Sponsor


#1
Bilim kurgu filmi izlerken insan en fazla ne kadar duygulanabilir? 

[Resim: 576-05052065140.jpeg]

Bir bilim kurgu/aksiyon filmi olan Chappie filmi, yakın bir gelecekte Johannesburg’da geçiyor. Şehirde ortalamadan çok daha fazla suç işlenmeye başlanmış, suç oranı tavana vurmuş bulunmakta. Bu durumda polisler yetersiz kaldığı için robot polisler devreye sokuluyor ve suç oranı aşağıya çekiliyor. 


‘’İzciler’’ denilen robot polislerin yaratıcısı Dean Wilson yapay zekayı bir üst seviyeye çıkarıp, düşünen ve hissedebilen bir makine yaratmak istiyor. Bunun için yazılımları tamamlayan Dean, tasarladığı gerçek zekayı test etmek için görevde ağır yaralanan İzci 22 isimli robotu kullanıyor. Aynı sırada büyük bir soygun yapmayı planlayan bir grup, İzciler’i kullanabilme amacıyla açma/kapama kumandalarını çalmak için Dean Wilson’ı kaçırıyorlar, ve tabii ki üstün zekalı robotu da...

[Resim: 576-05052065201.jpeg] 

Başlangıçta adeta ürkek bir bebek olan bu robota ‘’Chappie’’ ismini veriyorlar. Bir çocuk gibi yavaş yavaş konuşmayı, nesneleri, isimleri öğreniyor. İşin kötü tarafı, istenilen şekilde eğitilebilen bir robot olduğu için Chappie, suçluların elinde ve suç işlemeye zorlanıyor. Ancak Chappie akülü bir robot olduğu için ömrünün pek uzun sürmeyeceğini öğreniyorlar.

Alıntı:''I don't want to die. I want to live.''

Savaş makinesinden tatlı bir çocuğa dönüşen Chappie, kendini size çok çabuk sevdirecek. Eğitimini, dünyayı keşfetmesini, şiddet görmesini, korkmasını izlerken onunla birlikte siz de yaşıyorsunuz. Sizi bazen kahkahaya boğuyor, bazen de içinizi acıtacak derece hüzünlü sahneleriyle göz yaşlarınızın akmasına sebep oluyor.


Film 2015 yılında yayınlanmış ve oyuncu kadrosunda Dev Patel, Hugh Jackman, Ninja Visser bulunuyor. Yönetmenliğini ise Neill Blomkamp yapmış. Nabzı hiç düşmeyen bir film. Aksiyon dolu ve oldukça eğlenceli sahneleriyle sizi bağlıyor. 

[Resim: 576-05052065300.jpeg]

Filmin, bilim kurgu-aksiyon temasının yanı sıra felsefi bir yanı da bulunuyor. ‘’İnsan doğuştan mı iyi ya da kötüdür?’’ ya da  ‘’Toplum onun iyi ya da kötü olmasında önemli rol oynar mı?” gibi soruları ve insanın vereceği kararlarda hangisinin daha etkili olduğunu gözler önüne serilmiş. Tabii ki biz bunları insan üzerinden değil, Chappie üzerinden izliyoruz.

Alıntı:''I am consciousness. I am alive. I am Chappie.''


Film hakkında size daha çok şey anlatmak istiyorum ama tabii ki tüm filmi anlatamam. Filmin her şeyiyle mükemmel olduğunu, özellikle sonunun efsane olduğunu söyleyip yazımı burada noktalamak istiyorum. Kesinlikle vakit kaybı değil, Chappie’ye ve bu filme çabucak içiniz ısınacak.


[Resim: 576-05052065318.jpeg] 

admin ve 6 diğer kişi beğendi
#2
İlk cümlen çok doğru çünkü gerçekten gözler dolu bir şekilde izlemeyi beklemiyordum. Hele ki bunun bir robota olacağını.😂😂 Kesinlikle izleyin ve izlettirin türünden bir film.
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Çok acıklı
#4
Bu filmi beğendim izleyeceğim tesekkurler
gamzebaytur beğendi
#5
çok acıklı bir hikayeydi
#6
Bence iyi bir film umarım izleyen herkes beğenir
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#7
Mükemmel anlatmis
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#8
Çok güzel bir filmdi hiç sıkılmadan Bi daha izlerim
gamzebaytur beğendi
#9
Öncelikle tavsiye için teşekkürler.
Tuhaf bir şekilde ben bilim kurgu filmi izlerken hep duygulanırım.
Çünkü hep içinde bir gerçeklik payı olduğuna inanırım.
Ya birinin hayatıdır o film ya da birinin hayali.
Mesela  ''Ben Robot'' filminde anlatılan gelecekte robotlar yaygınlaşırsa nasıl olur düşüncesiydi.Aynı zamanda kitabı da olan bu filmin yazarının hayali tüm robotlar makineleşip kötü olsa bile birinin duygularıyla hareket edebilmesini hayal etmiş.
Onun dışında ''Marslı'' filminde kimsenin olmadığı , hiçbirşey bilmediğin bi gezegende nasıl yaşardın? Seni hayatta tutan şey ne olurdu.
İnterstellar zaten duygusal bir film bana göre.
İnceptıon ' da sorguladığımız değerler geldi önüme.Gerçeklik algını yitirecek kadar sevdiğin birilerinin olması.
''Ben Efsaneyim'' ve ''Dünya Savaşı Z'' filmlerinden kesitler yaşadığımız şu zamanlar mesela.
Bilim Kurgu filmleri hayal ürünü değil de hayat ürünü bence daha çok.
Bazılarının acısından ,bazılarının korkusundan ,bazılarının da hayallerinden doğan önemli eserler..
Bu türde okuduğum kitapların bile etkilerini gerçek dünyada görebiliyorum.
Ve bu gün geçtikçe daha da artıyor..
Medet.63 ve 2 diğer kişi beğendi
#10
@gamzebaytur öneri ve müthiş anlatımın için çok teşekkürler. Beklentiye girip film izlemeyi sevmem ama beklentilerimi tamamen karsiladi. Bir robot ile duygusal bağ kurdum izlerken. Kesinlikle izlenmeli ♥️
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Curious Case of Benjamin Button - Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi (2009) gogolunpaltosu 3499 4 18.12.2020, Saat: 16:03
Son Cevap: buraksahiin
Rose Adası'nın İnanılmaz Hikâyesi unbalanced 1486 1 25.11.2020, Saat: 22:05
Son Cevap: Dmrg

Sponsor