Sponsor


#1
Muhteşem hikayeler öğrenmek istiyorsanız tarihi diziler tam size göre. Tarihi dizilerde bildiğiniz tarihi isimlerin bilmediğiniz hikayelerine tanık olma şansınız var. Bunun yanı sıra daha önce hiç tanımadığınız insanların muhteşem hikayelerine de tanık olabilirsiniz. İzlemek için iyi bir tarihi dizi arıyorsanız Netflix’teki en iyi 5 tarihi dizinin bulunduğu bu listeye göz atabilirsiniz.


1- Kingdom (IMDb puanı: 8.3)
[Resim: kingdom-1.jpg]

Hem tarihsel olayları anlatan hem de gerilim tarzında olan bir dizi ilginizi çekerse Güney Kore yapımı olan Kingdom dizisine şans verebilirsiniz. Kingdom’da hikaye, gizemli bir salgın üzerinden ilerliyor. Bir yandan da Kore’nin tarihsel ilerleyişine yer veren dizide, 16. yüzyıl sonlarında Japonların Kore’yi işgal etmeleri ele alınıyor. Kingdom’da kralın hasta olması ile gizemli salgının ortaya çıkmasını ve ölülerin ebedi uykularından kalkmasına tanık oluyoruz. Salgının yayılmasıyla birlikte kralın oğlu veliaht prens Lee Chang hem babasının sırrını öğrenmek, hem ailesini hem de insanları tehdit eden tehlikeyi engellemek için uğraşacaktır.

2- The Crown (IMDb puanı: 8.7)

[Resim: the-crown-1024x576.jpg]
Netflix’in en dikkat çeken dizilerinden biri olan The Crown’nda, Kraliçe Elizabeth’in tahta geçişine tanık oluyoruz. Kraliçe’nin hayatını izlerken kişisel dramına, aşk hayatına, politik düşmanlarına  şahit oluyor hem kendi hayatını hem de 20. yüzyılın son yarısını şekillendiren tarihsel olayları izliyoruz. İlk iki sezonda Kraliçe’nin gençlik yıllarını keşfedeceğiniz dizide 3. sezondan itibaren ise karşınıza olgun bir Kraliçe çıkacak.

3- The Last Kingdom (IMDb puanı: 8.3)
[Resim: the-Last-Kingdom.jpg]

Game of Thrones dizisini severek izleydiyseniz 9. yüzyıl İngilteresinde geçen bu diziyi beğeneceksiniz. Dizi, İngiltere’nin yedi krallığa bölünmesinin hikayesini ve hepsinin savaşını anlatıyor. Bernard Cornwell’in aynı isimli romanında uyarlanan dizide, doğduğu ülke ile büyüdüğü ülke arasında seçim yapmaya zorlanan Uhtred’in hikayesini izliyoruz. Tarihsel akışı takip eden dizide Game of Thrones’da olduğu gibi ejderhalar yer almasa da diziyi izlerken dramı sonuna kadar hissedecek ve kılıç dövüşleriyle heyecanlı dakikalar yaşayacaksınız.

4- Outlander (IMDb puanı: 8.4)

[Resim: Outlander.jpg]


Diana Gabaldon’un en çok satan kitaplarından uyarlanan dizinin başrollerinde Sam Heughan ve Caitriona Balfe yer alıyor. İkinci Dünya savaşı sırasında hemşire olarak görev alan Claire Randall birden bire kendini 1743 yılında bulur. Claire, 1743’e gitmesiyle hayatının sürekli tehlikede olduğunu fark edecektir. İskoç savaşçı Jamie ile evlenme zorunda kalan Claire’in evliliği zaman içinde zamandan bağımsız olarak tutkulu bir aşk hikayesine dönüşür. Tarihle bilim kurgunun iç içe geçtiği bu yapımı heyecanla takip edeceksiniz.


5- Peaky Blinders (IMDb puanı: 8.8)

[Resim: peaky-blinders.jpg]

Birinci Dünya Savaşı sonrası, İngiltere umutsuzluk içindedir ve ekonomik buhranın içerisinde savaştan dönen askerler, sıradan vatandaşlar ve gangsterler bir arada hayatta kalma mücadelesi vermektedir. 1919 yılında ünlü bir çete olan Peaky Blinders etrafında şekillenen dizide çete, Cillian Murphy tarafından canlandırılan Thomas Shelby tarafından yönetilmektedir. Ancak Thomas’ın yaptığı işler, dedektif Chester Campbell’in çeteyi araştırmaya gelmesiyle tehlikeye girer.
#2
Peaky Blinders ❤️ insanlar fazla abartıldığını söylese de abartıldığı kadar iyi bir dizi bence. Dönemi güzel yansıtmasının yanı sıra çetecilik faaliyetlerini ve Birmingham'ı çok güzel işlemişler.
unbalanced beğendi
#3
Barbarians da diğer sezonları çıkınca bu listelere girmeye başlar. 2. Sezon onayını almış bile izleminizi öneririm.
Başlarken 10 demişsiniz 5 tane yazmışsınız devamındaki diziler büyük ihtimalle Vikings, Spartacus, Merlin'dir diğerlerini bilmiyorum 🙂
unbalanced beğendi
#4
Hepsi çok güzel yapımlar Sherlock u izleyen var mıdır Kahkaha
unbalanced ve 1 diğer kişi beğendi
#5
The Crown ve Peaky Blinders çok güzel diziler izlemenizi öneririm.
alican ve 1 diğer kişi beğendi
#6
Daha iyisi yok
#7
The Crown ilk sırada
#8
Vikings olmaması üzücü
#9
Tarih dizilerini severim.

SponsorYorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
The Crown Çok önerilen bir dizi gerçekten içeriği o kadar iyi mi ? Removing 2216 7 30.01.2021, Saat: 19:00
Son Cevap: Busetrk
Netflix'in Yeni Dizisi: Freud gogolunpaltosu 2476 6 04.11.2020, Saat: 19:14
Son Cevap: Dmrg

Sponsor