Sponsor


#1
Sizlere bu evde olduğumuz günlerde evde olduğunuzu unutturacak bir kitap serisi önerisiyle geldim. Benim favori fantastik/fantezi serim diyebilirim.


Locke Lamora'nın Yalanları/ Lies of Locke Lamora ll Scott Lynch
.
Bazen televizyonda çokca rastlıyoruz hırsızlık haberlerine. İnsanların evinde çalmadık eşya bırakmıyorlar. Hatta öyle dolandırıcılar var ki üniversitede dekanını bile kandırabiliyorlar. İşte Locke Lamora'da nam-ı değer Camorr'un "Bela'sı" öyle usta bir dolandırıcı ki "Boğazınızda kanayan bir kesik olsa ve bir doktor o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğne ile ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider." 😂😂
.
.
Bu replik kitaptaki favori repliklerimden biri. Repliğin dediğinden çok fazlası Lamora; duvarlardan geçebilen bir hayalet , usta bir silahşör ve fakirlerin dostu. Tabii bu tabir tıpkı kitabın ismi gibi bir uydurma. Lamora çaldıklardan fakirlere kuruş bile koklatmaz. Bu para sadece Locke'ın da dahil olduğu "Centilmen Piçler" çetesi içindir.
.
Kral Katili güncesinin yazarının ilk favori 5 kitabı arasındaymış. E artık benimde öyle. Locke'ın espiri anlayışı olup olmadık yerde kahkaha atmama sebep oldu. Kitap o kadar zekice yazılmış ki eksik nokta bulamıyorum. Yani hepsi müthiş bir ayrıntıyla yazılmış. Rahip Zincir, Gölgeler Tepesi, Capa Barsavi, Nazca, Gri Kral, Şahinci. Nasıl yorum yapsam ne desem eksik kalıyor. Locke ve çetesi sadece çalmıyor, hırsızlığın sanatını baştan yazıyor. Farklı diller ve aksanları, dolap dolap kıyafet, takı, makyaj kutuları, sahte bıyıklar, boyalar, simyasal iksirler.  Bir soylunun yanında nasıl yemelisiniz? Vadralı bir tüccar nasıl görünür? Rahip olmak size ne gibi ayrıcalıklar getirir? En kötü durumdan bile nasıl kurtululur?
.

Locke efsanevi bir karakter. Öncelikle kitap daha ilk 50 sayfadan her şeyi açıkça anlattığı için anlamak için yorulmuyorsunuz.  En iyi yanı film gibi her dakikası heyecan verici bir şekilde devam ediyor ve üst üste ters köşe yapıyor. Sizde ağzınız açık bir şekilde okuyorsunuz. Benim favorim tabii ki Locke. Kıvrak zekası, asla pes etmeyişi... Yeni modern bestseller'da sevmediğim yegane şey karakterlerin mükemmel(miş gibi) yazılması. İşte bu kitapdaki karakterler mükemmel olmadığı için bu kadar harika
Kesinlikle okuyun diyorum! 

Ayrıca ek bilgi : 2009 da yapım hakları Warner Bros'a satılmış. Bakalım bir film gelecek mi Kalp
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcRGM-5PUVq2WzYjmMwfV...P&usqp=CAU]
admin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor