Sponsor


#1
[Resim: 12Fz99QUHCV88NY1fIR6xGf-_UJE6K_jjzfWjQei...tJnhyS7OPw]


Mavi Boncuk, 1 Ocak 1975 tarihinde vizyona giren, Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ve aynı zamanda Zeki Alasya ve Sadık Şendil ile birlikte senaryosunu yazdığı, Başrollerinde Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit ve Perran Kutman'ın gibi yıldızların oynadığı Türk Komedi filmidir.

[Resim: mavi-boncuk_16_9_1588512693.jpg?v=5790567]
6 arkadaş (Baba Yaşar, Kamil Usta, Süleyman, Necmi, Cafer ve Mıstık) Emel Sayın'ın çalıştığı bir gazinoya eğlenmeye giderler. Ceplerindeki paranın gazete ilanındaki fiks menüyü karşılayacağını düşünürler. Ancak hesap ilandaki paraya uymayınca, önce yüksek gelen hesaba itiraz ederler ve daha sonra kötü muamele görürler. Gazinonun sahibinden intikam almak için gazinonun assolisti Emel Sayın'ı kaçırmaya karar verirler.

[Resim: s-a5db8100e20215b950f351cd1c3d248ba243a4b6.jpg]
Planlarını başarıyla uygulayan arkadaşlar, Emel Sayın'ı Baba Yaşar'ın evinin çatı katında gizlerler. Zamanla Emel Sayın ve kaçıranları arasında yakınlaşma doğar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi ödemesine rağmen Emel Sayın bir türlü bu evden ayrılmak istemez. Ekip bu defa da Emel Sayın'ı yine zorla halıya sararak geri teslim etmek zorunda kalır. Emel Sayın bu olayın kinini güderken filmin sonunda dayanamaz ve 6'lının Boğaz'a bakan bir tepede açtıkları restorana gelmesi ile film son bulur.
[Resim: s-6105f5a9c47e95bc5fec66b82f35727d86362397.jpg]
Başrollerde o dönemin ve Türk sineması'nın gelmiş geçmiş en büyük oyuncularının oynadığı nadir filmlerden bir tanesi olma özelliğini taşır. Oyuncu kadrosunda filmde de kendisini oynayan şarkıcı Emel Sayın, Dönemin en yakışıklı oyuncularından olan genelde çapkın erkek rollerinde oynayan Tarık Akan filmde "Emel Sayın"'a aşık olan erkek olarak Yakışıklı Necmi rolünde oynamıştır.
[Resim: mavi-boncuk-filmi-konusu-ne-mavi-boncuk-...030769.jpg]
Döneminde hep beraber anılan komedi ikilisi Zeki Alasya (Şeker Kamil) ve Metin Akpınar (Süleyman) ise filmde yer almışlardır. Ayrıca Zeki Alasya filmin senarisliğini de yapmıştır. Dönemin bir başka ses getiren oyuncularından Halit Akçatepe ise Mıstık rolüyle filmde yer almıştır. Genelde "Neşeli Günler" vb. filmlerde karı-koca rolünü oynayan Münir Özkul (Baba Yaşar), Adile Naşit (Adile) ile birlikte bu filmde de ev sahibi rolünde yer almışlardır. Perran Kutman (Hizmetçi) rolüyle filmde yer almışken, Kemal Sunal ise Kaymakam Cafer rolüyle saf bir insanı canlandırmıştır.
[Resim: 55ea4526f018fbb8f8751f99.jpg]
Filmin müziklerini ayrıca filmde de başrol oynayan Emel Sayın ve besteci Alekper Tagıyev ile birlikte yapmıştır. Filmin müziği "Emel Sayın"'ında en bilindik şarkılarından olan ve filmle aynı adı taşıyan "Mavi Boncuk" olmuştur.
[Resim: s-2c604cd3ef0d19cc298e8feb5eeebdcda47bcb17.jpg]
Emel Sayın - Emel Sayın (Kendisi)
Tarık Akan - "Yakışıklı" Necmi
Zeki Alasya - "Şeker" Kamil
Metin Akpınar - "Kanuni" Süleyman
Halit Akçatepe - Mıstık
Münir Özkul - "Baba" Yaşar
Kemal Sunal - "Kaymakam" Cafer
Adile Naşit - Adile
Hüseyin Kaşif - Sadaka Verip Dayak Yiyen
Perran Kutman - Hizmetçi
Feridun Çölgeçen - Gazino Sahibi
Ali Demir - Zarfı Alan Gazino Çalışanı
Giray Alpan - Şef Garson
Yusuf Çetin - Hesabı Getiren Garson
ayseabaci beğendi
#2
Film isimlerinin şarkıya ilham olduğu zamanlar...
Tarık Akan'ın olduğu tüm filmleri çok severek izliyorum ve bu da en sevdiğim filmlerinden bir tanesi.
Emel Sayın ve Tarık Akan o kadar güzel oynamışlar ki. Birbirlerine çok yakışıyorlar ve kesinlike harika oynuyorlar
İzlemekten sıkılmadığım ve tekrar tekrar izlediğim filmlerden
@unbalanced eski filmleri tekrar hatırlatıp anlattığın için çok teşekkür ederim. Forum da bunları görmek çok güzel.
unbalanced beğendi
#3
Her fırsatta açıp tekrar tekrar izlediğim filmlerden benimde. Bu kadar sevdiğim bir filmin sitede de olmasını istedim.
ayseabaci beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor