#1
IMDb'ye 8,4 puan ile yerleşmiş Memento (Akıl Defteri) filminin yönetmeni Christopher Nolan. Yönetmenimizin kardeşi Jonathan Nolan tarafından önceden yazılmış hikâyeden uyarlandığını belirteyim.
Yaklaşık iki saatlik bir uzunluğa sahip bu filmin oyuncu kadrosunda Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano yer almakta.

Leonard Shelby (Guy Pearce) oldukça ender rastlanan bir hastalığa, hafıza kaybına sahiptir ve bu hastalığın tedavisi olmaması söz konusudur. Leonard'ın tek gayesi, eşini öldüren adamlardan intikam almaktır. Lâkin hastalığı bu dönemde devreye girmekte, karısına dair bütün anıları hatırlayamamaktadır. Öyle ki, bazen 20 saniye öncesini bile hatırlayamaz. Bu durumdan muzdarip Leonard vücuduna çeşitli dövmeler yaparak asıl görevini unutmaması adına bir yöntem bulmuştur.
Evin her yerini küçük notlarla döşeyen bu hasta ayrıca en yakın arkadaşının ismini bile hatırlayamaz, arabasını nereye parkettiğini dahi unuturken en zor iş katili yakalamaktır.

Christopher Nolan'ın belki de en iyi filmlerinden diyebileceğimiz bu filmi ilk oturuşta anlayamazsanız üzülmeyin. Halihazırda olaylar bitişten başlangıca doğru ilerlemekte. Bunun nedeni aslında hikayenin toplasanız yarım saatlik bir işlenişi olmasındandır. Fakat Nolan, senaryo yeteneğini kullanarak olayları bitişten alması ve seyircinin bunu ancak filmin bitişinde (yani başlangıcında) anlaması filmi ayrı bir seviyeye çıkarıyor.
[Resim: MV5BZTcyNjk1MjgtOWI3Mi00YzQwLWI5MTktMzY4...68_AL_.jpg]   
gamzebaytur beğendi
#2
Bu filmi zamanında çok merak edip izlemek istemiştim ama hiçbir yerde bulamamıştım sanırım kaldırılmıştı. Ben de o yüzden birebir aynısı olan Hint versiyonu Ghajini filmini izlemiştim🤣
gogolunpaltosu beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.