#1
film kesinlikle hayatımda en sevdiğim film. Bu arada bunu söyleyen kişi ayda 1-2 kere film izleyen biri değil. Aksine neredeyse her hafta 5-6 film izleyen biri. Bu filmin kötü bir yanı yok. Filmi yaklaşık 20 kere falan hiç sıkılmadan izledim. Sonuçta içinde bilim olan ve beyin yakan bir film. Dün akşam filmi son defa izledim ve en ufak detayına kadar kafamda her şeyi topladım. Film çok karışık ama izlemesi zevkli. Müzikler zaten filme havasını veren temel etkenlerden. Bir Christopher Nolan harikası. Eğer filmi izledim ve anlamadığım yerler oldu diyorsanız ben size hikayeyi baştan sona spoilerlı bölümünde anlatayım. Filmi izlemeyenler, sizde izleyin pişman olmayacaksınız. 
Hikaye ilk olarak dünyadaki azotun artması ve bitkilerin ve meyvelerin yetişmemesi ile başlıyor. Bunun sonucu olarak devletler yavaş yavaş yok oluyor ve insanlar teknolojiyi geliştirmenin gereksiz olduğunu düşünüyor. Kalan devletler de neredeyse tüm paralarını tarıma yatırıyorlar. Sonuç olarak halkın çoğu çiftçi, çok ama çok az bir miktarı da günümüzdeki doktorluk mühendislik vb. işleri yapıyor. Bu sırada Amerikan Devleti işlerin kötüleştiğini anlıyor ve NASA'yı tekrar kuruyor. NASA yaptığı ilk çalışmalarda gelecekte hiçbir besinin kalmayacağı ve oksijenin biteceğini anlıyor. Bu olaylardan yaklaşık birkaç yıl önce bir solucan deliği tespit ediliyor ve olayları öğrenen bilim insanlarının aklına hemen onu kullanmak geliyor ve LAZARUS Görevleri başlatılıyor. Görevlerin amacı 12 cesur astronotu solucan deliğinden geçirip hakkında çok az bilgi bulunan gezegenlere yollayıp oradaki verileri toplayıp aktarmaları. Sonunda da EDURANCE Göreviyle potansiyel gezegene insanların yerleşmesi

Filmin başrolü Cooper NASA kapatılmadan önce NASA'da çalışan bir pilot. Yerçekimi ile ilgili bir problem o uçuş sırasındayken RANGER'ını bozuyor ve Cooper işten atılıyor. Sonradan zorla çiftçi oluyor ve çifçlik ile geçinen eski bir pilot oluyor. 

Gelelim asıl mevzuya;
Karadelik. Şimdi şunu öncelikle söyleyeyim yanlış bildiğim birşey olabilir gayet doğal böyle birşey farkederseniz cevap yazabilirsiniz.ilk olarak bizim bu karadeliğimiz gelecekteki insanların yaptığı bir zaman makinesi yani filmde sürekli onlar denilen varlıklar 5 boyutlu varlıklar değil gelecekteki insanlar. Gelecekteki insanlar yaptıkları zaman makinesinde oynayabildikleri tek şey yerçekimi. çünkü zamanda hareket edebilen tek şey yerçekimi. Başka bir açıdan bakarsak o insanlar sadece yerçekimini oynatmayı öğreniyorlar diyebiliriz. O insanlar da Bilmediğimiz bir şekilde Cooper'ın kızının odasını bu zaman makinesinin çıkış yaptığı nokta olarak ayarlıyorlar ki kızımız Murphy veriyi alıpta formülü çözsün, insanlığı kurtarsın.
ilerde daha fazla ekleyeceğim şimdilik bu kadar. Gülümseme

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.