bir mektup almıştır. Bu yüzden Harry için yaz uzun ve yalnız geçmiştir.
[Resim: Orderfotooo.jpg]
Yaz tatili için teyzesi ve eniştesi ile birlikte kalırken ruh emicilerin saldırısına uğrar. Harry kendisini ve kuzeni Dudley'i koruyabilmek için bir Patronus büyüsü yapar. Bu olaydan hemen sonra Harry, teyzesinin komşusu Arabella Figg'in bir kofti olduğunu ve Dumbledore tarafından onu korumak için görevlendirildiğini öğrenir. Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi'nden dolayı Sihir Bakanlığı, Harry'yi bir duruşmaya çağırır ve belki de Harry Hogwarts'tan atılacaktır.
[Resim: UnderratedHP11.jpg]
Bir gece Dumbledore emriyle aralarında Alastor ‘Deli-Göz’ Moody, Kingsley Shacklebolt ve Nymphadora Tonks’un da bulunduğu bir grup Seherbaz (Kara büyücü avcıları) Harry’nin kapısına gelip, Dumbledore’un, Sihir Bakanlığı’nda resmi bir temyiz duruşması ayarladığını söyleyerek, genç büyücüyü apar topar, vaftiz babası Sirius'un Grimmauld Meydanı 12 numaradaki evine götürürler. Bu ev aynı zamanda Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın gizli karargâhıdır. Sirius toplantılar için ailesinin evini Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na açmıştır. Harry, Moody'nin gösterdiği eski fotoğrafla annesiyle babasının da Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın ilk üyelerinden olduğunu ve şu anki örgüt üyeleri arasında Molly ve Arthur Weasley’nin, Remus Lupin’in, Severus Snape’in ve şaşkınlık ve memnuniyetle karşıladığı vaftiz babası Sirius Black’in de bulunduğunu öğrenir. Harry’nin duruşmadaki tek umudu, genç büyücünün temelli gitmesini istemek için kendince sebepleri olan Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın yönettiği kurmaca mahkemede kendini savunmaktır. Harry, büyük ölçüde Hogwarts’ın emektar müdürü Albus Dumbledore’un müdahalesiyle ve tanık Arabella Figg sayesinde suçsuz bulunarak Fudge’ı çok üzer, ama ilk kez okuluna dönerken kaygılı ve huzursuzdur.
[Resim: harry-sirius-fc.jpg]
Hogwarts’a dönüşünde, Harry hem şüpheli bakışlar, hem Gelecek Postası'nın Harry’nin soyadını Potter’dan “Plotter”a (entrikacı) çevirerek attığı başlık ve hem de Lord Voldemort’un dönüşüyle ilgili yalan söylediği suçlamasıyla karşılaşır. Kendini yalnız ve dışlanmış hisseden Harry, Ron ve Hermione’nin yardım ve destek önerilerine bile ayak diretir çünkü yaşadıklarını kimsenin anlayamayacağını düşünmektedir, hatta en yakın arkadaşlarının bile...
Hogwarts’ta yeni okul yılının başında öğretmen kadrosuna yeni bir isim eklenmiştir. Dumbledore'un tüm karşı çıkışlarına rağmen sihir bakanı Cornelius Fudge, Dolores Jane Umbridge'ı okula Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi öğretmeni olarak atar. Dolores Umbridge aynı zamanda bakanlığın casusudur. Hogwarts öğrencileri Dolores Umbridge’in gözlerini diktiği tek hedef değildirler. Öğretmenler de onun utanç verici saldırılarından paylarını alırlar. Kehanet öğretmeni Sybill Trelawney, Büyü öğretmeni Flitwick ve Hagrid Umbridge’in standartlarının altında kalır. Daha sonra Umbridge'e okul kurallarını keyfine bağlı olarak değiştirme yetkisi verilir. Profesör Umbridge, Hogwarts’ta gitgide artan gücünü kullanırken, yeni ve her biri bir öncekinden daha katı kararnameler gelmektedir. Hemen hemen her gün, yeni bildiriler Hogwarts’ın taş duvarlarına asılarak, Umbridge’in düzene aykırı bulduğu ne varsa yasaklamaktadır.
