Sponsor


#1
   

Sally Rooney’in aynı isimli romanından uyarlanan Normal People, İrlanda'nın küçük bir kasabasında geçiyor. Marianne ve Connell isminde iki gencin liseden başlayarak üniversite ve sonrasındaki dönemlerdeki ‘’karmaşık’’ ilişkilerini izliyoruz.

Karmaşık diyorum çünkü aralarındaki ilişki düzgün bir ilişki değil. Çıkarların ve zevkin üzerine kurulmuş bir ilişki. Birbirlerini sevmelerine rağmen (açıkçası ben aradaki şeyin sevgi olduğunu düşünmüyorum) bir türlü kavuşamayan, doğru düzgün ilişki yürütemeyen iki insan. Ortada hiçbir sebep yokken saçma sapan kavgalar –ki kavga etmeyi bile beceremiyorlar, saçma sapan alınganlık ve sonucunda sağlam olmayan bir ilişki... Ve evet, dizinin konusu sadece bu. Cinayet, sır, suç, entrika vs hiçbir heyecan hiçbir aksiyon yok. Sadece birbirini seviyormuş gibi görünen iki gencin buluşmalarını izliyoruz. Son derece sıkıcı ve durgun bir dizi.

Bazı yerlerden ‘’Çok güzel bir aşk hikayesi’’ ya da ‘’Çok sanatsal bir dizi’’ gibi söylentiler duyabilirsiniz ama bu dizide ne aşka dair ne sanata dair bir şey yok. Sadece cinsellik üzerinden yürüyen bir dizi. E durum böyle olunca bari o sahneler iyi olsun diyor insan. Ama sinematografisi berbat. Konusu bu tarz olmayan dizilerin bile sevişme sahneleri kat kat iyidir...

Bu diziyi izleyince, burnumu kıvırıp beğenmediğim dizilerin aslında çok çok iyi olduğunu fark ettim. O kadar boş bir dizi ki başlangıçta dizinin konusunu kısa tuttum farkındaysanız çünkü cidden yazacak bir şey yok.

Bu dizi hakkında yazmak içimden gelmemişti ama sizinle düşüncelerimi paylaşmak ve bir miktar uyarmak adına yazmam gerektiğini düşündüm. İzlemeyi düşünenler, ciddi söylüyorum vazgeçin...admin ve 2 diğer kişi beğendi
#2
Çoğu noktasına katılıyorum ve oldukça sıkıcı bir dizi. Söylendiği gibi sevişme sahneleri bi romantik dram dizisi için fazla sakin. Bunun altında yatan bazı sebeplar var ve bunlar gözümüze pek sokulmuyor.

Sinir bozucu kısım ise karakter gelişimlerinde yaşanan gelişmeler neredeyse bize belli edilmeyecek kadar zor anlaşılıyorken bunun dışında yan karakterlere ait bazı detaylar bize gereksiz bilgi olarak veriliyor. Yani normalde tam tersine alışığız ve bu çok garip. Demek istediğim, yan karakterlerin bazı dönemlerini başrollerden daha detaylı anlatmışlar. Mesela başroldeki kızın (Marianne) üniversiteyi nasıl kazandığına dair bir bilgiyi hiçbir zaman öğrenemiyoruz. Bu süreçte yaşanan şeyleri bize hiç göstermiyorlar. Zaman atlamaları bazen çok fazla yaşanıyor ve "bu kız nereden çıktı şimdi" diyebiliyorsunuz.

Az önce söylediğim son cümleyi biraz açmak istedim. Başroldeki erkek (Connell) -diziyi izlemeyip sadece fragmanı izleyenler varsa diye isimleri kullanmıyorum-, 5 dakika önce başka bir kızla birlikteyken bakıyoruz tekrar başroldeki kız (Marianne) ile birlikte olmuş. Ayrılmaları her zaman konuyla alakasız ve yanlış anlaşılmalarla dolu ve bu yanlış anlaşılmaları biz bile anlayamayabiliyoruz bazen. O kadar ince yanlış anlaşılmalar var ki kanser oluyorsunuz izlerken.

Kaliteli bir konuya ve senaryoya sahip olduğunu düşünüyorum fakat izlerken çok sıkıldım.
gogolunpaltosu ve 2 diğer kişi beğendi
#3
Ben gerçekten sıkıldım bu diziyi izlerken. Yani karakterleri anlamak çok zor, ilişkileri gercekten çok tuhaf, cinsellik üzerine yapılmış bir dizi. Sürekli çiftin ayrılıp barışması sıktı açıkçası.
Dizinin başka bir olayı yok. Sadece bu cift üzerine yani ilgi çekecek bir şey yok dizi içinde.
İzlediğim için pişman olduğum bir dizi
admin ve 1 diğer kişi beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Sponsor