Sponsor


#1
[Resim: 167-11052015015.jpeg]

2019 yapımı 1 saat 49 dakikalık bu filmin IMDb puanı 7,6. Yönetmenliğini ve senaristliğini yapan Cenk Ertürk’ün bu filmi halen vizyonda.(14.03.2020)

Not: Film vizyondan kalktığı vakit bu filmi 'Dram' kategorisi içerisine yerleştireceğim.

İbrahim (Haluk Bilginer) sağlık sorunlarından ötürü öleceğinin bilincindedir. Bu hususta gömülmek istediği yere oğlu Ömer (Ali Atay) ile gitmek ve son günlerini orada geçirip defnedilmek ister. Babasını yaşamı boyunca sevmeyen 41 yaşındaki Ömer’se neyse, diyip babasının son vasiyetini uygulamak üzere ‘Nuh Tepesi’ adlı bölgenin çevresine yerleşirler. İbrahim bu çevredeki ağaca verilen ‘Nuh Ağacı’ adını pek anlamlandıramaz, zira bir zamanlar kendisi babası ile birlikte bu ağacı dikmiş, şimdiyse oraya gömülmek istediğini belirtmiştir. Halihazırda elinde kendisine ait bir kanıt olarak tapunun kopyası vardır. Fakat gerçek tapuya bir türlü ulaşamaz. Bu durum karşısında ikilemde kalan Ömer neye inanacağını bilemez. Zaten kendisi de baba olacakken boşanmanın eşiğine gelmiş biriyken bu ikilem onu arafta bırakır. Ayrıca köylülerin kutsal olarak nitelendirdiği bu ağaca olan bağnazlıkları pek dindirilebilir durumda olmayacak gibi gözükmektedir. Ömer için babasını oraya gömmek mesele değildir, asıl mesele oraya gömülmesinin, köylülerin bu inancına karşı çıkmak zorunda olup zorlukları aşmanın, getirdiği sorunlardır.


Eğer aileniz ile gidecek ve çocuklarınızı da alacaksanız ara ara abartılı küfürler duyabileceğinizi söylemek isterim. 
[Resim: 167-11052014433.jpeg]
Bu kısımdan sonrası spoiler içeren incelemedir.

Film de sadece Ömer'i değil bizi de ikileme sokan İbrahim'in tapusunun bulunamaması bana sorarsanız 'arşivi su bastı' yalanını atan devletin parmağının olduğu bir kurmacadır. Zira kutsal olarak görülen bu yerin köylü halkı tarafından benimsenip önemli yer haline gelince, devletin buraya el atıp bütün çıkarları kendi doğrultusunda uyguladığını görüyoruz.

[Resim: 167-11052015223.jpeg]

Ömer'in bir tip mi yoksa karakter mi olduğunu filmin sonlarına doğru Elif'in gelip babası ile onun hakkında konuşması ve Ömer'in bu hayatta önemsediği tek kişinin de bu kadın olduğunu düşünürsek, ayrıca son sahnede de babasının bütün zorluklara rağmen Nuh Ağacı'nın altına defnetme sahnesini de eklersek, bir tip değil karakterdir.
Eğer burada bir tip varsa o da kaymakamdır. Zira başından sona kadar halkın bu inancı doğrultusunda ne değişmiş, ne de bu yola girmiştir.

[Resim: 167-11052014601.jpeg]Filme çıktığı hafta gitmiş, kana kana içmiştim bu ikilinin mükemmel ötesi oyunculuklarını. Gerçekten ne zaman böyle bir yapım çıksa kokusunu alıp koşa koşa giderim. Ömer ve İbrahim’in rollerini layıkıyla taşıyan Atay ve Bilginer’in bu filminde dikkat edeceğiniz tek şey sürekli çekimin arkasında beliren ve kendini içerisine kaptıran siyahın görüntüsüdür. Filmde çok az açık renkte sahne görürsünüz. İki saatlik bu film bütün duyguların, iç çözümlemelerin dozunun hat safhaya çıktığı, oyunculukların mükemmelliğinin birbiri ile yakından dirsek teması ile geçtiği –zaten toplasanız beş oyuncu var kadroda- ve konunun işenişinin harika olduğu bu filmi kaçırmadan izleyiverin.

 [Resim: 167-11052015305.jpeg]       

hashasin beğendi

Sponsor
Bu forumda yeni yazılan yorumların görünür olması için bir yönetici tarafından onaylanması gerekiyor.
Konuya Yorum Yaz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
Nuh Tepesi admin 921 0 06.03.2020, Saat: 14:47
Son Cevap: admin

Sponsor