Sponsor


#1
[Resim: konudeposu-kdkd92fgk3mcvmas212-1024x576.jpg]

2019 yılında Netflix üzerinden vizyona giren 'I am Mother' filmi 1 saat 53 dakikalık bir uzunluğa sahip. Daha önce pek ismini duymadığımız Grant Sputore yönetmen koltuğunu alırken filmin IMDb puanı 6,7.

Konusu, gelecekte insanların türü tehlike altına girmiş, nüfus yok olacak kadar seyrelmiş ve yerini droidlere (robotlara) bırakmıştır. Geleceğe ışık getirmek ve insanlığı yeniden yaratmak amacıyla robotları tasarlayan geçmişte yaşamış insanlardır. Düşündükleri gerçekleşen bu insanların yerini robotlar almışken bu robotlara işlenen bilgiyse; döllenmiş, zigot halindeki embriyoyu gereken kuvarsa koyup büyütmektir.  ''Mother (anne)'' adı verilen bu robot yüz binlerce embriyo arasından kadın cinsiyetine sahip bir embriyoyu seçerek büyütmeye başlar.

[Resim: tumblr_pst243BVfj1qmhhc4o1_1280.png]

Geçen zaman boyunca sürekli aynı çatı altında, bir robot ile büyümek zorunda olan bu kız dışarıya ait -Anne'nin ona söylediği kadarıyla- bilgileri Anne'den eğitim alarak öğrenir. Bu öğrenimi sonucunda bir sınava girer ve başarı oranı robot tarafından düzenli olarak analiz edilir. Böylelikle, içeride olmasına karşın eski dünyaya ait bilgileri veya birikimleri Anne'ye kodlanmış bilgiler ile öğrenecek ve olması hedeflenen insan popülasyonun ilk basamağını oluşturacaktır.
Bu kız, dışarıya ait merakını arttıracak bir olay yaşar. Bulundukları yerden hiç çıkmamış bu yerin kapısına hiç ummadığı ve tanımadığı bir insan belirir. Anne'den gizlice bu kadını içeriye alan kızı öğrenecek olduğu gerçekler silsilesi bekliyor olacaktır.


Bilim kurgunun taşlarını yerinden oynatacak bir hikâyeye sahip bu fantastik film, distopik bir açıdan ele alınırken bir sürü soruyu peşinde getiriyor. Değinilmek istenen gelecek hakkındaki mitleri yıkarken, yaşanması mümkün gelecek kaderini gerçeğe yakın bir şekilde ele alıyor. Anne'nin kendisine atanan, neredeyse sonsuz bilgi birikimi ve nereden bakarsak bakalım özünde bir robot olması, doğru bir insan yetiştirmeye çalışmanın en önemli örneği oluyor. Fakat film boyunca düşünecek olacağımız "gerçekten robotlar annelik yapabilir mi?" sorusunun cevabına yaklaşacağız.
Filmin bu konusuna dalmak oldukça normal. Gelgelelim işleniş sıkıcı bir şekilde yavaşlatılarak anlatılmış ve aksiyon olma potansiyeline sahip yerler alabildiğine indirgenmiş. Onun haricinde IMDb puanına bakmaksızın izlemeniz gereken filmlerden.

[Resim: MV5BMTkxMTczNTA4Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwNDAy...@._V1_.jpg]  

worldwideweb ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Film güzeldi ama ben sıkıldım açıkçası. Yani konuya inene kadar uzatılmış sahneler vardı. Aksiyon sahnelerini atlamislar gibi hissettim.
Filmin puanı bu yüzden düşük bence.
Ama yine de izlenebilir bir film. Puanını görmezden gelip keyif de alabilirsiniz
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Filmi daha yayınlanmadan önce beklemeye başlamıştım ve Netflix'te yayınlandığı anda izlemeye başladım.

İlk başta bir anne robot ile tanışıyoruz. Küçük kızı eğitiyor gibi gözüküyor ve onu zorlu teslere tabi tutuyor. Sanki kusursuz, mükemmel bir insan ırkı yaratmaya çalışıyor gibi.

Bu arada filmde çok fazla Meryem Ana figürlerine değiniliyor. Bu da tahmin edebileceğiniz üzere Meryem Ana'nın babasız çocuk doğurma hikayesine bir gönderme veya değinme denebilir.

ÖNEMLİ TAVSİYE: Benim yaptığım hatayı yapmayın. Filmi fragmanı izlemeden önce izleyin. Çünkü fragman bence çok fazla spoiler içeriyor. Direkt hemen gidin ve filmi izlemeye başlayın.

Şimdi filmi izlemiş olanlarla spoilerlı bir muhabbet edelim. Filmi izleyip bunları anlamayan kişiler olduğu için detaylı okumanızı tavsiye ediyorum.

