Sponsor


#1
[Resim: xl5oCFLVMo4d4Pgxvrf8Jmc2IlA-min-scaled.jpg]
2020 yılının en çok beklenen filmlerinden biri olan ve 4 Eylül 2020 tarihinde vizyona giren Mulan filmi, 200 milyon dolarlık bütçe ile dünyanın en büyük eğlence ve medya şirketlerinden biri olan The Walt Disney Company tarafından yapılmıştı. Milyonlarca kişinin vizyona girmesi için merakla beklediği film geçtiğimiz günlerde vizyona girdi ve gişede beklediği başarıya ulaşamadı.

200 milyon dolarlık bütçe harcanan film, açıklamalara göre iyi bir açılış yapamadı ve 1 haftanın sonunda gişede 6 milyon dolarlık hasılat sağladı. Film gişede başarısız olurken, filmin çekim sırasında yaşanan skandal olayların da sosyal medyada konuşulmaya başlamasıyla Walt Disney adeta hedef tahtasına koyuldu. Walt Disney tarafından yılın en büyük yapımlarından biri olan Mulan filminin bir bölümü, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle konuşulduğu Sincan Uygur Özerk Bölgesi‘nde çekilmişti.

Açıklamalara göre Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kendi rızası dışında, yani zorla tutulan yüz binlerce Uygur Türkü, Disney tarafından Mulan filmine dahil edilmişti. Hatta açıklamalara göre Disney, Mulan filmini çekerken orada yaşanan tüm insan hakları ihlallerine göz yummuş, bununla birlikte filmin sonunda Uygur Türklerini orada tutan, beyinlerini yıkayan, her türlü insan hakları ihlalini uygulayan Sincan Uygur Otonom Bölge komitesine teşekkür etmişti. Bunun ardından Uygur Türklerini filmine alet eden ve film sonunda her türlü insan hakları ihlaline yol açan kişilere özel teşekkür sunan Disney ve Mulan filmine karşı sosyal medyada boykot başlatıldı.

Sosyal medyada bu konu üzerine “boycottMulan” etiketiyle boykot kampanyası başlatan sosyal medya kullanıcıları, Mulan filmine gitmemeye ve Disney’i boykot etmeye çağırdı. Zaten gişede beklediğini bulamayan Mulan filmi, bu boykot kampanyasıyla birlikte gişede daha da çakılabilir gibi görünüyor. Diğer bir yandan Dünya Uygur Kongresi de o bölgede film çeken fakat bölgede yaşanan insan hakları ihlallerini görmezden gelen Disney’i eleştiri yağmuruna tuttu.

Arkadaşlar sizlerden ricam sosyal medyada mulan ve disneyin resmi hesaplarında ki gönderilere #boycottmulan ve #boycottdisney yazmanız ve bu konuyu sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız.

Haber kaynağı: https://kitle.net/mulan-filminin-dogu-tu...i-buyuyor/
gogolunpaltosu ve 3 diğer kişi beğendi
#2
Güncel.
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#3
Haberim bile yoktu filmden ama boykot olayı yüzünden haberim oldu ve bir bakasım geldi. Yine de sinemaya gelse falan gitmem ama internetten açar bakarım belki daha sonra. Boşuna dememişler reklamın iyisi kötüsü olmaz diye.
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi
#4
Dİsney şeytani bir şirkettir(evil company)
gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Sponsor