[Resim: 18826452.jpg]
Harry, Ron ve Hermione'nin teşviğiyle bazı öğrencilere Karanlık Sanatlar’a karşı kendilerini korumaları için gerekli büyüleri öğretmeye başlar. Bu öğrenciler Ginny'nin fikriyle kendilerine "Dumbledore'un Ordusu" adını takar. Toplantılarını ev cini Dobby'nin önerdiği İhtiyaç Odasında yapmaya başlarlar. Toplantılara Harry'nin hoşlandığı Cho Chang'de katılır. Noel tatilinde önceki toplatılarından sonra çıkışta Harry'nin hayatındaki ilk öpüşme gerçekleşir.
Hagrid'in derslerinden birinde iskelet kanatlı Testral’leri işlerler. At özellikleri taşısalar da kesinlikle at olmayan bu yaratıklar at ile ejderhanın ilginç bir karışımını andırmaktalar ve sadece ölüme birinci derecede tanıklık etmiş kişiler tarafından görülebilirler. Cedric’in ölümüne tanık olan Harry, kendilerini Hogwarts’a taşıyan faytonları çekenlerin Testral’ler olduğunu ilk kez görür. Küçük bir çocukken, annesinin ölümüne tanık olmuş olan Luna Lovegood da onları görebilmekte ve bu zarif yaratıkları dostları kabul etmektedir. Harry ve Luna dışında herkes için görünmez olsalar da, Testral’ler, Dumbledore’un Ordusu’nun genç büyücülerini cesaretlerini, ve cephanelerine yeni kattıkları her büyüyü sınayacak olan ilk savaşlarını yapacakları yere götürmekte yeri doldurulamaz bir görev üstlenmiştirler.
[Resim: Harry-Potter-ve-Z%C3%BCmr%C3%BCd%C3%BCan...00x399.jpg]
Hagrid okuldan atılmasının yaklaştığını hissederek Harry ve Hermione'ye okula geç gelmesinin sebebi olan üvey kardeşi Grawp'ı gösterir ve kendi gittiğinde kardeşine onların bakmasını söyler. Hagrid Grawp'ı yasak ormanda saklamaktadır.
Harry bir gece korkunç bir kabustan uyanır. Duruşma için Bakanlığa gittiğinde gördüğünü hatırladığı bir kapının ardından Sirius’a saldırıldığını görmüştür. Aslında kabusun onu Bakanlığa çekmek için kullanılan bir tuzak olma ihtimalinin farkındadır ama bu riski göze alacaktır. Sirius artık onun tek ailesidir. Bunun üzerine Harry ve Dumbeldore'nin Ordusu elemanlarından Hermione Granger, Ron Weasley, Ginny Weasley, Neville Longbottom, ve Luna Lovegood, Sirius'u kurtarmaya giderler. Sihir Bakanlığı’ndaki Gizem Departmanı’na vardıklarında, altı genç büyücü Kehanet Salonu’na yönelirler. Burası görünüşe göre her biri birer cam küreye konmuş ve sonra da sıra sıra uzanan raflarda dosyalanmış sayısız kehanetle dolu, uçsuz bucaksız bir odadır. Harry, birdenbire Kehanet Salonu’nu daha önce gördüğünü hatırlar, ama numaralandırılmış raflar arasında gezdikleri sırada esas büyük keşfi yapan kişi Neville olur: Cam kürelerden birinin üzerinde Harry Potter yazdığını görür. Kehanetin, kendisi ile Lord Voldemort arasındaki bağlantının anahtarı olduğunu bilmeyen Harry küreyi eline alır. Öğrenciler, Voldemort'un ölüm yiyenleri tarafından Esrar Dairesi'nde kurulan tuzağa düşerler. Zümrüdüanka yoldaşlığı elemanlarının takviyesi zamanında yetişmesine rağmen, Sirius, kuzeni Bellatrix Lestrange tarafından Adavra Kedavra laneti ile öldürülür. Voldemort ortaya çıkar ve Harry'e ölümcül lanetler göndermeyi dener. Fakat Dumbledore da zamanında ortaya çıkar ve Harry'yi korur. Voldemort, Bellatrix Lestrange ile birlikte ortadan kaybolur fakat sihir bakanlığı artık Voldemort'un döndüğüne inanmıştır. Harry ve Dumbledore temize çıkmıştır.
