Sponsor


#1
[Resim: 90520976_143299913838575_480749386156807...e=603936BE]

"Her kalp kendi hüznünü kavrar. Anlaşılmayı beklemeyin." (Giriş) 


"İnsanın mükemmelliği elde etmesini sağlayan her şeyi veya insanın ona ulaşmasında yararlanabileceği şeyleri araştırmalıdır; bunlar da iyilikler,erdemler ve güzel davranışlardır, ayrıca o bunlardan insanın mükemmelliğe ulaşmasına engel olan şeyleri ayırt etmelidir;bu şeylerde kötülükler,erdemsizlikler ve çirkim davranışlardır."


"Başkalarının iyiliğini isteyen bir kimse, ya gerçekten iyidir veya aslında iyi ve erdemli olmamakla birlikte, iyiliğini istediğini kişilerce iyi olduğu zannedilendir."


Farabi'nin düşüncelerinin özet niteliğindeki bu eseri kavraması zor terimlerinden çok galiba cümle bazında zorladı beni. Bazı satırları 2-3 kere okumak ve anlamaya çalışmak hafiften sizi yorabilir. İlerledikçe daha anlaşılır hale geliyor her şey. "İnsan mutluluğa nasıl ulaşır, 'şey'leri kavrama, anlama,bilme yöntemi nedir; siyaset nasıl olmalıdır, eğitim ve öğretimin özü, felsefenin temeli nedir" gibi konulara değinilmiş. . . Farabi'ye giriş kitabı olsun diye almıştım ama bence sonuç kitabı gibi oldu. Tavsiyem, araştırmaya müsait olduğunuz, kafanızın dolu olmadığı bir zaman diliminde okumanız. Biraz da felsefe alanına hakim olmanız iyi olur. Tek seferde anlaşılabilecek bir kitap olduğunu sanmıyorum. Üstüne düşünmek ve sentezlemek gerekiyor.
admin beğendi
#2
Farabi'nin kalemini seviyorum okunmalı

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor