Sponsor


#1
Mike Leigh’in 1993 yapımı “Naked (Çıplak)” filmi 2 saat 12 dakikadan oluşuyor. IMDb üzerinde 7,8 değere sahip bu filmin oyuncuları David Thewlis, Katrin Cartlidge, Lesley Sharp…


 27 yaşındaki Johnny (David Thewlis) evsiz, meteliksiz bir kimse olmasına karşın içi dolu, geniş ve epeyce derin fikirlere sahip sorgulayıcı bir kimsedir. Nihilizmden astrolojiye, dadaistlikten monarşiye her türlü düşünce sistemini, yer yer bulunduğu yerde dile getiren bu adamın tek arzusu geceyi bitirmek için yatacak bir yerdir. Film içerisinde tanıştığı Brian (Peter Wight) adındaki bir güvenlik ile de bunu “sonsuz sayıda gidecek yerim var benim, sorun nerede kalınacağı” diyerek açıklamıştır.
Louise (Lesley Sharp) ile bir zamanlar ilişkileri olan Johnny, bu kadının evine gitmek için şehir dışına çıkar. Vardığında kadının ev arkadaşı Sophie (Katrin Cartlidge) ile karşılaşır. Bu kadınla birtakım düşüncelerini dile getiren Johnny, bu kadın ile yatar. Sophie, kendi içinde bu adama karşı aşk duygusunu açığa çıkarmışsa da Johnny hiç oralı olmayarak evden ayrılır. Sokaklarda vakit geçirmeye, gecenin upuzun vakitlerinde yatacak bir yer arayarak insanlara düşüncelerini aktarmaya çalışır.

[Resim: 2debb8dacb60c436bb6d22a3db76ce0c.jpg]
 Açıkçası çok mutluyum, böyle ender filmlerin çokça duyulmadığına. Fakat beriki yandan insanların izledikleri vakit filmde bir şey bulamadıklarını fark ettiğimde kahroluyorum. Oysaki Johnny yalnızca bir karakter olarak görev yaparken vermek istediği mesajı insanlarla konuşurken açığa çıkarabiliyor, beyin fırtınası yaparak fikirlerine inebiliyoruz. Dolayısıyla olaylar akıp giderken sürekli mekânın ve kişilerin değişmesini olağan karşılamayacak izleyicilerin film hakkında –anlamak istemezcesine- ileri geri konuşmalarının membası budur aslında.

 Beni, filme dair bu kadar etkileyen unsurlardan ilki çekimler ve mekânın tasviri. Çoğu sahnede zamanın gece olduğunu ve çoğu yerin gri renge büründüğü görmekteyiz. İşte bu renk, düşüncenin rengi olarak nitelendirmekteyim.
İkinci unsurum ise karakterlerin duygu değişimlerinin başka bir karakter ile repliğe girdiğinde açığa çıkması. Karakter önce bir düşünüyor, yaklaşık on saniye kamera karakter üzerinde, besleniyor ve kişi direkt olarak fikrini söylüyor. Çoğu filmde bu detayları göremeyiz. Örneğin karaktere repliği ya da tiratı verirken sadece diyalogların havada uçtuğu görür, konuşanların neler söylemek istediğini bu diyalog bittiğinde anlarız. Fakat bu filmde karakterlerin düşünürken aldıkları yüz şekillerini çok keskin bir biçimde görebiliyoruz.

 Filmin adından anlaşılacağı üzere cinsel içerik barındırıyor. Abartılı bir şekilden barındırmasından ziyade Johnny’nin seks sırasında bile kafasında dönüp duran, avaz avaz bağırmak için bir organa ihtiyaç duyan fikirlerini duymaktayız.  Belki de adam bu sırada beyni çalışıyordur, kim bilir?


[Resim: 307_naked.jpg]   

gamzebaytur ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Carlito's Way (1993) gogolunpaltosu 1645 0 20.05.2020, Saat: 03:36
Son Cevap: gogolunpaltosu
Gilbert 'in Hayalleri (1993) süm 1102 0 17.05.2020, Saat: 04:16
Son Cevap: süm

Sponsor