Sponsor


#1
2019’un en çok konuşulan filmi kuşkusuz ‘Joker’ oldu. Batman’in ezeli düşmanına bir geçmiş yazan Todd Phillips’in filmi, yeni nesil için bir ‘Fight Club / Dövüş Kulübü’ (1999) olma yolunda. Seyircilerin çok sevdiği bir formül var bu filmde de: Toplumun dışladığı bir karakter sonunda ayaklanıyor ve ezilenlerin sesine dönüşüyor… Belki de bu yüzden gişedeki başarısına rağmen, sinema eleştirmenleri ‘Joker’a burun kıvırıyor. Çünkü ana karakterini, bir simgeye dönüştürme çabası biraz zorlama duruyor. Ancak bu, filmin başarılı yönlerini gölgelemesin. En büyük koz, Joaquin Phoenix’in performansı. Prodüksiyon tasarımı Gotham şehrini gerçekçi bir biçimde 70’ler New York’una dönüştürürken film, gündüzden geceye doğru ilerliyor ve görüntü yönetmenine renklerle şov yapma fırsatı sunuyor.
peace ve 1 diğer kişi beğendi
#2
(02.03.2020, Saat: 12:50)FeyzanurNalbant Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 2019’un en çok konuşulan filmi kuşkusuz ‘Joker’ oldu. Batman’in ezeli düşmanına bir geçmiş yazan Todd Phillips’in filmi, yeni nesil için bir ‘Fight Club / Dövüş Kulübü’ (1999) olma yolunda. Seyircilerin çok sevdiği bir formül var bu filmde de: Toplumun dışladığı bir karakter sonunda ayaklanıyor ve ezilenlerin sesine dönüşüyor… Belki de bu yüzden gişedeki başarısına rağmen, sinema eleştirmenleri ‘Joker’a burun kıvırıyor. Çünkü ana karakterini, bir simgeye dönüştürme çabası biraz zorlama duruyor. Ancak bu, filmin başarılı yönlerini gölgelemesin. En büyük koz, Joaquin Phoenix’in performansı. Prodüksiyon tasarımı Gotham şehrini gerçekçi bir biçimde 70’ler New York’una dönüştürürken film, gündüzden geceye doğru ilerliyor ve görüntü yönetmenine renklerle şov yapma fırsatı sunuyor.
Todd Philipsin yazdığı yerine arakladığı senaryo demek daha doğru olur. Gidip robert denironun Taxi Driver ve The King Of Comedysini birleştirip senaryo yazdım diye koymuş. Bu kadar basit senaryolu kurgusu bu kadar başarısız ana fikri bu kadar zayıf olan bir filmi sinemada yeni bir dönem açmış Fight Clupla karşılaştırmak dünyanın en saçma şeyi. Filmle ilgili iyi olarak söylenebilecek şeyler sadece Joaquin Phoenix ( en iyi performansı olmasa da çok iyiydi) , sinematografi ve müzikler.
#3
(02.03.2020, Saat: 16:57)MoCoTo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Todd Philipsin yazdığı yerine arakladığı senaryo demek daha doğru olur. Gidip robert denironun Taxi Driver ve The King Of Comedysini birleştirip senaryo yazdım diye koymuş. Bu kadar basit senaryolu kurgusu bu kadar başarısız ana fikri bu kadar zayıf olan bir filmi sinemada yeni bir dönem açmış Fight Clupla karşılaştırmak dünyanın en saçma şeyi. Filmle ilgili iyi olarak söylenebilecek şeyler sadece Joaquin Phoenix ( en iyi performansı olmasa da çok iyiydi) , sinematografi ve müzikler.

Evet dediklerine katılıyorum, özellikle Fight Club gibi bir yapımla aynı kulvarda olması imkansız. Böyle yapımlar yirmi yılda ancak harmanlanabilir.
Fakat filmin iyi yanlarını sarfınazar etmemelisin. Neticede solo olarak çekilen bir joker filmi ve kurgunun gerçekçi olması gerek. 
Şöyle de bir gerçek var, Joker'i yaratan Batman mi, yoksa Batman'i yaratan Joker mi? Bu cevabı film layıkıyla vermiş.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Joker Muhammet Ali 1338 4 26.11.2020, Saat: 00:42
Son Cevap: Dmrg
Joker Mahide 1327 4 05.04.2020, Saat: 12:55
Son Cevap: beyzaland

Sponsor