Sponsor


#1
Bu filmi diğer filmlerden ayıran en temel özelliği çok sakin ve soğukkanlı bir şekilde ilerlemesi. Normalde üç saatlik filmi bu ladar çabuk sindiremem. Fakat bu filmde öyle bir şeyler yedim ki... Çünkü bu filmde kendimi görmeye başladım. Haluk Bilginer'in olması zaten apayrı bir deneyim oldu benim için. Zira Haluk Bilginer ile tanıştığım ilk filmdi. Bir kesitte karısı ile konuşmasında şöyle bahsetti kendinden Haluk Bilginer'in canlandırdığı karakter: "Ben basit bir adamım, ve işin kötüsü galiba öyle kalmak istiyorum." Resmen kendimi gördüm burada, birebir eşleştim onunla. Filmin ilerleyen sahnelerinde ufak ufak olayları 3 saatlik bir zaman akımımda birleştirmesi gerçekten apayrı bir tecrübe Nuri Bilge Ceylan'ın. Kaç filmini izledim hatırlamıyorum Bilge Ceylan'ın fakat bu eseri ayrı bir yere koydum film hafızamda. Nedeni şöyle, soğuk, sakin ve durum anlatılarak işlenen filmleri, dizileri, kitapları vs. çok beğenerek, inceleyerek, karakterlerin sesini duyarak ya da mekanın sessizliğine kulak vererek ilerlemeyi seven bir izleyici-okuyucu mizacına sahibim, bu filmde bu mizacımı okşayacak çok fazla etken olduğu ve önyargılarımı da kırdığı (türk filmleri pek de başarılı sayılmaz, adlı önyargı) için apayrı bir yerde oluverdi.

3 saat 17 dakika olan 2014 yapımı ''KIŞ UYKUSU'' IMDb puanı 8,2 ve yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan oturuyor. Ayrıca Melisa Sözen, Demet Akbağ, Nejat İşler gibi deneyimli oyuncu kitlesini de barındırıyor bu eşsiz yapım.

Filmin içeriğine girecek olursak, otel sahibi olan Aydın Bey'in hikayesini ele alıyor. Bütün olay bu otel ve bu otelin çevresinde gerçekleşiyor. Kasaba niteliği taşıyan bir yerleşim yeri burası. İstanbul'dan uzak olduğunu düşündüğüm, sürekli karın yağdığı ve soğuğun baş belası olduğu mekanda geçiyor. Zaten film boyunca hep sürekli soğuk kesimleri alıyor filmimiz, ayrıca soğuk temayı çok iyi hissediyoruz.
Aydın Bey bu otelin içerisinde kalıyor ve yalnız yaşamıyor. Karısı ve kız kardeşiyle birlikte hayatlarını bu yerde sürdürüyorlar. Kocasından ayrılmış kız kardeşi ile tamamen birbirlerine ters düşecek fikirlere sahipler. Bunları filmin henüz başlarında kavrayabiliyoruz. Zaten filmimiz sürekli karşılıklı diyaloglar halinde, karakterlerin sürekli olarak düşüncelerinin yansıtıldığı ve kişiliklerinin yorumlandığı bir biçemde ilerliyor. Sözümona bu esnada kız kardeşinin özelliklerini belirleyebiliyoruz.
Karısı ise keza Aydın Bey'e ters bir mizaca sahip, sürekli tartışma halinde olup birbirlerine herhangi bir söz geçiremiyorlar. Hali hazırda kendisinden yaşça küçük olan karısı Nihal'in, Aydın Bey için ''gençlik hayalleri, istekleri'' içinde oluşu ve Aydın Bey'in kendisini bu ilişkide tecrübeli fakat söz dinletemeyen taraf olduğunu savunması gururunu kırmakta, kadını inatçı bir tavra yönlendirmektedir. Film boyunca kocası ile her türlü konuda tartışabilen Nihal Hanım filmin başında nasılsa sonunda da o şekilde kalabildiği için bir ''TİP'' diyebiliyorum.
Aydın Bey kendi fikirlerini aşırı önemseyen, dışarıdan gelen fikirlere çabuk yanıt bulabilen ve kendi mantıklı görmüşse zaten mantıklı olduğunu düşünen bir ufak yazardır haricinde. Sürekli etraftan fikir alır fakat kendi kanaatini daha çok ön planda tutar. Saçı sakalı birbirine girmiş ak yüzlü Aydın Bey'in yaşadığı küçük olaylara olan tavrı ve yanıt olarak aldığı bu tavırlara yaklaşımı filmin başından sonuna kadar aynı olduğundan Aydın Bey'e ''TİP''tir diyebilirim. Zira ne kendi değişti, ne de birileri ile bir şeyler değiştirdi.


Filmimizin çekimler çok başarılı, oyuncuların uzun diyalogları bir kere de sindirebilmiş olup karakterlerine bürünebildiklerini görmem bu Türk filmleri içerisinde ayrı bir yere kattı bir kez daha. Onun haricinde Nejat İşler'in oyunculuğuna hayran kaldığımı da belirtmeliyim.







ebento beğendi
#2
Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
Süresi uzun diye ön yargıyla yaklaşmayın.
Filmi izleyenlerde en çok dikkatimi çeken buz küpü dediğim,duygusal olmayan kişilerin bile ağlamasıydı.
E zaten Nuri Bilge Ceylan En iyi birkaç Türk yönetmenden biri,
İzleyince ' İyi ki izlemişim..' diyeceğiniz bir film.
#3
(05.04.2020, Saat: 01:23)Orenda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
Süresi uzun diye ön yargıyla yaklaşmayın.
Filmi izleyenlerde en çok dikkatimi çeken buz küpü dediğim,duygusal olmayan kişilerin bile ağlamasıydı.
E zaten Nuri Bilge Ceylan En iyi birkaç Türk yönetmenden biri,
İzleyince ' İyi ki izlemişim..' diyeceğiniz bir film.
Süresi ne kadar uzun?
#4
(05.04.2020, Saat: 01:25)Muhammet Ali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Süresi ne kadar uzun?
İçerikte yazmışım, okursan görürsün Gülümseme
3 saat 17 dakika.
Orenda ve 1 diğer kişi beğendi
#5
En kaliteli Türk filmlerinden . Zaten almış olduğu altın Palmiye bunun göstergesi. Ancak film herkese hitap etmiyor.
admin beğendi

Sponsor




Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor