Sponsor


#1
Luc Besson tarafından yazılan ve yönetilen 1994 yılı Fransa yapımı, aksiyon/dram filmidir. Toplam 1 saat 50 dk sürmektedir.

~Filmin Konusu
  Filmimizin tam konusuna geçmeden önce başkahramanlarımızdan azıcık bahsetmek istiyorum. Leon; on dokuz yaşından itibaren hep tek yaşamış ve hayatını kiralık katil olarak geçirmektedir. Bir diğer kahramanınız ise Mathilda’dır. Yaşadığı ortamdan ötürü her zaman diğer çocuklardan farklı olma özelliğine sahiptir.

              


    Mathilda’nın babası uyuşturucu satıcısıdır. Annesi ve ablası sandığımız kişiler aslında Mathilda’nın gerçek ailesi değildirler yani üveylerdir. Ev içerisinde sürekli olarak bir geçimsizlik bir kavga ortamı mevcuttur ve bu ortamda büyüyen Mathilda yaşamın her zaman zor olduğunu düşünmektedir. Mathilda’yı hayata bağlayan tek etken ise  henüz dört yaşında olan biricik erkek kardeşidir. Evde sadece onu sevmektedir. 

  Leon her zaman tek yaşayan ve biraz garip görünüşlü bir adamdır. Hayatında sadece görüştüğü babasının eski arkadaşı Tony vardır. Ve bir de yanından asla eksik etmediği bitkisi.Alıntı:If you don’t help me. I’ll die tonight. I can fell it. But I don’t wanna die tonight. 


   Mathilda bir öğlen alışverişe çıktığı sırada babasının uyuşturucu sattığı adamlar gelip evdeki herkesi öldürmüşlerdir. Mathilda tam döndüğü sırada evden silahlı adamların çıktığını görmüş ve hiç bozuntuya vermeden eve girmemiş,komşuları olan fakat henüz tanımadığı Leon’un dairesine gitmiştir.

  Aynı binada yaşamalarına rağmen birbirleri hakkında pek bir şey bilmeyen Leon ve Mathilda bu sayede tanışma fırsatı bulmuşlardır. Mathilda iyi bir gözlemci ve oldukça akıllı bir kızdır. Leon’un kiralık katil olduğunu anlamış ve hayatında tek sevdiği dört yaşındaki kardeşinin intikamını almak için ondan yardım istemiştir. Leon ilk etapta çok kararsız kalmış ve Mathilda henüz çok küçük olduğu için kabul etmemiştir. Fakat Mathilda inatçı tavrından dolayı kendisini Leon’a kabul ettirmeyi başarmıştır.


                 Ailesinden göremediği ilgi ve şefkati Leon’dan gören Mathilda bunun aşk olduğunu sanmıştır. Leon’a olan aşkı günden güne büyümekte ve bu aşk yüzünden Leon’dan asla ayrılamamaktadır. Mathilda’nın hayatına girmesi ile aslında Leon’da da değişiklikler başlamıştır. Fakat aradaki mesafeyi asla ve asla aşmamıştır.


                  Mathilda Leon’a kendisinin kiralık katili olmasını teklif eder. Leon kabul etmeyince Mathilda ise Leon’dan öğrenmiş olduğu birkaç taktikle işi kendisinin halletmesi gerektiğini düşünür. Yapmış olduğu gözlemler ve izlemiş olduğu yollar sayesinde kardeşinin katillerinin kim olduğunu bulmuştur. Artık sıra  intikam almaya gelmiştir. Bakalım Mathilda o yaşına rağmen içini kaplayan intikam duygusunu yenebilecek midir? 


                  Filmi izlerken yer yer Mathilda’nın yaptığı şeylerle kahkaha atacak, yine Mathilda’nın Leon ile arasında geçen diyaloglardan hayatımıza anlam katacak şeyler öğreneceğimiz ve belki de biraz hüzünleneceğimiz sahneleriyle dolu olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz. Filmin eski bir yapım olması önyargı oluşturmasın sakın! Çünkü gerçekten oyuncuların göstermiş oldukları başarılı performanslarıyla konu havada kalmamış ve sindirilerek yansıtılmış. Şimdiden iyi seyirler 🤗

📍Dipnot:
   Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen filmi izledikten sonra”Acaba bu filmin devamı var mıdır?” diye düşündüm ve araştırdım. Eğer benim gibi filmin devamı olup olmadığını merak edenler varsa bu konu hakkında yönetmenimiz açıklama yapmış. Aşağıya bırakıyorum açıklamayı;


“Ne kadar çok insanın bana Leon’un bir devam filmi olup olmayacağını sorduğuna inanamazsınız” diyor Besson ve ekliyor: “Her gittiğim yerde soruyorlar. Eğer beni motive eden şey para olsaydı, çok uzun zaman önce böyle bir film çekerdim. Ama içinden gelmiyor.” Yönetmen koltuğuna oturduğu filmlerde parayı her daim ikinci planda tutan Besson sözlerine şöyle devam ediyor: “Natalie artık yaşlandı, anne oldu. Artık çok geç. Eğer yarın bir devam filmi için aklıma bir fikir gelse, elbette çekerim. Ama yeteri kadar kuvvetli bir fikir bulamadım henüz. Para için devam filmleri yapmak istemiyorum, layık olduğu için yapmak istiyorum. Yapacağım filmin ya aynı derecede iyi olmasını, ya da orijinalinden daha iyi olmasını istiyorum.”
Sweetheart ve 56 diğer kişi beğendi
#2
Leon. Çok iyi bir yapımdı. Natalie'nin daha o yaşta sergilediği oyunculuk mu desek, profesyonel tavrı mı desek her yönden taktir edilesiydi bence. Filmin şu müziği de beni benden alır her zaman.


That's not the Shape of My Heart

He deals the cards as a meditation
And those he plays never suspect
He doesn't play for the money he wins
He don't play for respect
He deals the cards to find the answer
The sacred geometry of chance
The hidden law of a probable outcome
The numbers lead a dance
I know that the spades are the swords of a soldier
I know that the clubs are weapons of war
I know that diamonds mean money for this art
But that's not the shape of my heart
He may play the jack of diamonds
He may lay the queen of spades
He may conceal a king in his hand
While the memory of it fades
I know that the spades are the swords of a soldier
I know that the clubs are weapons of war
I know that diamonds mean money for this art
But that's not the shape of my heart
That's not the shape
The shape of my heart
If I told her that I loved you
You'd maybe think there's something wrong
I'm not a man of too many faces
The mask I wear is one
But those who speak know nothing
And find out to their cost
Like those who curse their luck in too many places
And those who fear are lost
I know that the spades are the swords of a soldier
I know that the clubs are weapons of war
I know that diamonds mean money for this art
But that's not the shape of my heart
That's not the shape of my heart
That's not the shape
The shape of my heart
Nehirsu ve 10 diğer kişi beğendi
#3
@Nanze Wren  şarkıyı ilk defa duymuyorum aslında ama filmin etkisinden sanırım, filmi bitirdikten sonra bu şarkıya sardım 😄 En az 1 saat aralıksız bu şarkıyı dinlemişimdir 🤭
gamzebaytur ve 17 diğer kişi beğendi
#4
Çok güzel bir anlatım olmuş👏🏼💜
Nilay ve 5 diğer kişi beğendi
#5
@gamzebaytur teşekkürler 💜
 Umarım okuyan herkes için aynı etkiyi bırakmayı başarmışımdır. 🤗😇
Rio ve 19 diğer kişi beğendi
#6
Bayağı detaylı ve güzel bir yazı olmuş, tebrikler.
Nilay ve 9 diğer kişi beğendi
#7
Fİlmin konusunu burda okuyunca gidip izledim ve yeni bitirdim. Çook güzel bir filmdi gerçekten. Hani herkesin yaptığı bir “Ölmeden Önce İzlenecek Filmler “ listesi vardır ya ha işte bu film o listenin başlarında yer almayı kesinlikle hak eden bir film. Benim gibi yeni duyan ve izlememiş olanlar varsa gidip izlesin Gülümseme
Nilay ve 9 diğer kişi beğendi
#8
Ruhu bozuk insanların pedofili filmi diyerek çamur attığı efsanevi film
Berfin ve 2 diğer kişi beğendi
#9
Ich habe es nicht gesehen, weil es Sexualität im Film gab, ıst das richtig? Ich fand die Beziehung zwischen Mathilda und Leon nicht richtig.Sollte ich zuschauen?
Nehirsu ve 4 diğer kişi beğendi
#10
@Lea Olivia Sie sollten diesen Film ansehen.
Bist du weißt Turkisch?
Daily ve 11 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Leon : The Prefessional Mahide 2486 9 12.12.2020, Saat: 22:14
Son Cevap: telefondaki adam
Forrest Gump (1994) gogolunpaltosu 3893 14 13.11.2020, Saat: 11:03
Son Cevap: emreetncer
Pulp Fiction (1994) gogolunpaltosu 2372 8 11.11.2020, Saat: 19:32
Son Cevap: Ömer Faruk Ağ

Sponsor