#1
[Resim: MV5BMTEwMGE3ZjEtNmQyMi00ZjljLThmOGUtN2Q2...00_AL_.jpg]
 
1 saat 28 dakikalık yazıp yönettiği Stanley Kubrick'in savaş temalı filmi IMDb üzerinde 8,4 puanına sahiptir. Kirk Douglas, Ralph Meeker gibi oyuncuların yer aldığı 1957 yapım yılı askerî savaşın arka planını ele alıyor.

 Almanya - Fransa arasında süregelen savaşta Fransa'nın gözünden ele alınan filmde Fransız askerler "Ant Tepesi" adı verilen bölgeyi Almanlardan almak için cephe tutarlar. Bu taaruz başarısız olunca askerlerini suçlayan komuta yönetimi 3 kişinin idamı için askerî mahkemeye başvurur. Albay Dax (Kirk Douglas) ise bunların suçunun olmadığını, bölgenin alınamayacak derecede zor olduğunu belirtse de kaçınılmaz son yakındır.

[Resim: paths-of-glory.png]

Stanley Kubrick'in savaşın arka yüzünü objektif bir şekilde ekrana yansıtırken çaresizlikten ne yapacağını bilemeyen hükumetin ne derece aciz olduğu gözler önüne seriyor. Üst rütbeden kişi ile -haklı olsanız dahi- kesinlikle yarışa giremez, sözünüzü geçiremezsiniz; mesajı ile filmin ana düşüncesini belirtiyor.

Neredeyse hiç savaş sahnesi olmayan yaklaşık bu bir buçuk saatlik filmde masa üzerinde ilerleyen savaşı, komutanlarını ve strateji yönetimini izliyoruz. Verilen kararların doğruluğunu, getirisini ve zayıflıklarını kesin bir şekilde görürken hiçbir zaman değiştiremeyeceğimiz olguların bir kez daha farkına varıyoruz. 

 [Resim: MV5BMTUxNTcxMjI5NV5BMl5BanBnXkFtZTcwNTcy...@._V1_.jpg]    
Medet.63 ve 3 diğer kişi beğendi

Yorum Yazmak İçin


Ücretsiz Kaydol veya Giriş Yap

Dizi ve Filmler ile ilgili konulara dahil olmak için hemen üye olabilirsiniz veya üye olduysanız giriş yapabilirsiniz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Görüntülenme Cevap Son Cevap
12 Angry Men (1957) gogolunpaltosu 852 7 04.01.2021, Saat: 22:29
Son Cevap: Busetrk