Evet, insanlığı anne yok ediyor. "dışarıdakilerin hepsi, benim..." diyor ve bir anda filme olan bakış açımız değişiyor bu bir gerçek.

Hatta bu sırada şöyle bir şey söylüyor: "Yaratıcımı yüceltmek istedim."

Klasik bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi insanlar anneyi üretiyor ve annemiz insanlığın kusurlu olduğunu düşünüyor ardından insanları yok etmeye başlıyor. Filmin başından beri masum bir anne varken aslında bizim için masum olmadığı anlıyoruz.

Çoğu kişinin anlamadığı nokta ise şu. Anne kızın dışarıya çıkmasına kendisi izin veriyor. Hala bu bir sınav. Bu kız dışarıya çıkarsa sınavı kaybedecek ve öldürülecek. Ardından yeni bir çocuğun doğması sağlanacak ve bu döngü devam edecek. Bu döngü ne zaman bir insan bu sınavı geçerse yani dışarıya çıkmak yerine anneye sonsuz güvenip, anne ile yaşamaya devam ederse kusursuz insan yaratılmış olacak.

Kız dışarı çıktıktan sonra eve geri döndüğünde aslında sınavı geçmiş sayıldı ve bundan dolayı içeriye girmesine izin verdi ve asıl sınavın son sorusu şimdi geldi. İnsanlığı mı seçecek yoksa anneyi mi? Kız doğru seçimi yaparak insanlığı seçiyor ve annesini öldürüyor. Tabi haliyle kız sınavı kazandığı için artık dışarıdaki kadına ihtiyaç kalmadığı için bir droid onu öldürecek.

Sonuç olarak ne mi oldu? Aslında insanlık kazandı ama garip bir şekilde.

Üzerine çook daha uzun konuşabileceğim bir film ama bu film üzerine konuşmak isteyen olursa yorumlarını bekliyorum.


(09.04.2020, Saat: 13:56)ayseabaci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Film güzeldi ama ben sıkıldım açıkçası. Yani konuya inene kadar uzatılmış sahneler vardı. Aksiyon sahnelerini atlamislar gibi hissettim.
Filmin puanı bu yüzden düşük bence.
Ama yine de izlenebilir bir film. Puanını görmezden gelip keyif de alabilirsiniz

Aslında ben hiç sıkılmamıştım. Biraz felsefik bir film ve bilim kurgu ile çok iyi harmanlanmış. Aksiyon filmi değil Gülümseme

Filmin ana konusu klasik bilim kurgu filmlerinden zaten ama onu güzel yapan kısmı diğer filmlerden farklı işleyişiydi.
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Gerim gerim gerilerek izlediğim bir filmdi😄Aslında filmin bu kadar iyi olacağını düşünmemiştim izledikten sonra şaşırttı beni gerçekten güzeldi.
gogolunpaltosu ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Konusu ve göndermeleri itibariyle başarılı bulduğum filmdi. Daha filmin başından beri o 'Anne' de bir işler olduğunu biliyordum.

Spoiler

Tahmin ettiğim gibi de oldu. Her şeyin aslında planlı bir kusursuz insan üretme projesi olduğunu gördük. Ve son sıınavda kız tabii ki insanlığı seçti Kahkaha


Ilginç bir kurgusu var. Lucy gibi aksiyon içermiyor ya da Yokoluş kadar beyin yakmıyor ama verilmek istenen mesajı iyi ilettiğini düşünüyorum.
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Yani öyle ağam şağam bir şey olmasada izlenebilcek bir film
admin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
6 Underground (2019) Black Eagle 8038 30 11.05.2021, Saat: 20:49
Son Cevap: TheDolpphin
Our Friend (2019) Sadece Melek 939 0 06.04.2021, Saat: 04:42
Son Cevap: Sadece Melek
The Dirt (2019) admin 1264 2 22.03.2021, Saat: 22:24
Son Cevap: PoyraZz16
ROCKET MAN 🚀 (2019) Sadece Melek 1701 3 30.01.2021, Saat: 02:20
Son Cevap: Nanze Wren
White Snake (2019) Nanze Wren 1148 0 06.01.2021, Saat: 17:19
Son Cevap: Nanze Wren
Çiçero (2019) worldwideweb 1926 3 27.11.2020, Saat: 00:24
Son Cevap: Dmrg
Jojo Rabbit (2019) gogolunpaltosu 1689 3 06.11.2020, Saat: 17:03
Son Cevap: Dmrg
After-Paramparça (2019) Black Eagle 4096 15 05.11.2020, Saat: 08:25
Son Cevap: Lalaland
Once Upon a Time in Hollywood - Bir Zamanlar Hollywood'da (2019) admin 1500 1 04.11.2020, Saat: 21:00
Son Cevap: Dmrg
The Perfect Date (2019) Black Eagle 4817 12 14.09.2020, Saat: 12:34
Son Cevap: dilaraaras

Sponsor