Sadece Melek beğendi
#2
Şu bilgiyi okuyunca şaşırmıştım:
Alıntı:Film serinin en uzun kitabı (1114 sayfa) olmasına rağmen serinin en kısa filmi (138 dakika) olmuştur.

Bir şeyi kısaltarak anlatmak zordur bence ve buna rağmen çok başarılı bir iş çıkmış. Kalpli Göz
unbalanced beğendi
#3
Bu filmde aralarındaki bağı ve dumbeldore a olan sevgilerini çok güzel hissediyoruz tabii sirius da dahil bu sevgiye bizi biraz ağlatsa da çok sevdiğim bi filmdir serideki
unbalanced beğendi
#4
Kitapta “Asil ve Çok Köklü Black Ailesi” hakkında bir sürü bilgi edindiğimiz ve özellikle de Çapulcular sahnesi aldığımız için serinin en sevdiğim ikinci kitabı olabilir. Birincisi tabii ki Çapulcular ile ilk tanıştığımız Azkaban Tutsağı 💓
#5
Serinin en uzun ve bana göre en güzel kitabı. Film olarak da o bildik harry potter in dünyasını tam anlamıyla hissettiren görseller ve atmosfer..
#6
Serinin en iyi ikincisi diyeceğim çünkü benim için ateş kadehi hep birinci sıraya gelmiştir.
#7
En sevdiğim bölümlerden birisi hiç Bi şeye hem bu kadar üzülüp hem de bu kadar sinirlenmemiştim sirius un ölümü beni hep üzmüştür.
#8
Bence serinin en cok etkileyen filmi. O kadar fazla sey oluyor ki.
Kimse Harry’ye inanmiyor diye zaten sinir oluyorsun. Umbridge denen kisilik Imelda Staunton’in mukemmel oyunculuguyla tum sinir hucrelerine dokunmayi becerebiliyor, Trelawney‘i acimadan okuldan atmaya calismasi falan ama o havai fisekli ejderhadaki kadar icimin yaglarinin eridigi bi kisim hatirlamiyorum herhalde. Takimin onca gizlice defence against dark arts calismalardan sonra sonuclarini almasi. Bellatrix’in Sirius’oldurmesi, Dumbledore vs Voldemort savasi, ve sonunda nihayet insanlarin voldemortu gorup Harry’e inanmasi. Bu kadar cok sey olan birtek Azkaban vardi herhalde. Mukemmel bi bolum. Ayrica bu kitapta/filmde ilk kez gercek ergenleri goruyormusuz gibi. Dagibik kiyafetler, koridorun bi kosesinde opusmeler, ergen kiskanmalari tam klasik bir lise hayatini ilk kez burada goruyoruz. Cok seviyorum serinin bu bolumunu
#9
Serinin en sevdiğim ve en sinir olduğum filmidir
#10
Bence hp serisinin en akıcı filmi budur

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 unbalanced 5999 5 19.09.2021, Saat: 16:51
Son Cevap: Kayaabdullah
Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 unbalanced 3775 4 26.03.2021, Saat: 12:14
Son Cevap: Nanze Wren
Harry Potter ve Sırlar Odası unbalanced 3745 15 22.01.2021, Saat: 22:33
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Melez Prens unbalanced 2449 9 22.01.2021, Saat: 22:31
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı unbalanced 2145 8 22.01.2021, Saat: 22:17
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Ateş Kadehi unbalanced 2118 8 22.01.2021, Saat: 22:15
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter ve Felsefe Taşı unbalanced 3251 13 22.01.2021, Saat: 22:11
Son Cevap: Busetrk
Harry Potter'da tek bir şeyi değiştirebilecek olsaydınız o şey ne olurdu? Sude011 4361 18 22.01.2021, Saat: 22:07
Son Cevap: Busetrk
Alacakaranlık serisi mi yoksa Harry Potter mı Mahide 2192 6 05.04.2020, Saat: 16:55
Son Cevap: Orenda
When Harry Met Sally Black Eagle 875 0 12.02.2020, Saat: 15:15
Son Cevap: Black Eagle

Sponsor