#1
[Resim: wI9woE.jpg]

Henüz, geçtiğimiz hafta Netflix'de yayımlanan Sigmund Freud'un hayatının anlatıldığı Freud dizisinin konusunu ve içeriğine bakalım.
8 bölümden oluşan bu suç-gizem kategorisini barındıran diziyi 'Tarih' alanına yerleştirdiğim için beni yadırgamayın. Özünde Freud'un hikayesini barındırmaya çalıştıkları üzere bu kategoriye uygun gördüm.

Freud (Robert Finster), dizide hipnoz yeteneğini kullanarak bir medyummuş edasıyla davaları ve cinayetleri çözmeye çalışır. Bilimsel anlamda, teorilerinin geri planda kaldığı bu dizide yalnızca Medyum Freud'u izliyoruz.
Bilinçaltının çeşitli kabiliyetlerini zorlayan Freud'un yaşadığı ülkede, Viyana'da geçiyor dizi. Meslektaşları Freud'un aksine fiziksel bir delil ararken Freud, çeşitli durumlarla fiziğin mevduatını sarfınazar edebileceğini, değişik yöntemlerle açıklamaya çalışıyor. Bu vesileyle başka bir medyum Fleur Salome ile tanışıyor. Bu tanışma, onları zaman içerisinde bir ekip haline getiriyor ve gizem dolu cinayetleri el birliği ile çözmek için birleştiriyor.

Bu dizi çoğunlukla Freud'un bilimi saçma sayıp hipnoz yeteneğini kullanmak için çaba sarfettiği unsurlarla mevcut. Kendi bilinçaltı dünyasını şekillendirmeye çalışmakta geri kalmayan bu karakterin Fleur'dan esinlendiği çoğu kavramı dizi içerisinde görmek mümkün. Felsefi terimler barındıran ego, kişisel ödev gibi detayları da dizide bulabileceğiz, fikir sahibi olacağız.


süm ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Netflix'e Göre Freud'u Neden İzlemelisiniz?

Sebep 1: 19. yüzyıl Viyana'sını ve gotik atmosferini keşfetmek için.

Sebep 2: Psikanalitik kuramın kurucusu Sigmund Freud'un zekice tasarlanmış tekniklerini görmek için.

Sebep 3: Suç ve polisiye temasını sevdiğimiz için.

Sebep 4: Arthur Schnitzler, Theodor Meynert ve Jean-Martin Charcot gibi tarihin ünlü isimleriyle karşılaşmak için.

Sebep 5: Robert Finster (Başrol)

Bonus Sebep: Almanca Gülümseme

Kaynak: Instagram @NetflixTurkiye
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#3
1. Bölümden sonra izlemeyi bıraktım sanırım psikoloji bana göre değil ama Robert Finster için izlenir   Gülme
gogolunpaltosu beğendi
#4
Freud her zaman dikkatimi çeken ve araştırdığım bir nörologtur. Böyle bir dizi çekmeleri çok hoşuma gitmekle beraber bu diziden yeni haberimin olması biraz beni üzdü. Hemen başlayacağım  Gülümseme
Nilay ve 2 diğer kişi beğendi
#5
Cidden şahane bir dizi. Hayran kaldım. Hayatımda unutamayacağım film ve diziler arasında yer aldı. Sonuna kadar izleyeceğim.
gamzebaytur beğendi
#6
Daha izlemeye başlamadım ama başlamayı düşünüyorum çok iyi diziye benziyor.
gamzebaytur beğendi
#7
En kısa zamanda izleyeceğim.

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Netflix’teki En iyi 5 tarihi dizi unbalanced 745 8 21.12.2020, Saat: 22:11
Son Cevap: Behiye
Freud (2020-) worldwideweb 1620 8 15.08.2020, Saat: 14:39
Son Cevap: admin