Sponsor


#1
[Resim: 4CU3xk.jpg]


Siz de benim gibi HBO dizilerinin aşığı mısınız? Eğer öyleyseniz ve elinizin altında bir de Netflix hesabınız varsa hemen izleyip hayran kalabileceğiniz bir dizi önereceğim: Mindhunter

Dizi adeta bir HBO havası taşıyor ama Netflix orijinal dizisi. Böyle dizilere Netflix'te denk gelmek çok zor. Ama denk getiriyorum sizi işte.

Mindhunter, kriminal psikoloji ve profil çıkarma temelli, FBI ajanları üzerinden klasik FBI dizilerinin yani alışılmışın dışındaki ajanları anlatıyor. Dizi, Hollywood'un başarılı yönetmeni David Fincher'ın elinden çıkmış mükemmel bir yapıt. Fincher filmlerden sıkılmış olsa gerek, böyle bir dizi çekmek istemiş. Ya da farklılık olsun diye biraz da dizi çekeyim demiştir. Her neyse, dizide hayran kaldığım noktalara değineyim. Dizide o kadar güzel çekim teknikleri kullanılmış ki konu yavaş ilerlese de hiç sıkılmıyorsunuz. Özellikle Holden'ın sahneleri muazzam.

Mindhunter'ın hikayesi bir kitaptan uyarlanmış. Hikaye gerçek ve gerçekte var olmuş seri katilleri ziyaret edip onlarla röportaj gibi bir şey yapan iki tane ajanımız var: Holden ve Bill. İlk başta FBI bürosunda saçmalık gibi görünen ancak daha sonra çok önemli olayların çözülmesinde yardımcı olan bir proje geliştiriyor bu iki ajanımız. Tabi bunlar ilk bölümlerden sonra birkaç kez danıştığı bir psikolog ile de anlaşıp ekibe alıyorlar. Bilim bakalım kim bu yeni arkadaş. Dr Car ama bu doktor bizim şu Fringe'deki Olivia Dunham. Resmen facia üçlü oluyorlar. Mahkumlarla konuşmalarında çok etkili konuşma teknikleri kullanıyorlar. Hayran kaldım. Zaten sinematiğine hayran kaldığımdan bahsetmiştim. Yönetmenin tekniklerine hayran kaldığım gibi dizideki karakterlerin de tekninklerine hayran kaldım.

İzleyecek olursanız bu diziyi izlerken başka hiçbir şey yapmayıp sadece odaklanmanızı istiyorum. Çünkü odaklanmazsanız bazı detayları kaçırabilirsiniz. Keyif almak istiyorsanız detayları kaçırmayın!

Dizinin konusu: 1970’li yılların sonunda bir FBI ajanı olan Holden Ford, davranış bilimleri üzerine çalışan bir başka FBI ajanı Bill Tench ile tanışır. Polis memurlarına seri katil ve cinayet vakalarına yönelik seminerler veren Bill Tench, günün birinde ona eşlik etmesi için Holden Ford’a bir ortaklık teklifinde bulunur. Seminer verdikleri sırada normalde de detaylara takılan ve değişik yöntemlere kafa yoran biri olan Holden Ford, birkaç detaya, daha doğrusu daha önceden yapılmamış olana dikkat çeker. Holden Ford’un düşüncesine göre insanlar katillerle empati yapmıyor, olaylara onların gözünden bakmıyordur. Empati yaparak bu katillerin neden cinayet işlediğini düşünmenin ve bunun psikolojik analizini yapmanın katilleri yakalama konusunda polis teşkilatını fazlasıyla rahatlatacağı düşüncesindedir. Ayrıca bazı teknikler sayesinde seri katil potansiyeli olan çocukları tespit edip, onları bu yoldan döndürmenin de mümkün olduğu teorisini ileri süren Ford, bu düşünceleri hayata geçirmek için üst kademeden gerekli izinleri alarak seri katillerle karşılıklı görüşmeye ve onları daha derinden analiz etmeye başlar. Gerçek olayları içeren ve konu bakımından da son derece özgün bir hikayesi olan Mindhunter, suçlu psikolojisinin derinliklerine inerek izleyenlere farklı bir bakış açısı sunuyor.
sevvaldegerr ve 5 diğer kişi beğendi
#2
Yani konusu biraz benim sevdiğim şeylerin dışında aslında ama oldukça iddialı duruyo. Önce la casa de papel'i bitirmem lazım sonra bi gözatabilirim sanırım

Psikolojik, gerilim tarzı dizileri sevenler bayılacaktır
admin ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Yanılmıyorsam 2 sene önce ilk sezonunu izlediğim ve dediğin kadar olan bir dizi. 2. sezonu ise izlemek için listeye aldığım ama ilk sezonu tam olarak hatırlayamadığım ve bu yüzden baştan izlemem gereken ama baştan izlemeye üşendiğim dizidir ayrıca kendileri. Gülme Fakat bu günlerde gerçekten dizi ve film aramaktan sıkıldığım için içimden "Sen yine bildiğine dön" diyip izleyeceğim. Gülme
gamzebaytur ve 2 diğer kişi beğendi
#4
2017'de ilk sezonu yayınlanan dizi çoğu kişinin bileceği üzere John E. Douglas ve Mark Olshaker tarafından kaleme alınan Mindhunter: Inside the FBI's Elite Serial Crime Unit isimli kitaptan konusunu almaktadır.

Henüz 3. sezon onayı alıp almadığı bilinmemektedir. Bazı kaynaklar gelmeyeceğini söylesede Netflix tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Keyifle izlemenizi tavsiye ederim Gülümseme
diziekin ve 1 diğer kişi beğendi
#5
Hbo dizisi tadında netflix dizisi iyi tanım Kahkaha İlk sezonunu izlediğim gayet keyifliydi sıkılmadan peşpeşe izleyip bitirmiştim ilk sezonu.

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Friends dizisi Damlabrien 5932 15 20.07.2021, Saat: 17:05
Son Cevap: Mertclk92
Ragnarok Netflix interrogator 3637 13 11.05.2021, Saat: 20:38
Son Cevap: TheDolpphin
Snowpiercer: Filmden Uyarlama Yeni Netflix Dizisi gamzebaytur 2578 7 09.03.2021, Saat: 14:30
Son Cevap: mell.mell
Yeni Bir Netflix Dizisi: Ratched ayseabaci 3578 4 09.03.2021, Saat: 13:43
Son Cevap: mell.mell
Netflix’teki En iyi 5 tarihi dizi unbalanced 2276 8 21.12.2020, Saat: 22:11
Son Cevap: Behiye
Away Dizisi EvriFaessa 2398 9 12.11.2020, Saat: 12:24
Son Cevap: kerimk0
Netflix'in Yeni Dizisi: Freud gogolunpaltosu 2807 6 04.11.2020, Saat: 19:14
Son Cevap: Dmrg
Dark Dizisi Akılda Kalan Sorular ve Cevapları darkestjonas 2180 7 18.10.2020, Saat: 17:31
Son Cevap: aycwan
Messiah dizisi Removing 1993 4 10.09.2020, Saat: 00:21
Son Cevap: EvriFaessa
Netflix’ten Eğlenceli Bir Uzay Komedisi: Space Force gamzebaytur 6137 21 25.07.2020, Saat: 00:50
Son Cevap: TeybetN

Sponsor