Sponsor


#1
Zevk, yolu izi olmayan ormanlarda;
Coşku, ıssız kıyılarda;
Kimsenin rahatsız etmediği kalabalıklar,
Derin denizlerde, ve müzik var kükreyişinde:
Severim sevmesine insanı, ama daha çok severim doğayı... - Lord Byron

Jon Krakauer'in aynı adlı kitabından sinemaya aktarılan bu film Christopher McCandless adlı gencin hikayesini anlatıyor.

Christopher, mezuniyetinden sonra her şeyini, ailesini, yaşadıklarını ve geçmişini geride bırakıp kendini doğaya bırakır. Bunun nedeni insanların kalıplaştırılmış, bağımlı ve bir robot gibi olmasından şikayet etmesidir kısaca sisteme isyan diyebilirim. Ayrıyetten ailesi içinde olan şiddet ve ailesinin fazla korumacı ve şımartıcı tavırlarından nefret eder. Gitmeden önce bütün dünyevi diyebileceğim ( telefon, sigara, para, vs. ) eşyalarını ve bütün maddi birikimini bırakır. Hatta ismini bile geride bırakır yeniden doğduğuna inandırır kendisini. Kendisine Alexander Supertramp ismini verir. Kısaca bir hippi gibi yaşamaya başlar diyebilirim. Ailesi her ne kadar Chris'in peşine düşşe bile onu bulamazlar. Otostoplar, hippiler, gezginler, doğa yaşamak istediği hayatı sonuna kadar yaşar. 2 yılın ardından filmde "Sihirli Minibüs" diye geçen minibüsü bulur. Bu 2 yılın ardından asıl macera kendi deyişiyle şu şekilde başlar. "Nihai macera şimdi başlıyor. İçimdeki günahkarı öldürüp ruhani değişim yolculuğunu zafer içinde tamamlama arasındaki savaş." Dediği gibi geçirdiği en zorlu mücadeledir.

Kitaptan uyarlanan bu hikayeyi yaklaşık 7-8 sene önce orta okulda bir hocamın önerisiyle izlemiştim. Az önce bu yazıyı yazmak için hatırlamak adına bir daha izledim yine aynı şekilde etkilediğini söyleyebilirim. Kendisi kusursuz bir film olmasa bile etkileyici bir film. Bölüm bölüm anlatılıyor her şey. ( Bölüm 1: Doğum, Bölüm 2 : Ergenlik vs. ) Her ne kadar bölüm bölüm anlatılsa bile kurgu, görüntü gibi şeylerde eksiklikleri var fakat sağlam bir hikaye ve güzel oyunculuklara sahip. Ayrıyetten yine müzikleri efsane filmlerden biri Eddie Vedder imzalı muhteşem bir soundtrack listesi var. Belki filmde ki düşüncüler herkes tarafından benimsenmez fakat Chris'in kendi içindeki sorunları, sorguları, cevapları kısaca karakter gelişiminin güzel işlendiğini söyleyebilirim.

peace ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Alıntı:"Yalnızca çok uzağa gitme riskini göze alanlar yaşamda nereye kadar gidebileceklerini öğrenebilirler."


KAFA dergisinin bir sayısında filmden alınmış bu cümleyi görmüştüm.
Filmden bir kare vardı bu sözün yanında.
Sonra kesip defterime yapıştırmıştım.
Film hakkında biraz araştırma yaptım sonra.
Bir gün mutlaka bu filmi izlemeliyim demiştim.
Hatta bir de Tom Hanks ' in Cast Away ( Yeni Hayat ) filmi vardı aynı sayfada.

İzlersem ikisini arda arda izlemeyi düşünüyorum.

Çünkü biri doğaya kaçışı diğeri ise doğadan kaçışı anlatıyor.
Medet.63 ve 3 diğer kişi beğendi
#3
(11.04.2020, Saat: 00:17)Orenda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: KAFA dergisinin bir sayısında filmden alınmış bu cümleyi görmüştüm.
Filmden bir kare vardı bu sözün yanında.
Sonra kesip defterime yapıştırmıştım.
Film hakkında biraz araştırma yaptım sonra.
Bir gün mutlaka bu filmi izlemeliyim demiştim.
Hatta bir de Tom Hanks ' in Cast Away ( Yeni Hayat ) filmi vardı aynı sayfada.

İzlersem ikisini arda arda izlemeyi düşünüyorum.

Çünkü biri doğaya kaçışı diğeri  ise doğadan kaçışı anlatıyor.

Gerçekten şu ikisini arda arda olayını yapmalıyım ben de şuan. Tom Hanks'in bu filmini bilmiyordum gidip bakmalıyım hemen bu yorumundan sonra. Gülme
peace ve 3 diğer kişi beğendi
#4
(11.04.2020, Saat: 00:29)Medet.63 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gerçekten şu ikisini arda arda olayını yapmalıyım ben de şuan. Tom Hanks'in bu filmini bilmiyordum gidip bakmalıyım hemen bu yorumundan sonra. Gülme

Ben de bugün Cast Away ' i izliycem.
Into the Wild ' ı da ardından izlemeyi düşünüyordum ama her iki film de yaklaşık 2 buçuk saat.
O yüzden muhtemelen birini yarın izlerim.
peace ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Konusu gerçek hayattan alınmış oldukça sürükleyici bir film. En sonda ki Chris'in gerçek fotoğrafı size benliğinizi sorgulatıp neden böyle bir hayat yaşıyorum demenize yol açıyor. Bana göre Sean Penn'in en başarılı filmi.
gamzebaytur ve 3 diğer kişi beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Call of the Wild (2020) gogolunpaltosu 1064 0 23.04.2020, Saat: 03:02
Son Cevap: gogolunpaltosu
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) gogolunpaltosu 779 0 04.04.2020, Saat: 06:02
Son Cevap: gogolunpaltosu

Sponsor